Joga lekarstwem na stres

Joga lekarstwem na stres

Dodano: 14-03-2016

ćwiczenia zdrowe stres

Stres nie zawsze jest dla nas oczywisty. Bardzo często zakładamy na siebie maskę wskazującą na zupełnie inne emocje, niż rzeczywiście czujemy. Jednak jeśli coraz częściej boli Cię głowa, męczy Cię bezsenność lub nie potrafisz zapanować nad emocjami wobec najbliższy, wtedy masz wyraźną wskazówkę, że przyszedł czas na dokładniejsze przyjrzenie się sytuacji, w której obecnie się znajdujesz.

Następnie warto zastanowić się nad tym, co postanowisz z tym zrobić?

Joga najlepszym sposobem na stres

Joga, choć jej tajniki są cały czas odkrywane, już wiadomo, że jej regularne praktykowanie pomaga skutecznie walczyć ze stresem. Aby uwolnić od zniewalających napięć, starożytni mieszkańcy Indii, stosowali ćwiczenia mające na celu rozluźnienie oraz wyregulowanie oddechu.

To właśnie po tym, jak oddychamy, możemy stwierdzić, czy jesteśmy spokojni, czy jednak zdenerwowani. Amatorskie ćwiczenie jogi pomaga już skupić się na tym co odczuwamy. Natomiast jeśli zapoznajemy się z jogą na dużo głębszym poziomie, tym szybciej i efektywniej osiągamy stan ogólnego zrelaksowania oraz odprężenia.

Metoda ruch – oddech – relaks

Ćwiczenia składające się z trzech części, kolejno odblokowują nasze przestrzenie. Na początku skupmy się na naszym ciele. Skorzystajmy z dobroczynnej mocy pozycji, które uruchomią nasz układ odpornościowy do działania.

W ten sposób dostarczamy, do naszego organizmu większą ilość tlenu poprzez szybszy przepływ krwi. Tlen dostarczany jest do każdej komórki ciała. Pozwalamy naszemu ciału nabrać energii.

Drugi etap polega na równomiernym i swobodnym oddychaniu. Wykonując ćwiczenia oddechowe, zaczynamy odblokowywać swoje ciało i umysł od stresu. Jak to już wcześniej zauważono – osoby zestresowane oddychają płytko, krótko, a także często nierównomiernie.

Opanowując dwa wcześniejsze etapy, można swobodnie przejść do ostatniego, czyli nauki relaksu. Wejście w tę strefę pomaga w regenerowaniu się organizmu, co jest nawet adekwatne do kilu godzin snu.

Osoby borykające się z przewlekłym stresem, często narzekają na niedobór snu. Mają tak dużo obowiązków, iż śpią maksymalnie 5 godzin na dobę, przy czym jakość tego snu również pozostawia wiele do życzenia. Wpadamy w błędne koło notorycznego zmęczenia, co również kumuluje się u nas jako silny stres.

Pozycje pomagające w walce ze stresem

Pozycja Dziecka (Balasana)

Pozycja pomagające rozluźnić całe ciało. Do jej prawidłowego wykonywania należy uklęknąć tak, by usiąść na piętach i następnie przechylić cały tułów do przodu, dotykając czołem podłogi. Uda wraz z klatką piersiową powinny się ściśle stykać. Natomiast ręce powinny być ułożone wzdłuż łydek, z dłońmi odwróconymi ku górze. Skup się na oddychaniu – rozpoczynasz krótkim wdechem, a kończysz długim i spokojnym wydechem. W Pozycji Dziecka należy pozostać tak długo, aż poczujesz rozluźnienie na całym ciele.

Uttanasana

Pozycja ze względu na odwrócenie grawitacji, pomaga w lepszym ukrwieniu mózgu, który tym samym otrzymuje od nas większą porcję tlenu. Dodatkowo regenerujemy i odprężamy nasz organizm, skupiając się także na rozluźnieniu tylnej części ciała.

Aby znaleźć się w tej pozycji, należy ustawić stopy w linii bioder. Opuść głowę tak, aby dotykać czołem kolan. Dłonie mogą dotykać podłogi lub pozostać splecione.

Opanowując kilka technik dajemy sobie szansę na skuteczne pozbycie się stresu. Należy jednak pamiętać, że joga nie może być stosowana jako zamiennik snu oraz dbania o siebie w pozostałych sferach. Dlatego należy również zdrowo się odżywiać i korzystać z mocy relaksacyjnego oddychania, w każdym momencie, kiedy czujemy rosnące napięcie.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował Jakub Majcher - instruktor jogi oraz właściciel sklepu z akcesoriami i matami do jogi: jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.