Żylaki to wydłużone i poszerzone żyły o krętym przebiegu, lokalizujące się głównie na nogach. Jest to charakterystyczny objaw przewlekłej niewydolności żylnej. Żylaki to nie tylko problem natury estetycznej, ponieważ wiąże się z nimi mnóstwo objawów takich jak ból, obrzęk czy uczucie ciężkości nóg (1). Są to najczęstsze wskazania do ich usunięcia. Dostępne są różne techniki usuwania żylaków. W dalszej części artykułu prezentujemy najczęściej wykorzystywane metody usuwania żylaków oraz wyjaśniamy, czy możliwe jest usuwanie żylaków na NFZ.
Usuwanie żylaków na NFZ możliwe jest wyłącznie w tych placówkach, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Najlepiej więc udać się do ośrodka, w którym wykonywane są takie zabiegi, umówić na konsultację z lekarzem i dopytać o szczegóły.
Usuwanie żylaków – jak wygląda?
Wykorzystywane w leczeniu żylaków metody ich usuwania zasadniczo podzielić można na dwie grupy: leczenie chirurgiczne i operacyjne. Poniżej pokrótce omówiono zabiegi wykonywane w obrębie każdej z tych grup.
Chirurgiczne usuwanie żylaków
Najczęściej stosowane metody leczenia zabiegowego to skleroterapia i laserowe usuwanie żylaków. Najczęściej stosowana jest ta pierwsza, która sprawdza się przede wszystkim przy niewielkich zmianach oraz uzupełniająco po usunięciu dużych pni żylnych (1).
- Skleroterapia
Skleroterapia polega na wstrzyknięciu prosto do światła żyły związku chemicznego (najczęściej polidokanol, siarczan sodowy tetradecylu lub chrom), co wywołuje kontrolowany stan zapalny i prowadzi do zaniku naczynia (1, 2).
- Laserowe usuwanie żylaków
W ostatnim czasie na popularności zyskuje usuwanie żylaków laserem. Technika ta wykorzystuje energię cieplną emitowaną przez promieniowanie laserowe. W wyniku zastosowania lasera temperatura wewnątrz naczynia rośnie, następuje denaturacja i naczynie całkowicie się wchłania. Jeśli chodzi o to, czy laserowe usuwanie żylaków boli, to zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego też dolegliwości bólowe nie występują. A jak wygląda rekonwalescencja po laserowym usuwanie żylaków? Usuwanie żylaków laserowo jest zabiegiem mało inwazyjnym, więc rekonwalescencja trwa ok. 6 tygodni i rzadko prowadzi do powikłań, wystarczy przestrzegać zaleceń lekarza (1, 3).
Odpowiednią metodę leczenia dobiera lekarz na podstawie wyniku badania USG i ogólnego stanu zdrowia pacjenta (1).
Operacyjne usuwanie żylaków
Wskazania do operacyjnego usunięcia żylaków to przede wszystkim stany zapalne żylaków i skóry, przebarwienia oraz niegojące się owrzodzenia. Zabieg wykonuje się także wtedy, gdy pacjent uskarża się na silne dolegliwości bólowe, które utrudniają mu wykonywanie codziennych czynności i normalne funkcjonowanie. Rzadko kiedy przeprowadza się operację w przypadku żylaków niewielkich, niepowikłanych i niedających dolegliwości bólowych (1).
Dostępne metody operacyjnego usuwania żylaków to przede wszystkim (1):
- wycinanie żylaków,
- przecinanie żył,
- wysokie podwiązywanie żył,
- całkowite usunięcie żył.
W ramach zabiegów operacyjnych często przeprowadza się także naprawę zastawek lub udrażnia naczynia (1).
Przed podjęciem zgody na operacyjne usuwanie żylaków należy poinformować lekarza o występujących problemach zdrowotnych, ponieważ niektóre z nich mogą okazać się przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Zatajając istotne informacje, narażamy się na niepotrzebne ryzyko związane z możliwością wystąpienia powikłań po operacji w postaci stanu zapalnego skóry, niegojącego się owrzodzenia czy silnych dolegliwości bólowych (1).
Optymalna metoda usuwania żylaków zawsze dobierana jest stosownie do potrzeb pacjenta. Skleroterapia i laserowe usuwanie żylaków znajduje zastosowanie przede wszystkim przy niewielkich żylakach i pajączkach naczyniowych, z kolei operację przeprowadza się w przypadku bolących żylaków z powikłaniami (1).
Po zabiegu usuwania żylaków należy stosować się do zaleceń lekarza. Jedno z ważniejszych dotyczy stosowania leków wenoaktywnych, np. zawierających diosminę, które wzmacniają naczynia krwionośne i poprawiają elastyczność żył, a także usprawniają krążenie żylne. Stosowanie się do zaleceń zapewni prawidłowe gojenie po zabiegu.
Bibliografia:
- Frołow M., Leczenie żylaków, Medycyna praktyczna dla pacjentów, Forum Medycyny Rodzinnej, 2015, tom 9, nr 5, 400–404.
- Kielar M., Metody leczenia telaangiektazji, Chirurgia po Dyplomie. 2013; 8 (2): 25–31.
- Marona H., Kornobis A., Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Postępy Farmakoterapii, 2009, Tom 65. nr 2, 88-92.