Z problemem trądziku różowatego boryka się wiele osób. Niestety, wciąż mówi się o nim niewiele. Jak powinniśmy pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym? Jakie zabiegi będą skuteczne dla poprawy stanu skóry? Zapraszam do lektury.
Podstawowe informacje o trądziku różowatym znajdziesz w moim poprzednim wpisie (link tutaj). Warto się z nimi zapoznać, aby w pełni zrozumieć, jak ważna jest właściwa pielęgnacja skóry zmienionej chorobowo. Skupmy się dzisiaj na temacie jej pielęgnacji.
Profesjonalna pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym
W pierwszym okresie choroby, a także po ustąpieniu zaostrzenia objawów trądziku różowatego najczęściej stosuje się zabiegi w gabinecie kosmetologicznym. Niezmiernie istotna jest tutaj współpraca z lekarzem dermatologiem. Do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym z powodzeniem wykorzystywane są: jonoforeza wit. C i fosforem, galwanizacja, naświetlanie lampą sollux, kuracje witaminami przeciwłojotokowymi (C, B2, PP) leczenie retinoidami, antybiotykami lub metronidazolem – wszystko według wskazań lekarza. U pacjentów bez stanów zapalnych można zastosować papkę siarkową lub też siarkę w żelu. Jeśli na skórze występują zmiany rumieniowo- grudkowe, stosuje się elektrolizę, masaż klasyczny oraz drenaż limfatyczny. Teleangiektazje (pajączki naczyniowe), możemy wyleczyć, wykorzystując laser argonowy i elektrokoagulację.
Domowa pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym
Kosmetyki pielęgnujące skórę z trądzikiem różowatym przeznaczone do pielęgnacji domowej mają za zadanie ochronić ją przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, a także przywrócić właściwe funkcjonowania poprzez działanie wgłąb skóry. Kremy ochronne powinny zapobiegać przegrzaniu oraz wysuszaniu się skóry.
Zmniejszenie zaczerwienienia obserwuje się dopiero po kilku tygodniach stosowania kosmetyków, więc na efekty trzeba trochę poczekać i nie rezygnować przedwcześnie z ich stosowania. W kosmetykach do pielęgnacji domowej wykorzystuje się substancje obkurczające i wzmacniające naczynia, substancje stymulujące syntezę białek i poprawiające kondycję tkanki łącznej. Kosmetyki często zawierają flawonoidy, witaminy, wyciągi roślinne, rutynę oraz substancje łagodzące, jak alantoina i D-pantenol.
Do oczyszczania skóry z trądzikiem różowatym zalecane są bardzo łagodne preparaty, bez mydeł i składników drażniących. Mogą mieć formę mleczek, żeli myjących lub śmietanek. Na rynku kosmetycznym znajdziemy wiele produktów pielęgnacyjnych. Dla cery z trądzikiem różowatym szczególnie polecane są apteczne dermokosmetyki, których przegląd można sprawdzić w serwisie medsowa.pl
Trądzik różowaty jest przewlekłym schorzeniem o nawracającym przebiegu. Wymaga długotrwałej, a często wieloletniej terapii pod opieką lekarza dermatologa. Ważna jest zarówno pielęgnacja profesjonalna, jak i domowa, które powinny iść ze sobą w parze. W zaciszu domowym możemy bowiem podtrzymać działanie zabiegów profesjonalnych wykonywanych w gabinecie kosmetologicznym.