Porzucenie uzależnienia jest często długim i trudnym procesem, który wymaga profesjonalnej pomocy. Terapia jest dostępna dla tych, którzy próbowali uciec od codziennych zmagań i problemów życiowych za pomocą alkoholu. Spotkania z terapeutą pomagają poradzić sobie z towarzyszącym bólem i zwalczyć chęć na alkohol. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby pomóc sobie i bliskiej osobie odzyskać radość życia.
Od czego zacząć leczenie alkoholizmu?
Ważne jest, aby mieć chęć do terapii i motywację do podjęcia leczenia. Czasami jednak pełna gotowość do zmiany jest możliwa dopiero po poniesieniu poważnych konsekwencji. Pamiętaj, że ostateczna decyzja zawsze należy do pacjenta. Skuteczność leczenia zależy również od nastawienia pacjenta.
Na czym polega terapia uzależnień?
Terapia uzależnień to kompleksowe leczenie, które pomaga osobom uzależnionym w pokonaniu nałogu. Obejmuje ona pomoc w detoksykacji organizmu oraz odwyk alkoholowy w przypadku alkoholizmu. Ośrodek leczenia uzależnień jest najlepszą opcją pomocy w walce z uzależnieniem. Ośrodek leczenia uzależnień oferuje opiekę stacjonarną, w której osoby uzależnione otrzymują profesjonalne wsparcie. Dzięki temu terapia jest bardzo skuteczna. Intensywna terapia, która obejmuje zarówno terapię indywidualną, jak i grupową, jest pierwszym krokiem w walce o zdrowe i spokojne życie. Można prowadzić normalne życie bez używania narkotyków czy alkoholu. Ośrodki leczenia uzależnień motywują osoby uzależnione do pokonywania swoich słabości. Terapia z osobami uzależnionymi pomaga im zrozumieć swoje emocje i zachowania.
Jakie są zasady prowadzenia terapii?
Pierwszą i najbardziej podstawową zasadą w terapii alkoholowej jest abstynencja. Reguła ta musi być przestrzegana zarówno przez pacjenta, jak i psychoterapeutę. Jest to kluczowe, ponieważ specjalista będzie musiał odpowiednio zmodyfikować program leczenia. Charakter programu leczenia będzie zależał od stopnia zaawansowania uzależnienia, wieku, ogólnego stanu psychicznego i fizycznego oraz czasu trwania choroby. Szczerość pozwala na lepszą relację z terapeutą i łatwiejszą komunikację. Hospitalizacja jest wymagana, jeśli pacjent ma urojenia, doświadcza myśli samobójczych lub ma drgawki. Czasami przed rozpoczęciem jakiejkolwiek psychoterapii wymagana jest detoksykacja (lub detoks alkoholowy). Jest to zabieg tymczasowy, który usuwa toksyny powstałe w wyniku długotrwałego nadużywania alkoholu, przywraca równowagę organizmu i uzupełnia niedobory składników odżywczych. Pacjent poczuje się lepiej i będzie mógł kontynuować leczenie.
Jaka jest średnia długość leczenia alkoholizmu?
Terapia alkoholowa to połączenie takich elementów jak abstynencja, lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne oraz zmiana nawyków. Potrzeba czasu, aby nauczyć się nowych umiejętności i poddać się terapii.
Jeśli pacjent nie zostanie skierowany na obowiązkowe leczenie stacjonarne, ma możliwość podjęcia terapii w trybie ambulatoryjnym lub stacjonarnym. Wiele osób decyduje się na leczenie w Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień.
Na ostateczną decyzję wpływa motywacja, stan zdrowia i zdolność pacjenta do wyzdrowienia.
Jak długo trwa leczenie alkoholizmu?
Leczenie alkoholizmu zależy od wielu czynników. Ponieważ każdy przypadek jest wyjątkowy, ważne jest, aby rozważyć różne czynniki niezbędne do zapewnienia udanego leczenia. Leczenie to może trwać od 18 do 24 miesięcy.
Detoks jest pierwszym krokiem w każdym leczeniu. Indywidualne potrzeby każdego pacjenta i ich uzależnienie będzie określać długość detoksu. Ciało może być odtruwane w ciągu kilku godzin lub dni.
Psychoterapia w oddziale stacjonarnym i dziennym trwa od sześciu do ośmiu tygodni.
Kolejne 4 do 6 miesięcy wymaga terapia w placówkach ambulatoryjnych.
Cykl terapeutyczny obejmuje sesje indywidualne (50h) i grupowe (240h).
Pacjenci, którzy ukończyli terapię stacjonarną, mogą kontynuować leczenie psychoterapeutyczne w placówkach ambulatoryjnych. Dotyczy to leczenia uzależnienia od alkoholu. W ramach leczenia dostępne są również ośrodki prywatne.
Materiał zewnętrzny