Atopowe zapalenie skóry - jak łagodzić jego objawy?

Atopowe zapalenie skóry - jak łagodzić jego objawy?

Atopowe zapalenie skóry, nazywane jest czasem wypryskiem atopowym bądź egzemą. Jest to zapalna i przewlekła dermatoza, która przebiega naprzemiennie z okresami zaostrzeń i remisji. Zaliczana jest do chorób wywoływanych przez naszą genetykę. Jak łagodzić jej objawy? Podpowiadamy.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Potocznie nazywany AZS jest chorobą niezwykle powszechną, która charakteryzuje się pojawieniem się bardzo silnego świądu. Występują w niej zarówno silne nawroty, jak i okresy remisji. Ujawnia się w bardzo wczesnym dzieciństwie, a w wielu przypadkach utrzymuje się nawet przez całe życie. Ze względu na dużą częstotliwość występowania, egzema uznawana jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku.

AZS można podzielić na trzy fazy. Pierwsza z nich to okres niemowlęcy, które może mieć miejsce od narodzin do 2. roku życia. Zmiany można zlokalizować na płatkach uszu, skórze głowy oraz na policzkach. Faza dziecięca tyczy się dzieci do 11 lat. Stany zapalne obejmują wtedy głównie zgięcia łokciowe i kolanowe. W przypadku choroby w wieku dorosłym świąd może pojawić się na całym ciele i nasilać się wiosną, jesienią oraz zimą.

Atopowe zapalenie skóry – jakie są objawy?

Objawy atopowego zapalenia skóry łatwo jest wykryć. Są niezwykle charakterystyczne, dlatego jeśli zauważymy niepokojące symptomy, zawsze należy zgłosić się do lekarza specjalisty. Dermatolog będzie w stanie postawić wtedy właściwą diagnozę, a później włączyć odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Pierwszą oznaką bywa zwykle bardzo silny i uciążliwy świąd na skórze, który powoduje chęć drapania się. Dochodzi do tego znaczna suchość naskórka, a dookoła zaatakowanych miejsc pojawia się zaczerwienienie oraz rumienie. Bardzo często towarzyszy temu także obecność grudek oraz pęcherzyków, które wypełnione są płynem surowiczym. Powoduje on powstawanie ranek i nadżerek, które mogą wywoływać uczucie szczypania bądź pieczenia.

Atopowe zapalenie skóry leczenie

Walka z atopowym zapaleniem skóry to długotrwały i żmudny proces. Warty jest on jednak determinacji, ponieważ tę chorobę można skutecznie łagodzić. Lekarze w dużej mierze koncentrują się na profilaktyce, a także leczeniu miejscowym i ogólnym.

Atopowe zapalenie skóry leczenie:

  • leki o działaniu przeciwhistaminowym
  • preparaty immunomodulujące lub przeciwinfekcyjne
  • stosowanie kortykosteroidów w postaci maści
  • farmakologia ogólnoustrojowa

Bardzo ważna jest także codzienna pielęgnacja. Kosmetyki z zawartością alkoholu czy SLS warto odstawić na bok, gdyż mogą dodatkowo wysuszać naskórek. Zarówno w przypadku trądziku różowatego, jak i przy AZS remedium na uporczywe objawy może być także zmiana w diecie. Pokarmy bogate w cenne witaminy i minerały skutecznie wspierają organizm w odbudowywaniu bariery ochronnej skóry, a także eliminują nietolerancję na niektóre z potraw. Warto również unikać długotrwałego stresu oraz dobrze się wysypiać. Pomoże to we wzmocnieniu odporności, a co za tym idzie, w szybszej regeneracji wysuszonego naskórka.

Grafika: materiał Partnera

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.