Modne produkty, które powinny znaleźć się w naszym jadłospisie

Modne produkty, które powinny znaleźć się w naszym jadłospisie

Nie da się ukryć, że produkty spożywcze podlegają takim samym wpływom, jak filmy, muzyka czy ubrania. Na czasie stają się te produkty, o których dużo się mówi- można usłyszeć o ich wspaniałych właściwościach  w porannych programach śniadaniowych, ale również znaleźć kilka ciekawych artykułów w Internecie. Obojętni nie pozostają również blogerzy kulinarni, którzy w swoich wpisach starają się promować zdrową, modną żywność.

Kulinarna moda

Kasza jaglana, kasza gryczana, kuskus, jarmuż, jagody goji, komosa i olej lniany- to właśnie te produkty, które tworzą zdrową czołówkę żywności. Ta pozycja wynika, m.in. ze wspaniałych właściwości odżywczych tych produktów. 

Obecnie coraz chętniej sięgamy po ekologiczne produkty, tym samym eliminując z diety produkty nafaszerowane chemicznymi „ulepszaczami”. Stawiamy na zdrową żywność, licząc na to, że będzie ona oddziaływać nie tylko na nasze zdrowie, ale również włosy, skórę, paznokcie, a nawet samopoczucie! Coraz częściej wybieramy produkty, o których kulinarny świat zapomniał na lata. 

Jarmuż – źródło wapnia

Jarmuż, to roślina z rodziny kapustowatych, która zawiera więcej wapnia, niż samo mleko. Oznacza to, iż jarmuż powinien być głównym elementem diety w przypadku osób, które borykają się z osteoporozą. Ponadto duża zawartość potasu i wapnia wspomaga regulację ciśnienia tętniczego krwi. To warzywo niskokaloryczne, bogate w błonnik. Jest źródłem witaminy K i C. Jedzenie jarmużu może w znaczny sposób obniżyć poziom cholesterolu. Dzięki licznym antyoksydantom organizm jest bardziej odporny, a tym samym staje się mniej podatny na poważne schorzenia. Jarmuż zawiera również indole, które hamują wydzielanie aktywnych estrogenów- oznacza to, iż spożywanie tego produktu chroni przed rakiem piersi. Dzięki dużej ilości witaminy A w pozytywny sposób wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Poprawia również stan wzroku. 

Kasza jaglana – naturalne oczyszczanie organizmu

O właściwościach kaszy jaglanej można by opowiadać godzinami. Nie tylko oczyszcza organizm z toksyn, ale również jest bombą witaminową. Jest bogata głównie w witaminy z grupy B i posiada więcej soli mineralnych niż pszenica, jęczmień czy żyto. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Kasza jaglana to źródło krzemionki, która w sposób niezwykły wpływa na włosy, skórę, paznokcie oraz zęby. Do swojej diety jaglankę powinny wdrążyć osoby, które mają problemy z pamięcią, gdyż zawiera ona lecytynę. Ponadto kaszę jaglaną możesz wykorzystać, gdy będzie męczyć Cię katar i kaszel- usuwa ona nadmiar wilgoci w organizmie. Zawarte w niej antyoksydanty neutralizują wolne rodniki, które są przyczyną powstawania nowotworów. 

Kasza gryczana – źródło krzemu 

Dlaczego powinniśmy zadbać o to, by w naszej diecie znalazł się produkt bogaty w krzem? Otóż krzem pełni niezwykle ważną funkcję w organizmie, a jego niedobór może doprowadzić do wylewów krwi do mózgu, żylaków, krwawienia dziąseł, chorób kości i stawów, a nawet do zawału serca. Dlatego powinniśmy zadbać o to, by dostarczać organizmowi produkt bogaty w krzem. Ciekawą propozycją jest kasza gryczana. Kasza gryczana pełna jest błonnika, soli mineralnych i witamin. Zawiera również całe pokłady rutyny, która odpowiedzialna jest za wzmacnianie i uszczelnianie naczyń krwionośnych. Ponadto polecana jest dla osób chorych na cukrzycę ze względu na to, iż reguluje stężenie glukozy i insuliny we krwi oraz posiada niski indeks glikemiczny. Spożywanie kaszy gryczanej głównie zaleca się osobom, które borykają się z chorobami niedokrwiennymi serca. Powinny spożywać ją również kobiety chore na zespół policystycznych jajników oraz kobiety w okresie menopauzy. 

Jagody goji – naturalne wzmocnienie organizmu 

Jagody goji zawierają całą gamę witamin: witamina C oraz witaminy z grupy B. Bogate są również w składniki mineralne: żelazo, wapń, cynk, selen, nienasycone kwasy tłuszczowe, flawonoidy oraz wiele innych. Jagody goji uznawane są za najcenniejsze owoce naszej planety. Stosowane są, m.in. w tradycyjnej medycynie Wschodu, jako skuteczny lek w przypadku chorób serca, nerek, płuc oraz przy schorzeniach reumatycznych i schorzeniach wątroby. Zawierają całą masę antyoksydantów, minerałów i przede wszystkim- są niskokaloryczne. Długotrwałe spożywanie jagód goji wpływa na wzmocnienie stawów, kości. Poprawia również system odpornościowy oraz skutecznie opóźnia procesy starzenia. 

Komosa – ziarno przyszłości

Komosa zawiera cały wachlarz cennych witamin, minerałów oraz śladowe ilości pierwiastków. To ziarno zalicza się do grupy niezwykle cennych i zdrowych produktów odżywczych. Komosa zawiera znacznie większą ilość białka niż pozostałe zboża. Nasiona komosy bogate są w węglowodany, które dodają nam energii oraz witaminy z grupy B i witaminę E. Ponadto komosa wykazuje działanie rozkurczowe, przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Ten produkt powinien w szczególności znaleźć się w jadłospisie osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, gdyż komosa zawiera duże ilości błonnika oraz zawiera białko, które pomaga spalić tłuszcz. 

W jadłospisie każdego z nas powinny znajdować się wymienione powyżej produkty, które są liderami w świecie zdrowego żywienia. Ważnym elementem diety jest również miód wielokwiatowy, który pozyskiwany jest z letnich kwiatów i stosowany jest jako składnik pomocniczy w leczeniu chorób serca. Do swojej codziennej diety warto wdrążyć orzechy pekan, które wzmacniają, chronią oraz usprawniają pracę serca. Nie zapominajmy również o soku z morwy białej, który pomaga w walce z tkanką tłuszczową. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.