Czym jest farnezol? Poznaj jego właściwości i zastosowanie

Czym jest farnezol? Poznaj jego właściwości i zastosowanie

Farnezol to jeden z terpenów, który poza walorami zapachowymi cechuje się również korzystnym wpływem na zdrowie człowieka. Naukowcy pokładają w nim nadzieję na wsparcie w leczeniu wielu chorób. Sprawdź, jakie właściwości ma farnezol i w jaki sposób najlepiej go wykorzystać.

Spis treści:

 1. Co to jest farnezol?
 2. Właściwości prozdrowotne farnezolu
 3. Farnezol – zastosowanie w medycynie
 4. Bezpieczeństwo farnezolu
 5. Jak stosować farnezol?
 6. Z czym łączyć farnezol?

Co to jest farnezol?

Farnezol jest naturalnym składnikiem olejków eterycznych wielu roślin – jak konwalia, lipa, jaśmin, akacja i gałka muszkatołowa. Mimo że kojarzymy go przede wszystkim z roślinami, farnezol obecny jest także w organizmach grzybów, zwierząt, i człowieka. Związek ten pełni funkcję cząsteczki sygnałowej, jest prekursorem związków steroidowych, uczestniczy także w regulacji szlaków metabolicznych.

Farnezol ma wygląd bezbarwnego lub lekko żółtawego oleju. Pod kątem chemicznym należy do grupy terpenów, a dokładniej alkoholi seskwiterpenowych. Ze względu na delikatny, konwaliowy smak i zapach, farnezol wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym do poprawy zapachu kompozycji zapachowych oraz jako antybakteryjny składnik produktów pielęgnacyjnych. Stosowany jest także w produkcji żywności jako substancja zapachowa i dodatek smakowy. To jednak nie wszystko – ze względu na dobroczynne właściwości i duży potencjał medyczny, farnezol stał się obiektem zainteresowania naukowców i lekarzy. 

Właściwości prozdrowotne farnezolu

Farnezol wykazuje korzystny wpływie na zdrowie człowieka. Wykazuje m.in. właściwości: 

 • przeciwzapalne,
 • przeciwutleniające,
 • przeciwbakteryjne,
 • przeciwgrzybicze,
 • przeciwnowotworowe,
 • ochronne.

Ze względu na te właściwości farnezol może wspomagać leczenie różnych chorób i dolegliwości.

Farnezol – zastosowanie w medycynie

Badania nad farnezolem prowadzone są wielokierunkowo, m.in. pod kątem:

 • działania przeciwdrobnoustrojowego – zwłaszcza wobec bakterii Staphylococcus i Streptococcus. Farnezol utrudnia tworzenie biofilmu, przyczynia się do zahamowania wzrostu bakterii i zaburza syntezę ściany komórkowej;
 • działania przeciwnowotworowego – w kontekście hamowania proliferacji i indukcji apoptozy różnych typów komórek nowotworowych;
 • wpływu na układ sercowo-naczyniowy, układ nerwowy i wątrobę – badania in vitro wykazały, że farnezol wykazuje toksyczny potencjał indukujący apoptozę (programowaną śmierć komórki) w różnych typach linii komórkowych.

Farnezol uważany jest za obiecującą substancję w walce z chorobą Parkinsona. Potwierdzają to wyniki badań naukowych w tym obszarze. Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johna Hopkinsa wykazali, że farnezol w znaczącym stopniu zapobiega utracie neuronów dopaminergicznych w mózgu, a także odwraca zmiany poznawcze i fizyczne u myszy.

Potencjał farnezolu w profilaktyce i leczeniu chorób wymaga dalszych badań – w tym badań klinicznych.

Bezpieczeństwo farnezolu

Farnezol w niskich stężeniach jest substancją bezpieczną dla zdrowia – zarówno w formie naturalnej, jak i syntetycznej:

 • w czystej postaci – zgodnie z przepisami chemicznymi farnezol nie jest klasyfikowany jako substancja niebezpieczna;
 • w kosmetykach – zgodnie z Rozporządzeniem 1223/2009 farnezol może być stosowany w produktach kosmetycznych. Jego obecność musi być uwzględniona w składzie INCI, gdy stężenie procentowe farnezolu przekracza 0,001% w produkcie niespłukiwanym i 0,01% w produkcie spłukiwanym;
 • w produktach spożywczych – stężenie farnezolu jest zwykle niskie i nie stanowi problemu zdrowotnego dla ludzi. Maksymalny, dopuszczalny poziom farnezolu w żywności, nie został jak dotąd ustalony. Warto jednak pamiętać, że w przypadku osób uczulonych na ten związek, nawet niskie stężenie farnezolu może wywołać reakcje alergiczne.

Może zainteresuje Cię również: Beta-kariofilen – właściwości i działanie


Jak stosować farnezol?

Farnezol występuje naturalnie w różnych produktach spożywczych, takich jak:

 • owoce cytrusowe: pomarańcze, mandarynki, cytryny i limonki,
 • winogrona i sok winogronowy,
 • wędliny: szynka, kiełbasa i salami,
 • migdały,
 • oliwa z oliwek.

Zwiększenie podaży farnezolu w diecie może opierać się na żywności bogatej w ten związek. Można też postawić na wysokiej jakości gotowe produkty od uznanych producentów, takich jak np. Farnezol Terlab.

Farnezol Terlab

Aby uzyskać jak najlepszy efekt terapeutyczny, stosowanie farnezolu warto skonsultować z lekarzem.

Z czym łączyć farnezol?

Farnezol może być stosowany równolegle z innymi terpenami, zwłaszcza z limonenem.

Połączenie tych dwóch substancji wpływa korzystnie na koncentrację i skupienie uwagi, co jest ważne m.in. dla kierowców w trakcie jazdy. 

Zarówno farnezol, jak i limonen, wykazują potencjał terapeutyczny i mogą pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia w ramach zrównoważonej diety i stylu życia.

Pełna synergia tych dwóch związków jest odczuwalna po 2-3 tygodniach stosowania.

Bibliografia:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31958255/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30526460/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34321320/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.