Żyły powierzchowne to naczynia zbierające krew odtlenowaną ze skóry, tkanki tłuszczowej oraz węzłów chłonnych. Uchodzą one do żył głębokich kończyn dolnych, a największe z nich to żyła odpiszczelowa oraz żyła odstrzałkowa. Z żyłami powierzchownymi wiążą się niestety choroby, które mogą doprowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej i zapalenia naczyń, których nie wolno bagatelizować, ponieważ brak leczenia w tym zakresie może powodować nieodwracalne zmiany. Jakie są pierwsze objawy problemów i w jaki sposób można leczyć powstałe choroby?
Jakie choroby mogą dotykać żyły powierzchowne?
Żylaki to najczęstsza patologia naczyń powierzchownych, która wynika z upośledzenia przepływu krwi w wyniku niewydolności zastawek naczyń. Najczęściej jest uwarunkowana genetycznie, poprzez defekty w budowie zastawek lub ścian naczyń. Istnieją jednak czynniki, które przyspieszają rozwój choroby. Należą do nich: długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej bądź siedzącej, płeć żeńska, ciąża oraz otyłość. Należy pamiętać, że częstość występowania choroby wzrasta wraz z wiekiem. Zaawansowane zmiany i liczne żylaki są objawem przewlekłej niewydolności żylnej, której konsekwencją może być zapalenie naczyń. Objawia się ono bólem i zaczerwienieniem skóry oraz powstawaniem pozapalnych zgrubień wyczuwalnych pod skórą.
Jakie są pierwsze objawy niewydolności żylnej?
Wczesne objawy niewydolności żylnej to uczucie ciężkich nóg, ból oraz obrzęki w okolicy kostek, nasilające się szczególnie wieczorem, w nocy i po długotrwałym staniu, a ustępujące po odpoczynku w pozycji z uniesionymi nogami. Pojawiają się także nieestetyczne niebiesko-fioletowe powiększone żyły widoczne pod skórą. Powstawanie obrzęków wynikające z gromadzenia się przesięku świadczy o niewydolnym układzie żylnym, w którym uszkodzone zastawki nie są w stanie zatrzymać cofającej się krwi.
Jak możemy zapobiegać i leczyć niewydolność żylną?
Nie wolno bagatelizować objawów. Nieleczona niewydolność żylna upośledza prawidłowe odżywienie tkanek otaczających i może skutkować pojawieniem się owrzodzeń i nieodwracalnych zmian. Warto zminimalizować czynniki ryzyka, zadbać o zdrową dietę, odpowiednią ilość aktywności fizycznej oraz zredukować masę ciała. Podczas długotrwałej pracy w pozycji siedzącej lub stojącej warto wykonywać krótkie ćwiczenia napinające i rozluźniające mięśnie dolnych partii nóg, co wspomaga krążenie. Można również sięgnąć po terapię kompresyjną z użyciem specjalnych pończoch mocniej zaciskających się w okolicy kostek i stopniowo rozluźniających się wyżej. Warto zastosować leczenie wspomagające żelem z heparyną jak Lioton 1000. Heparyna działa przeciwzakrzepowo, łagodzi obrzęki i stan zapalny. Dodatkowo żel poprawia mikrokrążenie, a jego wodno-alkoholowe podłoże daje przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po zastosowaniu.