Kobiety i mężczyźni różnią się od siebie w zakresie zapotrzebowania na witaminy i składniki odżywcze. Zaleca się, aby panowie, którzy ukończyli 45. rok życia, szczególnie dbali o utrzymanie odpowiedniego poziomu witamin w organizmie. W jaki sposób to zrobić? Jakie składniki są szczególnie ważne dla panów?
- Witaminy i minerały dla mężczyzn – na sprawność seksualną
- Co na właściwe funkcjonowanie mięśni?
- Wypadanie włosów
- Prawidłowa dieta u mężczyzn
Witaminy i minerały dla mężczyzn – na sprawność seksualną
Zazwyczaj na niedobory witamin i składników odżywczych u mężczyzn wpływ ma prowadzony przez nich tryb życia oraz często nieodpowiednia dieta, tzn. uboga w warzywa i owoce. W przypadku, kiedy twoja dieta oparta jest więc przede wszystkim na węglowodanach, to powinieneś szczególnie mocno pilnować właściwego uzupełniania witaminy B1. Odpowiada ona za przemianę owych węglowodanów, jak również wspomaga trawienie alkoholu.
Mężczyźni powinni również zwrócić uwagę na poziom witaminy C. Odpowiada ona w znaczącym stopniu za płodność, zwiększając ilość oraz ruchliwość plemników. Utrzymanie właściwego poziomu tej witaminy w organizmie powinno więc wpłynąć pozytywnie na zmniejszenie ryzyka problemów z płodnością. Podobne właściwości wykazuje witamina E. Jeżeli więc planujesz z partnerką staranie się o dziecko, koniecznie zwróć uwagę na prawidłową suplementację tych witamin.
Witaminy wpływają także ogólnie na dobrą sprawność seksualną u mężczyzn. Jeżeli więc chcesz zwiększyć swoje możliwości w tym zakresie, pamiętaj o dostarczaniu organizmowi odpowiednich dawek wspomnianej witaminy E, C, a także B6. Mogą one znacząco wpłynąć na poprawę sprawności seksualnej (jeśli rzecz jasna ewentualne problemy w tym zakresie nie są spowodowane określonymi schorzeniami czy chorobami).
Co na właściwe funkcjonowanie mięśni?
Witaminy są również bardzo istotne, jeśli chodzi o regenerację oraz wzrost mięśni. Jeśli więc pracujesz nad poprawą sylwetki, nie zapominaj o uzupełnianiu odpowiedniego poziomu witamin z grupy B. Ważna jest także witamina D, która działa pomocniczo w absorbowaniu wapnia niezbędnego do budowy mięśni. Za utrzymanie właściwego napięcia mięśniowego odpowiada też m.in. magnez. Jego niedobory mogą prowadzić do skurczy mięśni (zwłaszcza w nocy), a także problemów z układem krążenia, układem nerwowym oraz pracą serca.
Wypadanie włosów
Wypadanie i przerzedzanie włosów to częsty problem mężczyzn. U wielu z nich ma on podłoże genetyczne, jednakże na kłopoty z włosami duży wpływ wywiera również nieodpowiednie odżywianie. Braki niezbędnych witamin skutkują m.in. osłabieniem włosów, a w efekcie ich wypadaniem. Wspomagająco na opóźnienie procesu łysienia działa witamina A oraz witaminy z grupy B. Ponadto warto dostarczać organizmowi takich minerałów, jak żelazo, wapń czy cynk. Wspierają one odżywienie skóry głowy, a w rezultacie wzmocnienie cebulek włosowych. Dzięki nim poprawia się również wygląd cery – staje się ona gładsza, bardziej promienna i pozbawiona niedoskonałości.
Prawidłowa dieta u mężczyzn
Najbardziej skutecznym i zalecanym przez lekarzy specjalistów oraz dietetyków sposobem na dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin, jest odpowiednia dieta. Powinna być ona zróżnicowana oraz bogata w warzywa i owoce. W przypadku dużych niedoborów wspomóc można się również specjalnymi suplementami diety. Odpowiednia suplementacja witamin dla mężczyzn powinna jednak być jedynie dodatkiem do właściwej diety, bowiem podstawą jest zrównoważone odżywianie.