Zdrowe zęby to nasza wizytówka, zwłaszcza w dzisiejszych czasach wygląd jest sprawą niezwykle ważną. Piękny uśmiech dodaje pewności siebie, sprawia, że jesteśmy postrzegani jako bardziej atrakcyjni i godni zaufania. Co jeść, a jakich produktów lepiej unikać, aby nasze zęby były piękne, mocne i zdrowe?
Oprócz systematycznego mycia zębów i regularnych wizyt u stomatologa należy również pomyśleć ,jaki wpływ ma dieta na nasze zęby. Czy wiesz, że olej kokosowy hamuje rozwój próchnicy, a cytrusy mogą uszkadzać szkliwo? Co jeść, a jakich produktów lepiej unikać, aby nasze zęby były piękne, mocne i zdrowe?
Mocne szkliwo
Wapń odpowiada za stan szkliwa, jest podstawowym składnikiem budującym zęby, dlatego często spożywaj mleko i produkty mleczne, jogurty, kefiry, maślanki, twaróg.Osoby cierpiące na alergie na białko mleka krowiego powinny stosować suplementację lub pić mleko kozie, które również zawiera duże ilości wapnia.
Dobrym źródłem wapnia są: rośliny strączkowe, orzechy, pestki słonecznika, szpinak, wędzone ryby.sardynki, rabarbar.
Twarde zęby
W tym przypadku główną rolę odgrywa witamina D. Witamina t ułatwia wchłanianie wapnia, a także odpowiada za odpowiednią mineralizację szkliwa. Najlepszym źródłem są tłuste ryby, jak np. tłuste ryby (tuńczyk, halibut, makrela, łosoś, śledź), oraz kakao, kukurydza, jaja, masło.
Uwaga!
Organizm potrafi wchłonąć z jedzenia maksymalnie 40 proc. wapnia. Pamiętaj, że z wiekiem ilość ta maleje. Bardzo istotne jest, aby dostarczać do organizmu wapń i witaminę D w odpowiedniej ilości (najlepiej w proporcji 1:1).
WHO, jak i Instytut Żywności i Żywienie alarmują. Zalecana dzienna porcja wapnia to ok. 1000 mg. Jak wykazały badania, spożycie tego pierwiastka w Polsce jest niskie – 400-500 mg dziennie. To zdecydowanie za mało, dlatego wskazana jest suplementacja.
Przeciw bakteriom
Witamina A pozytywnie wpływa na błony śluzowe jamy ustnej, działa przeciwbakteryjnie i zapobiega próchnicy. Najwięcej jest jej w: marchwi, szpinaku, melonie, agreście, dyni, kapuście, jajach, morelach, czerwonym mięsie oraz wątróbce.
Zdrowe dziąsła
Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega odsłanianiu szyjek zębowych, a co za tym idzie, przeciwdziała nadwrażliwości zębów. Znajdziesz ją w: kapuście, kiwi, cytrusach, pomidorach, ziemniakach, selerze, czerwonej papryce, cynaderkach i brokułach.
Zbilansowana dieta
Najważniejsze, aby nasza dieta była odpowiednio zbilansowana. Co oznacza nie tylko uwzględnienie produktów, ale też spożywanie ich w optymalnych proporcjach.
Zaleca się jedzenie jak największe ilości warzyw, owoców, nabiału i tłuszczów nienasyconych, które znajdziesz w: rybach, białym mięsie, orzechach.
Warzywa najlepiej jedz na surowo – np. marchewka, kalarepa, rzodkiewka usuwają osad i płytkę nazębną. Gryzienie twardych warzyw jest doskonałym masażem dla naszych dziąseł. Dodatkowo są niskokaloryczne, co ważne dla osób dbających o linię.
Czego unikać?
Próchnica jest najczęściej konsekwencją nadmiaru cukru w diecie. Szczególnie szkodliwe są krówki, żelki czy batoniki, które oblepiają zęby, cukierki, które długo trzymamy w ustach oraz słodkie napoje.
- Chipsy, popcorn, hamburgery zawierają duże ilości soli, która zwiększa wydalanie wapnia z organizmu.
- Kawa, herbata, napoje gazowane typu cola powodują demineralizację i zębów, a także odkładanie się żółto-brunatnego osadu na zębach.
- Alkohol zakwasza środowisko w jamie ustnej, przez co stwarza idealne środowisko do rozwoju bakterii powodujących próchnicę. Unikaj spożywania wina. Czerwone wino sprzyja powstawaniu przebarwień, z kolei białe obniża poziom pH.
Uśmiech jest najlepszą wizytówką człowieka, a zdrowe zęby są jego podstawą. I chociaż nowoczesna stomatologia potrafi zdziałać cuda, lepiej zapobiegać niż leczyć.