Podczas letnich wędrówek po Tatrach jednym z największych niebezpieczeństw czyhających na turystów są burze. W Tatrach burze występują najczęściej w miesiącach letnich, przy czym w najwyższych polskich górach lato jest znacznie krótsze niż w reszcie kraju. Kiedy w maju większość z nas cieszy cię słońcem i zajada kiełbaskami z grilla, to w Tatrach trwa jeszcze w najlepsze sezon narciarski. Lato trwa tam więc głównie przez okres wakacji, czyli w lipcu i w sierpniu. Jeśli w tym okresie występuje w Tatrach upalna temperatura, to niemal pewne jest, że gdzieś pojawią się burze. Dlatego przez cały rok, a szczególnie latem tak ważne jest, aby przed wyjściem w góry sprawdzić prognozę pogody na stronach takich jak meteo icm.
Burze tworzą się w Tatrach latem, ponieważ słońce rozgrzewa skalne stoki, a one rozgrzewają powietrze tuż nad nimi. Tak ogrzane powietrze unosi się, a w związku z niższą temperaturą panującą w wyższych partiach atmosfery szybko się ochładza, przez co znów staje się cięższe i opada. Taki cykl ciągle się powtarza i jest opisywany jako konwekcja. W trakcie takiej cyrkulacji powietrza, po jego ochłodzeniu, skrapla się w nim para wodna w postaci drobnych kropelek wody i powstają chmury.
Jeśli ruchy powietrza mają wystarczająco dużo energii, o co w upalne dni w górach nietrudno, to ocierające się o siebie masy powietrza tworzą ładunki elektrostatyczne, które następnie uwalniają się, tworząc wyładowania nazywane piorunami.
Dlaczego burze są niebezpieczne?
Burze w górach są niezwykle niebezpieczne i to z kilku powodów. Pierwszym, który przychodzi większości turystów na myśl, są wyładowania. Wielu z nich ma bowiem w pamięci uderzenie pioruna w Giewont z 2019 roku. W wyniku tylko jednego uderzenia w kopułę szczytową życie straciły cztery osoby, a ponad 100 zostało rannych.
Bezpośrednie uderzenie pioruna to jednak niejedyne ryzyko, jakie niesie ze sobą burza w górach. Większość poszkodowanych odnosi urazy lub nawet ginie w wyniku wychłodzenia, upadków ze śliskich skał, spadających kamieni, paniki, czy w wyniku zabłądzenia w trudnych warunkach pogodowych.
Jak uniknąć burzy w górach?
Tak jak już wspomnieliśmy, burze w Tatrach powstają w wyniku ogrzewania skał promieniami słonecznymi i konwekcji powietrza z tym związaną. Dlatego burze w Tatrach najczęściej powstają popołudniami. Jeśli więc jesteś w górach w upalny letni dzień, to musisz tak zaplanować wycieczkę, aby po południu, kiedy zostało jeszcze dużo godzin ze słońcem, już wracać do schroniska czy hotelu na http://mapia.pl/. Dlatego wycieczkę w górach najlepiej jest rozpocząć już o świcie, a przed 15 już wrócić.
Niezwykle ważne jest też stałe obserwowanie nieba i warunków pogodowych na https://pl.exrates.pro/. Kiedy zauważysz, że nagle w okolicy tworzą się kłębiaste chmury lub chmury zaczynają się unosić, to jest to znak, że należy czym prędzej schodzić. Dobrą oznaką zbliżającej się burzy jest też pojawienie się chłodnego wiatru. Niedoświadczony turysta taki wiatr może potraktować jako ochłodę w upalny dzień i zachętę do dalszej wędrówki, doświadczony turysta wie jednak, że jest to oznaka zbliżającej się burzy i należy wracać.
Dobrą metodą jest też śledzenie wyładowań atmosferycznych na radarze burz takim jak mapa burzowa. Dzięki niemu możesz na mapie zobaczyć, czy gdzieś w okolicy nie pojawiają się wyładowania. Dzięki radarowi możesz wykryć wyładowania, które nie są jeszcze widoczne czy słyszalne z miejsca, w którym się znajdujesz i dzięki temu zyskać dodatkowy czas na powrót.