Jak przetrwać upały? 15 sprawdzonych sposobów

Jak przetrwać upały? 15 sprawdzonych sposobów

Wakacje to czas, który kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i piękną pogodą. Letnie upały mogą być jednak trudne do zniesienia. Jak bezpiecznie przetrwać upały i jak się do nich przygotować? Poznaj 15 sprawdzonych sposobów.

Czym jest upał?

Upał to określenie na stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 stopni Celsjusza. W ciągu dnia najwyższe temperatury występują zazwyczaj w godzinach 15.00-18.00. W ostatnich latach fale upałów stają się coraz częstsze i bardziej intensywne. Ma to związek z globalnym ociepleniem klimatu. Polski rekord temperatury to +40,2°C w cieniu (1) – padł w 1921 r., w Prószkowie koło Opola.

Dlaczego upał szkodzi?

W czasie upału każdy z nas może odczuwać dyskomfort i osłabienie. Skwar może także przyczynić się do licznych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • odwodnienie. Może wystąpić zwłaszcza kiedy w czasie upału uprawiamy sport lub aktywnie spędzamy czas na dworze. Więcej się wtedy pocimy, co ma na celu obniżenie temperatury ciała. Wraz z potem tracimy wodę i cenne elektrolity. Jeżeli nie będziemy uzupełniać płynów, może doprowadzić to do niebezpiecznego w skutkach odwodnienia organizmu;
  • oparzenia słoneczne. Przebywanie w skwarze na słońcu może przyczynić się do powstania bolesnych oparzeń na skórze. W przeciwieństwie do oparzeń termicznych, oparzenia słoneczne nie są widoczne od razu. Mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach;
  • przegrzanie organizmu. Kiedy ciepło nadmiernie kumuluje się w organizmie, obniża się nasza zdolność do naturalnej ochrony poprzez pocenie. Długotrwałe lub intensywne przegrzanie ciała może doprowadzić do utraty przytomności i udaru cieplnego;
  • udar cieplny. Jest to stan zagrożenia życia, powstający na skutek przegrzania organizmu. Objawami udaru są m.in. wysoka gorączka, nudności i wymioty, ból i zawroty głowy, zaburzenia świadomości, przyspieszone bicie serca i utrata przytomności. Udar cieplny wymaga konsultacji medycznej.

W czasie skwaru warto szczególnie pamiętać o osobach, które są najbardziej narażone na działanie wysokich temperatur, jak:

  • niemowlęta,
  • małe dzieci,
  • kobiety w okresie ciąży,
  • seniorzy,
  • osoby chorujące przewlekłe – zwłaszcza na choroby układu oddechowego i układu krążenia.

Zadbanie o odpowiednią ochronę pozwoli zdrowo i bezpiecznie przetrwać ten trudny czas.

Jak bezpiecznie przetrwać upał

Jak bezpiecznie przetrwać upały?

  1. Pij dużo płynów. Minimum 2 litry dziennie! Najlepiej postawić na wodę lub napoje owocowe i warzywne. Pamiętaj, że w czasie upałów organizm traci więcej płynów niż zwykle. Ważne więc, aby uzupełniać ich straty.
  2. Unikaj kawy i alkoholu. Picie tych napojów dodatkowo odwadnia organizm.
  3. Unikaj przebywania na zewnątrz. Zwłaszcza w godzinach południowych, kiedy panują największe upały.
  4. Nie przebywaj w pełnym słońcu. Jeżeli musisz, stosuj kremy z filtrem UV o wysokim faktorze ochronnym (minimum SPF 30). Pamiętaj o ponownej aplikacji kosmetyków przeciwsłonecznych w ciągu dnia i po każdej kąpieli.
  5. Unikaj wysiłku fizycznego. Ogranicz niezbędne prace do minimum. Postaraj się zaplanować wykonanie cięższych prac na wczesny poranek  lub wieczór.
  6. Unikaj pomieszczeń bez wentylacji. Nigdy, nawet na krótką chwilę, nie zostawiaj dzieci ani zwierząt samych w samochodzie! Wizytę w saunie czy kabinie masującej warto przełożyć na inny, bardziej sprzyjający czas. 
  7. Noś odpowiednią odzież. Warto postawić na jasne ubrania z naturalnych materiałów, a także przewiewne obuwie.
  8. Zadbaj o nakrycie głowy. Noszenie kapelusza lub chustki chroniącej przed słońcem, zmniejszy ryzyko przegrzania organizmu. Pamiętaj także o ochronie oczu.
  9. Zamknij i zasłoń okna w ciągu dnia. Zwłaszcza tych po południowej stornie budynku. Pomoże to utrzymać chłód w pomieszczeniu.
  10. Przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu w mieszkaniu. Gorące powietrze kumuluje się bliżej dachu – korzystniejszym rozwiązaniem na upał będzie więc spędzanie czasu na parterze.
  11. Unikaj dużych różnic temperatur. Wyłącz klimatyzację w aucie, zanim z niego wysiądziesz. Unikaj także wychodzenia na upał prosto z klimatyzowanego pomieszczenia.
  12. Korzystaj z chłodnych pryszniców i kąpieli. Schładzając ciało, unikaj zbyt zimnej wody. Po przebywaniu w upale może to wywołać szok termiczny.
  13. Stosuj zimne okłady. Chłodzenie karku i nadgarstków, czyli miejsc, które są płytko unaczynione, pomoże przynieść ulgę całemu organizmowi.
  14. Jedz regularne i lekkostrawne posiłki. Zwróć szczególną uwagę na świeżość spożywanych produktów, co pomoże uniknąć zatrucia pokarmowego.
  15. Obserwuj reakcje organizmu. W przypadku złego samopoczucia skonsultuj się z lekarzem. Jeżeli zauważysz objawy przegrzania organizmu lub udaru cieplnego, zadzwoń na 112 lub 999!

Bibliografia:

1. Źródło danych: Tablice geograficzne.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.