Stopy to najczęściej używane części ciała, które są w szczególności narażone na podrażnienia i urazy. To na nich codziennie chodzimy czy biegamy i to właśnie na nich opieramy największy ciężar. Mimo iż używamy ich tak często i są dla nas tak ważne, to mało kto naprawdę o nie dba. U kobiet dbanie o stopy często ogranicza się do pomalowania paznokci, w czasie kiedy mężczyźni potrafią nie dbać o nie wcale. Zapominamy o zdzieraniu martwego naskórka (co może prowadzić do zrogowacenia stóp oraz problemu zgrubiałego naskórka), nawilżaniu czy zapobieganiu modzelom i odciskom. Dowiedz się jak dbać o stopy!
1. Codzienne myj stopy.
Stopy są znacznie bardziej narażone na zabrudzenia i pot niż inne części ciała, dlatego ważne jest, by wyrobić sobie dobre nawyki higieniczne. Jeśli bierzesz prysznic rano, a nie w nocy, postaraj się, by przed snem umyć chociaż stopy. Oprócz tego, że jest to częścią codziennej dobrej rutyny, to sprawia to, że nie wnosisz brudu do łóżka.
Stopy najlepiej myć mydłem i ciepłą wodą. Taki zabieg oczyści stopy z potu, brudu i bakterii. Podczas mycia należy zwrócić szczególną uwagę na przestrzenie między palcami. Nie zapominajmy o oczyszczeniu paznokci, ponieważ i tam może znajdować się wiele brudu.
Przeczytaj także o tym jak walczyć i unikać zakażenia grzybicą stóp?
2. Codziennie nawilżaj stopy.
Nakładanie kremu lub balsamu nawilżającego stopy powinno stać się częścią twojej pielęgnacyjnej rutyny. Jednym ze sprawdzonych sposobów, na utrzymanie miękkiej i nawilżonej skóry jest nałożenie wazeliny lub balsamu przed snem i naciągnięcie na nie skarpet. Po takim zabiegu, rano twoje stopy będą miękkie i nawilżone.
Stosując tę metodę, należy jednak pamiętać, by nie nawilżać zbytnio obszaru między palcami, ponieważ może to doprowadzić do powstania grzybicy.
3. Noś odpowiednie obuwie.
Stopy pozostaną zdrowsze, jeśli zadbasz o to, by nosić odpowiednie obuwie. Ważne, by było ci w nich komfortowo, nie obciskały, nie pozostawiały brudu na stopach i przepuszczały powietrze latem.
Nosząc obuwie, które nie przepuszcza powietrza w ciepłe dni, możemy doprowadzić do przykrego zapachu stóp lub nawet grzybicy. Zimą buty powinny zapewniać stopom ciepło, tak by uchronić je od odmrożeń.
4. Pozbądź się przykrego zapachu.
Radzenie sobie z przykrym zapachem stóp bywa bardzo problematyczne. Dobrym sposobem może okazać się częste zmienianie skarpet, które szczególnie sprawdza się u osób, których stopy nadmiernie się pocą. Należy zmieniać skarpety tak często, jak to możliwe, zanim staną się wilgotne od potu. Równie ważne jest utrzymywanie obuwia w czystości. Czasami pot i bakterie gromadzą się właśnie w nich, co potęguje nieprzyjemny zapach. W tym celu można zastosować dostępne na rynku specyfiki do odświeżania butów.
5. Nie doprowadź do nadmiernej wilgoci.
Stopa sportowca oraz inne grzybice stóp mają tendencję do wzrostu w wilgotnych warunkach. Dlatego warto zadbać o to, by w ciągu dnia stopy były czyste i suche. W tym celu należy często zmieniać skarpetki. Jest to najlepsza metoda zapobiegania wszelkiego rodzaju grzybów stóp. Noszenie wilgotnych od potu skarpet zapewnia idealne środowisko dla rozwoju grzybów.
Sprawdź ranking najlepszych produktów na przykry zapach stóp
6. Dbaj o bezpieczeństwo!
Jeśli idziesz na basen lub korzystasz na siłowni z publicznego prysznicu, warto podjąć środki ostrożności, by nie skończyć z grzybicą stóp! Takie wilgotne środowiska, mogą zawierać bakterie i grzyby, które z łatwością mogą przejść na ciebie. Dlatego korzystając z takich miejsc, zawsze należy pamiętać o ochronie na stopach. Idealnie sprawdzą się klapki, ale możesz też zakupić zabezpieczające preparaty przeciwgrzybicze, które zabezpieczą twoje stopy.
Dbanie o odpowiednią higienę stóp to nic skomplikowanego. Wystarczy wypracować sobie nowe nawyki i cieszyć się ich zdrową, delikatną i odpowiednio nawilżoną skórą. Dzięki wykonywaniu codziennej pielęgnacji nie dopuścimy do takich nieprzyjemności jak zrogowacenia stóp, zgrubiały naskórek czy odciski. Jakie są twoje sposoby na dbanie o stopy? Podziel się w komentarzu.