Czym dokładnie zajmuje się ortodonta?

ortodoncja

Ortodoncja jest działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu u dzieci i dorosłych. Leczenie ortodontyczne docelowo prowadzi do poprawy stanu uzębienia, co poprawia wygląd i samopoczucie pacjenta. W niektórych przypadkach to o wiele więcej: leczenie ortodontyczne może likwidować dolegliwości bólowe, wady wymowy, a do tego opóźniać procesy starzenia się twarzy. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej pracy ortodonty.

Leczenie ortodontyczne krok po kroku. Konsultacja i badania

O tym, jak pracuje ortodonta, czym się zajmuje dokładnie, najlepiej opowiedzieć, omawiając leczenie ortodontyczne osoby dorosłej krok po kroku. Pierwszy krok to wizyta pacjenta w gabinecie w celu dokonania konsultacji ze specjalistą. Lekarz przeprowadza wywiad, dopytując szczegółowo o oczekiwania pacjenta.

Dopytuje o konkretny powód wizyty w gabinecie. Następnie lekarz przeprowadza odpowiednie badania diagnostyczne, bez których nie można byłoby ustalić odpowiedniego planu leczenia. Pacjent nie zawsze wie, co jest przyczyną jego problemów związanych ze stanem uzębienia, czy np. dlaczego ma problem z wymową, skoro jego zdaniem zgryz ma prawidłową budowę, wygląda dobrze.

Opracowanie planu leczenia i założenie aparatu ortodontycznego

Kolejny etap to opracowanie planu leczenia – lekarz przedstawia pacjentowi, jak będzie wyglądał cały proces poprawy wyglądu naszego uzębienia. Przedstawia wybór właściwego aparatu i informuje o innych ważnych aspektach. Pacjent musi wiedzieć, jak długo trwa terapia proponowana przez lekarza.

Chce też mieć rozeznanie w zakresie tego, jakie koszty poniesie. Profesjonalne firmy, specjalizujące się m.in. w leczeniu ortodontycznym, jak choćby Dental Fraternity, wiedzą, że każdorazowo jest to kwestia indywidualna. Podczas leczenia wykorzystuje się różne aparaty stałe i ruchome, a czas ich stosowania jest dobierany do konkretnych potrzeb.

Następnym etapem jest założenie aparatu i udzielenie wszystkich potrzebnych wskazówek dotyczących jego użytkowania. Dodajmy przy tym, że nawet zalecenia dotyczące właściwej higieny ust mogą być różne, chociażby ze względu na to, że aparaty ortodontyczne wykonuje się z różnych materiałów. Wśród aparatów stałych mamy np. aparaty porcelanowe, metalowe, kryształowe i nakładkowe z biokompatybilnych tworzyw.

Wizyty kontrolne i zakończenie leczenia

Cały proces leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem aparatów wiąże się z koniecznością odbywania wizyt kontrolnych. Pacjenci z aparatami ruchomymi odwiedzają gabinet ortodonty średnio raz na 2-4 miesiące, a pacjenci z aparatami stałymi raz na 4-6 tygodni. Zakończenie leczenia następuje wtedy, gdy zgryz pacjenta jest już idealnie skorygowany, i zostaje osiągnięty zamierzony efekt.

W przypadku osób, u których ortodonta zalecił stosowanie aparatu, po leczeniu właściwym następuje etap leczenia retencyjnego. Ma ono na celu utrzymanie osiągniętego ustawienia zębów i zapobieganie nawrotom wad zgryzu. To ważne, bo szukając informacji na temat leczenia retencyjnego w ortodoncji, natrafiamy na treści wskazujące, że czasem wyleczenie pacjenta jest prostsze niż utrzymanie później osiągniętego wyniku. Dlaczego?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: starzejemy się, a nasze ciało z wiekiem się zmienia. Jako osoby dorosłe zwykle tego nie dostrzegamy, to zęby w żuchwie w trakcie naszego życia stale przesuwają się w przód.

Leczenie retencyjne w ortodoncji również dobierane jest indywidualnie, podobnie jak plan wizyt kontrolnych. To ważne, by wskazań nie lekceważyć i pamiętać o zaleceniach lekarza.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.