Alkoholizm jest chorobą, która ogranicza wolę i zaburza normalne funkcjonowanie. Alkoholik traci kontrolę nad piciem i niszczy całe swoje życie. Przewlekłe nadużywanie alkoholu doszczętnie wyniszcza cały organizm, uszkadza układy i narządy oraz rujnuje zdrowie. Najważniejsze jest jednak to, że alkoholizm to nie wyrok i nie koniec świata! Alkoholizm można leczyć, a uzależniony może wyjść z nałogu! Musi tylko podjąć decyzję, znaleźć motywację i wyrazić chęć do rozpoczęcia leczenia. Jak leczyć alkoholizm? Jak długo trwa terapia alkoholowa?
Czy z alkoholizmu można wyjść bez terapii?
Odpowiedź na pytanie, czy z alkoholizmu można wyjść bez terapii może być tylko jedna – Niestety, nie. Nie ma takiej możliwości. Szanse są niewielkie, minimalne, a praktycznie zerowe... Bez pomocy specjalisty i terapii uzależnień alkoholik może i przestanie pić, ale nie wytrzyma długo. To praktycznie pewne, że bardzo szybko wróci do picia i prawdopodobnie już przy pierwszej okazji znów wpadnie w sidła uzależnienia. Ewentualnie znajdzie sobie inne, zastępcze, które pomoże mu opanować emocje.
Alkoholikiem jest się przez całe życie. Chory już nigdy nie może tknąć nawet kropli alkoholu. Aby pokonać nałóg, już zawsze trzeba wytrwać w abstynencji i całkowitej trzeźwości. Nawet jeden kieliszek i niepozorne piwo może skutkować kolejnym ciągiem. Zachowanie dożywotniej trzeźwości wymaga od alkoholika wielu wyrzeczeń, konsekwencji i asertywności. Niezbędne jest wypracowanie niezachwianej samokontroli, nowych nawyków i umiejętności. Konieczne jest fachowe wsparcie i pomoc specjalistów.
Jak leczyć alkoholizm?
Leczenie zaczyna się od nazwania problemu i utrzymania trzeźwości. Już na początku konieczne jest całkowite odcięcie od substancji uzależniającej. Równocześnie włącza się psychoterapię indywidualną oraz grupową. Podczas spotkań z terapeutą chory dowie się, jakie mechanizmy kierują uzależnieniem, wypracuje nowe nawyki i zachowania, oraz pozna techniki radzenia sobie z trudnościami życia codziennego. Na spotkaniach grupy wsparcia, uzależnieni wymieniają się doświadczeniami, wszyscy uczestnicy zmagają się bowiem z tymi samymi problemami. Uczestnictwo w terapii grupowej to nieoceniona pomoc w walce z uzależnieniami. Bezpośredni kontakt z trzeźwymi alkoholikami pozwoli uwierzyć w siebie i mieć nadzieję! Oni już pokonali nałóg... im się to udało!
Terapię alkoholową można zatem podzielić na trzy etapy:
- Pierwszy z nich to całkowite odcięcie się od substancji uzależniającej i w razie konieczności detoks.
- Drugi etap to prywatna terapia alkoholowa w ośrodku pod okiem grupy specjalistów, dołączenie do grupy AA oraz rozmowy z psychoterapeutą.
- Trzeci etap rozpoczyna się po opuszczeniu ośrodka, kiedy pacjent nadal uczestniczy w spotkaniach grupy wsparcia, a jednocześnie wraca do codziennego życia.
Jak długo trwa terapia alkoholowa?
Jak długo trwa terapia alkoholowa? Na to pytanie odpowiedź nie jest oczywista. W zależności od ośrodka sama terapia uzależnień alkoholowych w klinice trwa około dwóch miesięcy. Czasem trochę dłużej. Jest to czas całkowitej zmiany nawyków i zachowań. Chory uczy się powrotu do codziennego życia i technik przezwyciężania pokus. Jednak sam odwyk to tylko część terapii alkoholowej. Najtrudniejszą pracę musi wykonać sam uzależniony już po opuszczeniu ośrodka. Po powrocie do codziennego życia alkoholik zostaje rzucony na „głęboką wodę”. Powrót do codzienności i otoczenia, które było niegdyś pożywką dla uzależnienia, to kluczowy sprawdzian jego silnej woli. Teraz już bez opieki specjalistów musi odnaleźć się w nowej sytuacji i zastosować wszystko to, czego nauczył się podczas terapii.
Nie oszukujmy się – Nie będzie łatwo. Droga do wyjścia z uzależnienia jest długa, kręta i bardzo męcząca… Leczenie alkoholizmu to bardzo trudny i długotrwały proces, który wymaga od chorego wielu wyrzeczeń i poświęcenia. Leczenie nie jest łatwe, lecz nie jest też niemożliwe! Wystarczą chęci i alkoholizm można przezwyciężyć! Przygotuj się na trudną walkę, bo terapia może potrwać długie miesiące, a nawet lata. Problem z piciem nie zniknie od razu. Nawet leczenie w początkowej fazie nałogu, wymaga dużo wysiłku, pracy i zaangażowania. Jednak włożony trud nie pójdzie na marne! On zaprocentuje. Wprowadzenie w życie nowych nawyków i technik pozwoli Ci się uwolnić od alkoholu. Warto więc zmotywować siebie lub bliską osobę do podjęcia terapii uzależnień. Dzięki motywacji, zaangażowaniu i determinacji, można wygrać z nałogiem.