Napoje szkodliwe dla Twoich zębów

Napoje szkodliwe dla Twoich zębów

Dodano: 01-05-2015

zęby pasta do zębów

Jeśli zęby mogłyby choć na chwilę przemówić, na pewno zwróciłyby Twoją uwagę na to jak niekorzystnie wpływa na nie wypijany przez Ciebie napój energetyczny czy też kolejna kawa.

Szkliwo naszych zębów jest szczególnie wrażliwe na niespodziewane zmiany temperatury, zatem nie lubi zbyt ciepłych ani zbyt zimnych pokarmów. Takie ich właściwości nie mają jednak bezpośredniego wpływu na to jak wyglądają nasze zęby. W tym przypadku chodzi bardziej o kolor oraz gęstość takich napojów bądź potraw. Jakich napojów powinnyśmy zatem unikać?

1. Kawa 

Jak każdy wie kawa zawiera w sobie duże ilości kofeiny, a ta ma bardzo niekorzystny wpływ na szkliwo zębów. Nawet zabiegi ścierające nie przyniosą w tym przypadku żadnego skutku, co oznacza, że po jakimś czasie osoba wypijająca większe ilości kawy każdego dnia, zauważy na swoich zębach nieestetyczne plamki czy przebarwienia. 

2. Herbata 

Wydaje się, że od kawy znacznie lepszym rozwiązaniem jest wypijanie herbaty, ale niestety i ona może pozbawić nas bieli naszych zębów. Oczywiście szczególnie groźne są dla nich herbaty ciemne, które mogą mieć takie samo działanie jak wspomniana już kawa. Warto zatem szerokim łukiem omijać herbaty typu earl grey, czerwone oraz czarne.

3. Słodkie alkohole oraz czerwone wino! 

Choć słodkie alkohole są pyszne to niestety spore ilości cukru, które zostały w nich zawarte działają wręcz destrukcyjnie na nasze zęby. Są one w stanie zniszczyć ich szkliwo i dodatkowo podrażnić nasze dziąsła. Wszelkiego typu przebarwienia czy też plamy na zębach, to z kolei sprawka przede wszystkim ciemnych słodkich piw oraz czerwonego wina.

4. Napoje energetyczne 

Napoje energetyczne w rzeczywistości niewiele różnią się od innych kolorowych napojów gazowanych. W związku z tym popularne energetyki również zawierają sporo cukru, a to w połączeniu z ich kwaskowatością działa bardzo niekorzystnie na zęby i dziąsła. W ich głąb może bowiem dostawać się cukier, a wierzchnie warstwy ulegają ścieraniu, przez co nasze zęby dużo łatwiej przebarwiają się podczas jedzenia i picia różnego typu produktów.

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.