Anemia – jak ją rozpoznać i zwalczyć?

Anemię, czyli fachowo mówiąc – niedokrwistość, łatwo pomylić z większym zmęczeniem. Jeśli jednak taka sytuacja utrzymuje się przewlekle, wszystko Cię złości, boli Cię głowa, bledniesz, a Twoje włosy są wyraźnie w gorszej kondycji, warto znaleźć przyczynę tego problemu. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak dobrze rozpoznać i skutecznie zmierzyć się z anemią.

Anemię, czyli niedokrwistość, łatwo zbagatelizować i pomylić ze zwykłym zmęczeniem. Jeśli jednak taki stan utrzymuje się u Ciebie dłużej, a dodatkowo zaczyna brakować Ci cierpliwości, boli Cię głowa, a Twoja skóra i włosy są wyraźnie w gorszej kondycji, warto poszukać źródła tego problemu. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak trafnie rozpoznać i skutecznie rozprawić się z anemią.

Rodzaje anemii

Ze względu na etiologię (przyczynę) możemy wyróżnić następujące rodzaje anemii:

anemia z niedoboru żelaza – związana ze zbyt niską zawartością żelaza w organizmie lub zaburzeniami wchłaniania tego pierwiastka,

anemia megaloblastyczna (z niedoboru wit. B12 lub kwasu foliowego) – w przebiegu której dochodzi do powiększenia objętości erytrocytów (czerwonych krwinek) oraz zmniejszenia ich ilości,

anemia aplastyczna – zmniejszenie ilości krwinek wynikające z upośledzenia funkcji szpiku kostnego,

anemia hemolityczna – wrodzona lub nabyta; związana jest z patologicznym, przedwczesnym rozpadem erytrocytów.

Objawy anemii

Niedokrwistość łatwo jest pomylić z dłużej utrzymującym się zmęczeniem. Zwróć zatem uwagę, czy dotyczą Cię następujące symptomy:

– przewlekłe zmęczenie i znużenie,
– bladość powłok skórnych oraz spojówek oka,
– obniżona sprawność, częste zadyszki,
– senność i apatia,
– zawroty głowy,
– kłopoty z pamięcią i koncentracją,
– omdlenia,
– skłonność do depresji,
– niewyjaśniony ból w okolicy serca.


Przeczytaj także: Ciągła senność - co jest przyczyną?


Niezbędne badania

Pierwszym badaniem, jakie wykonuje się w przypadku podejrzenia anemii jest morfologia krwi oraz oznaczenie poziomu żelaza oraz ferrytyny (białka, którego zadaniem jest gromadzenie żelaza w ustroju).

W interpretacji wyników badań pod uwagę brane są przede wszystkim następujące parametry:

Parametr Zakres wartości referencyjnych u kobiet Zakres wartości referencyjnych u mężczyzn
hemoglobina 12 - 16 g/dl 14 - 18 g/dl
erytrocyty 4,2 - 5,4 mln/mm3 4,7 - 6,2 mln/mm3
hematokryt 35 - 47% 42 - 52%
żelazo 37 - 145 mg/dl 50 - 158 mg/100dl
ferrytyna 10 - 200 µg/l 15 - 400 µg/l

W sytuacji, gdy podejrzewana jest anemia aplastyczna, lekarze zazwyczaj zalecają dodatkowo wykonanie biopsji szpiku.

Anemia – leczenie

Przyczyna anemii wpływa na kierunek jej leczenia. W przypadku niedokrwistości związanych z niedoborami kluczowe jest uzupełnienie żelaza, kwasu foliowego bądź witaminy B12. W łagodnych deficytach stosuje się często doustną suplementację (warto zapoznać się w tym miejscu z pełnym rankingiem najlepszych preparatów z żelazem, zestawionych na podstawie niezależnych ocen opinii użytkowników serwisu Medsowa.pl), w cięższych anemiach podawane są iniekcje (zastrzyki) z żelazem lub wit. B12, przetoczenie koncentratu erytrocytów lub preparatów krwiozastępczych w warunkach szpitalnych.
W przypadku anemii o podłożu aplastycznym i hemolitycznym podawane są dodatkowe leki immunosupresyjne, które zapobiegają aktywności układu odpornościowego.

Ogromne znaczenie ma także leczenie chorób podstawowych, które mogą wiązać się z rozwojem anemii, a także wzbogacenie codziennej diety w produkty o dużej zawartości żelaza, najlepiej żelaza hemowego, o większej przyswajalności przez organizm – w postaci czerwonego mięsa oraz podrobów. 

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.