Palacze czują się niekiedy jak wróg społeczny numer jeden. Ich wolność do palenia w miejscach publicznych jest mocno ograniczona. Swój nałóg traktują jako słabostkę, która innym nie powinna przeszkadzać. Z drugiej jednak sprawy mają oni świadomość jak groźna dla zdrowia jest palenie papierosów. Podejmują też często wielokrotne próby rozstania się z nałogiem. Często okazują się one próbami spełzającymi na niczym. Jeśli chcesz z nałogiem tytoniowym rozstać się raz na dobre przygotuj się. Zobacz jak możesz zapomnieć o tym szkodliwym nałogu.
Jak zerwać z nałogiem tytoniowym?
Rozstanie z dymem tytoniowym dla wielu jest tematem zapalnym. Jak więc rozstać się z nałogiem papierosowym? Napisy na paczkach papierosowych czy plakaty przestrzegające przed szkodliwym działaniem dymu papierosowego na nasz organizm nie zniechęcają nałogowych palaczy. Nie zniechęcają również statystyki. Na całym świecie umiera pond 3,5 mln nałogowych palaczy. Palenie papierosów zbiera zdecydowanie większe żniwo niż jakakolwiek inna choroba, w tym również AIDS. Szkodliwe działanie nikotyny na nasz organizm można wymieniać długo. Wystarczy przytoczyć eksperyment, w którym to ptakowi wstrzyknięto dawkę nikotyny zawartą w jednym papierosie. Ptak natychmiast zakończył swój żywot. Przykładów szkodliwych, przerażających wręcz efektów zażywania nikotyny można przytaczać bez końca. Żaden palacz, który twierdzi, że pali, bo lubi nie odniesie tych przykładów do swojej indywidualnej sytuacji.
Jeśli i Ty zaliczasz się do grupy, która pali, bo uwielbia palić, możesz przestać tracić czas na ten artykuł. Jeśli jednak masz za sobą szereg nieudanych prób rzucenia nałogu tytoniowego i myślisz o tym poważnie, doskonale trafiłeś. Nie martw się jeśli tych prób było całkiem sporo. To tylko czyni Cię silniejszym i zwiększa Twoje szanse na definitywne rozstanie z nałogiem.
Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych porad dzięki, którym twoja szansa rzucenia nałogu znacznie wzrośnie. Jeżeli jednak czujesz, że potrzebujesz dodatkowej pomocy to możesz kupić jeden z popularnych produktów pomagających zwalczać palenie takich jak Desmoxan. Innym popularnym suplementem jest Tabex, który posiada bardzo dużo pozytywnych opinii. Zdecydowanie dwie najpopularniejsze marki na naszym rynku to NiQuitin i Nicorette. Więc jak widzisz wybór jest ogromny, a to tylko część listy.
Kilka prostych kroków do rozstania się z nałogiem tytoniowym
- Punktem wyjścia jest podjęcie odpowiedzialnej decyzji. Weź kartkę i długopis. Napisz wszystkie powody, dla których chcesz rzucić palenie. Może to być troska o własne zdrowie, troska o stan swojego portfela czy chociażby troska Twoich bliskich. Musisz być pewien, że naprawdę chcesz rzucić palenie. Musisz do niej dojrzeć, musisz zaakceptować trudności, jakie Cię spotkają. Musisz być gotowy na chwile słabości.
- Ustal datę definitywnego rozstania się z nałogiem.
- Bądź w pełni gotowości.
Przygotowania do rozstania się z papierosem – od czego zacząć?
- Gdy ustaliłeś już datę, pomyśl, by w tym okresie wziąć kilka dni wolnego. Wybierz się w daleką podróż, jak najdalej od swoich przyzwyczajeń, od sytuacji kiedy to najczęściej paliłeś.
- Unikaj towarzystwa osób palących. Najlepiej wybierz się z bliską Ci osobą, która nie pali i zachęca do rozstania z nałogiem.
- Pamiętaj o możliwości konsultacji z lekarzem. Nie obawiaj się stosować środków zawierających nikotynę, łagodzących odstawienie tych toksycznych substancji.
