Wpływ otyłości na zdrowie, czyli dlaczego warto o siebie dbać?

Wpływ otyłości na zdrowie, czyli dlaczego warto o siebie dbać?

Niekorzystny wpływ otyłości na zdrowie, a także nieodpowiednio zbilansowany skład masy ciała to czynniki, które mogą przyczyniać się do wystąpienia wielu problemów zdrowotnych oraz schorzeń. Otyłość - sama w sobie - klasyfikowana jest jako choroba, której leczenie prowadzi się na wiele sposobów. Każda osoba zmagająca się ze zbyt wysoką masą ciała oraz borykająca się ze schorzeniami powiązanymi z tym właśnie problemem, powinna otrzymać holistyczną, profesjonalną pomoc - włączając w to nie tylko wsparcie trenera personalnego czy instruktora fitness, ale przede wszystkim - dietetyka klinicznego, psychodietetyka czy nawet psychologa. Jakie są najpoważniejsze konsekwencje otyłości, kiedy zbyt wysoka waga staje się problemem i w jaki sposób podejść do rozwiązania tej kwestii, by nie zaszkodzić swojej psychice? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej!

Prawidłowa masa ciała - co to oznacza w praktyce?

Do oceny wagi i składu masy ciała stosuje się określone wskaźniki, urządzenia oraz badania. Najbardziej znanym wskaźnikiem „wagowym” jest BMI, czyli Body Mass Index, obejmujący stosunek masy ciała do wzrostu danej osoby. Nie jest to oczywiście wskaźnik idealny - został opracowany wiele lat temu, nie uwzględnia on wielu cech osobniczych wszystkich ludzi, a dodatkowo, w oderwaniu od innych wyników badań i danych na temat pacjenta, nie mówi nam tak naprawdę zbyt wiele. Niemniej, BMI ujęty jako jedna z informacji o osobie z chorobami metabolicznymi, z nadwagą lub otyłej, jest z pewnością cenną wskazówką diagnostyczną. Uznaje się, że BMI jest w normie, jeśli osiąga wartość od 18,5-24,99.

Kolejnym elementem diagnostyki otyłości i powiązanych z nią chorób metabolicznych jest badanie składu masy ciała (określane również jako analiza masy ciała), z wykorzystaniem specjalnego urządzenia wykorzystującego działanie prądu o niewielkim natężeniu. Wynik takiego testu to przybliżone, procentowe zawartości kośćca, wody, tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej w organizmie. Szacunkowa wartość tkanki tłuszczowej dla kobiet to od 16 do 25%, natomiast dla mężczyzn - od 15 do 20%. BMI, skład masy ciała, a dodatkowo badania krwi uwzględniające parametry gospodarki hormonalnej, cukrowej i lipidowej organizmu, interpretowane łącznie z informacjami uzyskanymi od pacjenta podczas wywiadu lekarskiego są zestawem danych, na podstawie których można tak naprawdę określić pełny wpływ otyłości na zdrowie u konkretnej osoby.

Choroby związane z nadwagą i otyłością - czy jest się czego bać?

Tak jak już wcześniej zostało to wspomniane, nie ma wątpliwości, że niektóre z chorób (a zwłaszcza schorzenia określane mianem „cywilizacyjnych”) mogą być powiązane z występowaniem otyłości - stanowić jej następstwo lub predestynować danego pacjenta do zwiększenia masy ciała. Choroby związane z nadwagą i otyłością to przede wszystkim:

choroby powiązane z nieprawidłową gospodarką cukrową, czyli cukrzyca typu 2, insulinooporność, cukrzyca ciążowa (u kobiet spodziewających się dziecka), a także upośledzenie funkcjonowania trzustki;

– choroby związane z otyłością oraz występującymi wraz z nią zaburzeniami gospodarki lipidowej. Chodzi tu przede wszystkim o hipercholesterolemię, czyli podwyższony poziom frakcji TC i LDL, która przyczynia się do rozwoju miażdżycy, a w efekcie - do zaburzeń pracy układu sercowo-naczyniowego (wraz z podwyższeniem ryzyka zawału serca czy udaru mózgu);
– nadciśnienie tętnicze, będące następstwem wymienionych powyżej zaburzeń w funkcjonowaniu różnych układów;
– zwyrodnienia stawów, pojawiające się na skutek ich nadmiernego obciążenia masą ciała.

Dodatkowo choroby związane z nadwagą i otyłością obejmują również różne postaci niewydolności oddechowej, bywają przyczyną ataków dny moczanowej, wiążą się z kamicą żółciową oraz stłuszczeniem narządów (głównie z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby). Nie można nie wspomnieć tutaj również o psychicznych konsekwencjach otyłości - niskiej samooceny, depresji czy zaburzeniach odżywiania. Aby zminimalizować ryzyko zapadnięcia na wymienione powyżej choroby związane z otyłością, zdecydowanie warto postarać się o powrót do prawidłowej masy ciała - najlepiej z pomocą specjalistów, dbających zarówno o kondycję pacjenta, wyniki jego badań, ewentualny dobór leków i suplementów wspomagających odchudzanie, o samopoczucie jak i stan psychiczny oraz nastawienie mentalne.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.