Beta-kariofilen – właściwości i działanie

Beta-kariofilen – właściwości i działanie

Beta-kariofilen to związek chemiczny z grupy terpenów – naturalnie obecny w wielu roślinach, którym nadaje charakterystyczny zapach. Jego rola nie ogranicza się jednak wyłącznie do wabienia i odstraszania owadów. Ze względu na swoje właściwości, beta-kariofilen jest chętnie wykorzystywany w medycynie i przemyśle. W jaki sposób wpływa na zdrowie i dlaczego warto go stosować? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Co to jest beta-kariofilen?
  2. Właściwości prozdrowotne beta-kariofilenu
  3. Beta-kariofilen – dla kogo?
  4. Czy beta-kariofilen jest bezpieczny?
  5. Beta-kariofilen – produkty
  6. Beta-kariofilen a CBD

Co to jest beta-kariofilen?

Beta-kariofilen (kariofilen, BCP)  jest pachnącym składnikiem olejków eterycznych, naturalnie obecnych w wielu roślinach, ziołach i przyprawach. Występuje m.in. w konopiach, chmielu, bazylii, oregano, kolendrze, kminku, cynamonie, czarnym pieprzu i goździkach. Posiada charakterystyczny, słodko-korzenny zapach, przypominający mieszaninę pieprzu z goździkami, z delikatną, lekko korzenno-drzewną nutą.

BCP w formie izolatu jest bezbarwną lub bladożółtą, oleistą cieczą. Chemicznie ma strukturę seskwiterpenu, którą tworzą z 3 jednostki izoprenowe. Beta-kariofilen zaliczany jest także do grupy kannabinoidów, ze względu na zdolności oddziaływania z układem endokannabinoidowym człowieka w celu utrzymania równowagi wewnętrznej organizmu.

Związek ten wykorzystywany jest zarówno w medycynie, jak i przemyśle spożywczym czy kosmetycznym. Znajdziemy go m.in. w składzie mieszanek przyprawowych, gum do żucia, kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. 

Właściwości prozdrowotne beta-kariofilenu

Beta-kariofilen posiada szereg właściwości biologicznych, dzięki którym wpływa korzystnie na zdrowie. Wykazuje działanie m.in.:

  • antyoksydacyjne,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwbólowe,
  • immunomodulacyjne,
  • przeciwbakteryjne, 
  • ochronne na organy wewnętrzne,
  • przeciwnowotworowe.

Sprawdź również: Czym jest farnezol? Poznaj jego właściwości i zastosowanie


Beta-kariofilen – dla kogo?

Dobroczynne działanie kariofilenu może być wykorzystywane do wspomagania leczenia chorób i niwelowania dolegliwości, z którymi zmagamy się na co dzień. Zostało to potwierdzone wynikami badań naukowych.

Beta-kariofilen może być stosowany przez osoby zmagające się m.in. z:

  • cukrzycą, 
  • osteoporozą,
  • reumatoidalnym zapaleniem stawów,
  • przewlekłym bólem, bólami mięśni,
  • stanami zapalnymi,
  • przewlekłymi chorobami zapalnymi jelit,
  • otyłością i zespołem metabolicznym,
  • chorobami neurodegeneracyjnymi,
  • stresem i lękiem,
  • problemami ze snem,
  • uzależnieniem od alkoholu.

Ze względu na właściwości protekcyjne, BCP może być też stosowany w prewencji chorób serca, wątroby, żołądka, nerek i układu nerwowego. 

Czy beta-kariofilen jest bezpieczny?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uznała beta-kariofilen za związek całkowicie bezpieczny w stosowaniu przez ludzi. Stanowisko to podziela także Europejski Urząd ds. Żywności i Bezpieczeństwa (EFSA).

Według Agencji ds. Żywności i Leków BCP ma status GRAS – powszechnie uznawany za bezpieczny. Oznacza to, że przy spożyciu beta-kariofilenu w ilościach typowych dla produktów spożywczych nie obserwuje się działań niepożądanych. Związek ten nie jest też genotoksyczny ani szkodliwy dla płodu.

Beta-kariofilen – produkty

Beta-kariofilen dostępny jest w formie płynnego izolatu, można go także znaleźć w składzie niektórych preparatów w postaci sypkiej. Wybór produktu z BCP można zatem dostosować do indywidualnych preferencji. Warto jednak postawić przede wszystkim na uznane i sprawdzone źródła tego związku – takie jak na przykład beta-kariofilen TerLab, aby uzyskać gwarancję jakości i bezpieczeństwa.

Beta-kariofilen Terlab

Kariofilen można stosować doustnie lub jako aromatyzujący dodatek do herbaty. Można go stosować doraźnie lub przed snem. Aplikacja tego związku pod język zwiększa jego przyswajalność przez organizm. BCP może być także stosowany w połączeniu z innymi terpenami – np. mircenem, który wspiera jego korzystne działanie na organizm człowieka.

Beta-kariofilen a CBD

Beta-kariofilen to pierwszy odkryty terpen, który oddziałuje z receptorami CB2 w układzie endokannabinoidowym. Zachowuje się jak kannabinoid, mimo że chemicznie nim nie jest.

Receptory kannabinoidowe są częścią układu kannabinoidowego, który reguluje utrzymanie równowagi wewnętrznej – homeostazy oraz wiele życiowych procesów (jak m.in. sen, ból, czy apetyt).

Dzięki oddziaływaniu z receptorem CB2 beta-kariofilen przyczynia się do zahamowania rozwoju stanu zapalnego, blokowania sygnałów bólowych i przywrócenia naturalnej harmonii. Co ważne, jego działanie nie wywołuje efektu odurzającego i nie powoduje rozwoju uzależnienia.

Połączenie działania kannabidiolu (CBD) z  beta-kariofilenem, np. w olejkach CBD, pozwala osiągnąć efekt synergii, skuteczniej łagodząc ból, stany zapalne, stres i stany lękowe, a także niszczenie komórek nowotworowych na drodze apoptozy.

Beta-kariofilen to terpen, na który warto zwrócić uwagę, aby w naturalny sposób wspomóc swój organizm w codziennym funkcjonowaniu – zwłaszcza w przypadku dolegliwości zdrowotnych. Badania nad tym związkiem wciąż trwają, a ich wyniki są obiecujące. 

Bibliografia:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28826544/
  2. https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/caryophyllene
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24210682/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.