- Aktywność fizyczna – zwłaszcza na dworze pozwoli zapomnieć Ci o papierosie, szczególnie przy złej pogodzie.
- Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
- Wysypiaj się.
- W miejscach, w których paliłeś najwięcej, pozbądź się zapalniczek, popielniczek, przewietrz mieszkanie. Zamiast tego podstaw pod nos zdrowe przekąski, marchewki, pestki dyni, którymi zajmiesz ręce gdy najdzie Cię ochota na sięgnięcie po papierosa.
- Im więcej osób będzie wiedziało o Twojej próbie, tym większą będziesz miał motywację. Wstyd będzie pokazać, że nie jesteś na tyle silny, by rozstać się z nałogiem.
Rozstanie z nałogiem a ryzyko przytycia
Największą obawą związaną z rzucaniem palenia jest lęk przed przytyciem. Nie martw się na zapas. Jedzenie w początkowej fazie walki z nałogiem może być sposobem na walkę z przyzwyczajeniem sięgania po papieros. Poza tym osoby, które rzuciły papierosy, twierdzą że znów mogą cieszyć się prawdziwym smakiem i aromatem jedzenia. Papierosy zabijają rozkosze smakowe.
Musisz zdać się na swój zdrowy rozsądek, nie jedz więcej niż do tej pory. Sięgaj wyłącznie po zdrowe przekąski i napoje. Nawet gdy trochę przytyłeś, możesz być pewien, że po pewnym czasie zgubisz nadprogramowe kilogramy. W okresie huśtawki nastroju weź naturalne środki na uspokojenie. Zadbaj o to, by Twoja dieta była bogata w witaminy i mikroelementy.
Tylko ten jeden papieros
Nikt nie twierdzi, że rzucanie palenia jest proste. Zdarzą się słabsze momenty, gdy mimo wszystko sięgniemy po papierosa. To nie przekreśla jednak szans na całkowite pozbycie się nałogu. Gdy tak się stanie i zapalimy tego jednego, jedynego ostatniego papierosa, nikomu o tym nie mówmy. Inaczej pogrzebiesz swoje szanse na wyjście z nałogu.
Kiedy możesz zapomnieć o papierosach
Nawyk palenia wyrabialiśmy kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Nikt więc nie powiedział, że rozstanie z papierosem będzie proste, łatwe i przyjemne. Nawet kilka lat po rzuceniu papierosów wciąż będą prześladować nas zachowania związane z paleniem papierosów. Nasz mózg płata nam bowiem figle i palenie papierosów utożsamia z przyjemnością. Chęć sięgnięcia po papierosy może więcej pojawiać się nawet kilka długich lat po rozstaniu się z nałogiem.
Detoksykacja ciała
Wielu palaczy uzależnionych jest nie od samego papierosa, ale od rytuału związanego z paleniem. Często oznacza ona przerwę w pracy, a papieros jest okazją do nawiązania relacji z innymi ludźmi. Samo zaciąganie się dymkiem, odpalanie papierosa, strzepywanie popiołu kojarzą się nagłownym palaczom z samą przyjemnością. Funkcjonują również osoby, zwykle kilkudziesięcioletni palacze, którzy są silnie uzależnieni od samej nikotyny. Pod rzuceniu papierosów mogą się skarżyć na bardzo silne dolegliwości, jak kaszel czy migreny.
Samo podjecie decyzji o rzuceniu papierosów i konsekwencja przy fizycznym uzależnieniu nie wystarczą. Jedyną receptą na tak silne uzależnienie od nałogu jest odstawienie papierosów pod nadzorem lekarza specjalisty. Warto sięgać po środki zawierające nikotynę.
Uważaj na to, gdy będziesz rzucał papierosy:
- Ogranicz kontakty towarzyskie z osobami palącymi, po co wodzić się na pokuszenie.
- Sytuacje oraz miejsca, które jednoznacznie kojarzą Ci się z papierosem.
- Postaraj się ograniczyć picie kawy, przestaw się z sypanej na rozpuszczalną.
- Omijaj szerokim łukiem puby, zapomnij o alkoholu.
- Unikaj sytuacji stresogennych.