Dieta bananowa stworzona została przez Japończyków i uznana za jedną z najlepszych, ze względu na brak konieczności stosowania się do wielu sztywnych reguł oraz rezygnacji z wielu smacznych produktów żywieniowych.
Czy banan dodaje energii?
Dieta jest szczególnie polecana w okresie wiosennym, gdy zima minęła, a do ciepłego lata jeszcze bardzo daleko. Wiosna jest czasem, gdy nasz organizm budzi się do życia i trzeba mu dostarczyć odpowiedniego zastrzyku energii, aby prawidłowo funkcjonował i mógł podejmować coraz to nowe wyzwania.
Wiosenna chandra, obniżenie nastroju, spadek energii i zniechęcenie – wszystko to związane jest z brakiem słońca w zimie, czego nie da się zrekompensować łatwo i szybko. Banan zawiera zaś szereg składników, które doskonale poradzą sobie z takimi problemami!
Banany – właściwości prozdrowotne
Banan zawiera węglowodany, które – stopniowo uwalniane – dodają nam energii. Ponadto jest w nim wiele witamin i składników mineralnych – potasu, żelaza, fosforu. Jego słodki smak sprawia, że często traktuje się go jako smaczną i pożywną przekąskę – i dobrze! Bowiem pozytywnie oddziałuje na układ krążenia i zawiera błonnik, który sprawia, iż jesteśmy mniej głodni!
Dzięki bananom można więc zjeść mniej pożywienia w ciągu dnia, co przełoży się na spadek wagi. Ponadto poprawi nam humor w trakcie jeszcze pochmurnych dni, gdyż zawiera tryptofan – substancję o działaniu relaksującym i antydepresyjnym!
Banany działają również pozytywnie na funkcjonowanie układu trawiennego, ponieważ łagodzą nudności, zgagę oraz zapobiegają powstaniu wrzodów na żołądku.
Dieta bananowa – zasady
Dietę bananową opracowało małżeństwo Japończyków – Hitoshi i Sumiko Watanabe. Zmienili oni po prostu zasady własnego odżywiania, wprowadzając do posiłków banany. Dzięki temu pan Watanabe schudł ponad 16 kilogramów!
Małżeństwo napisało i wydało książkę dotyczącą diety bananowej, która musiała okazać się wielkim przebojem, skoro w tym samym czasie w japońskich sklepach zaczęło brakować bananów!
Na czym polega dieta? Nie wymaga od nas zbytnich wyrzeczeń – i to jest w niej najpiękniejsze! Pozwala nawet na spożywanie jakiegoś słodkiego deseru w ciągu dnia, jeśli ktoś jest przyzwyczajony do słodyczy i bardzo je lubi!
Nie ma określonych pór, w których powinniśmy spożywać posiłki, ani kłopotliwego liczenia spożytych kalorii. Chodzi po prostu o to, aby na stałe włączyć banany do menu.
Spis przepisów jest raczej prosty i być może stąd popularność owej bananowej diety:
- jemy jednego banana przed śniadaniem;
- spożywamy banana jako przekąskę na drugie śniadanie oraz podwieczorek;
- choć raz w ciągu dnia raczymy się jedną porcją płatków owsianych;
- każdy posiłek popijamy niegazowaną wodą utrzymaną w temperaturze pokojowej.
W diecie bananowej chodzi o to, aby zastępować niektóre produkty właśnie bananami, natomiast dodatek płatków owsianych pojawił się w diecie po to, aby spalić nieco tkanki tłuszczowej (dzięki skrobi), wzmocnić nasz układ kostny (dzięki zawartości krzemu), poprawić gęstość skóry i zapobiec sklerozie, jak również zapobiec podjadaniu między posiłkami (dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego).
Dieta bananowa – wersja restrykcyjna
Dietę bananową można również stosować w wersji nieco bardziej restrykcyjnej – czynimy to wówczas, gdy chodzi nam nie tylko o poprawę samopoczucia i oczyszczenie organizmu z toksyn, ale również (a może przede wszystkim) o zrzucenie kilku zbędnych kilogramów.
W bardziej restrykcyjnej wersji diety bananowej zastępujemy bananami więcej niż dwa posiłki dziennie. Ze względu na to musimy jednak pamiętać o jednym – nie możemy jej stosować dłużej niż przez dwa tygodnie!