Dlaczego warto zdecydować się na zakup szczoteczki sonicznej? Poznaj efekty jej używania.

szczoteczki soniczne do zębów

Coraz więcej mówi się o tym jak ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Prawidłowe dbanie o zęby i dziąsła gwarantuje nie tylko zdrowy i piękny uśmiech, ale również przekłada się na zdrowie całego organizmu. Warto wiedzieć, że nieleczone choroby jamy ustnej, takie jak próchnica czy zapalenie przyzębia mogą prowadzić do powstania innych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy choroby serca. Jak zatem skutecznie dbać o zęby, by utrzymać je w dobrej kondycji? Z pomocą przychodzą nam nowoczesne urządzenia, jak szczoteczki soniczne. Pomimo że na rynku pojawiły się już w latach 90-tych, to dopiero w ostatnich latach zyskały na popularności. Dlaczego warto zdecydować się na zakup szczoteczki sonicznej? Jakich efektów możemy się spodziewać, używając jej?

Szczoteczka soniczna a manualna - porównanie

Dawniej wybór szczoteczki do zębów był niezwykle prosty. W sklepach dostępne były tylko szczoteczki manualne, które i tak na przestrzeni ostatnich lat zdążyły przejść sporą metamorfozę. Dziś możemy wybierać spośród szczoteczek manualnych o różnej twardości i gęstości włókien, szczoteczki z równo przyciętymi lub profilowanymi włóknami, a także szczoteczki specjalistyczne - do aparatów ortodontycznych, do implantów czy niezwykle delikatne, przeznaczone dla osób zmagających się z chorobami dziąseł. Z czasem do szczoteczek manualnych dołączyły inne, bardziej zaawansowane szczoteczki elektryczne i szczoteczki soniczne.

Która z nich jest lepsza? Tak naprawdę każda szczoteczka do zębów jest dobra, jeżeli potrafimy się nią umiejętnie posługiwać. Bardzo ważna jest technika szczotkowania i czas, jaki poświęcamy na umycie całej jamy ustnej. Jakie błędy najczęściej popełniamy? Przede wszystkim myjemy zęby za krótko, zwłaszcza szczoteczką manualną. Poświęcamy na tę czynność niespełna minutę, co jest niewystarczające, aby dokładnie usunąć z jamy ustnej bakterie i płytkę nazębną. Stomatolodzy zalecają, aby szczotkowanie zębów trwało co najmniej 2-3 minuty. Co więcej, niejednokrotnie myjemy zęby w pośpiechu i pobieżnie. Skupiamy się głównie na zębach przednich i tych od strony policzków. Pomijamy za to wewnętrzną powierzchnię zębów przednich i trzonowych. 

Jak zatem usprawnić codzienną pielęgnację jamy ustnej? Dla tych osób, które mają trudności z opanowaniem techniki mycia zębów szczoteczką manualną lub którym nie udaje się szczotkować zębów odpowiednio długo, polecana jest szczoteczka soniczna. Dzięki wyjątkowo szybkim ruchom włókien są w stanie usunąć nawet kilka razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne w tym samym czasie. Są przy tym łatwe w użyciu i co ważne, większość pracy wykonują z nas. Wbudowany w szczoteczkę soniczną timer pozwala także lepiej kontrolować czas potrzebny na dokładne umycie całej jamy ustnej.

W jaki sposób szczoteczka soniczna czyści zęby?

Szczoteczki soniczne do zębów to nowoczesne urządzenia, które działają w oparciu o technologię fal dźwiękowych. Dzięki temu mogą poruszać się z nieprawdopodobną prędkością, od 30 tys. do nawet 96 tys. ruchów na minutę. Dla porównania, szczoteczką manualną możemy wykonać w tym samym czasie co najwyżej 300-600 ruchów. 

Szybko poruszające się włókna szczoteczki sonicznej gwarantują wysoką skuteczność w usuwaniu osadów, bakterii i przebarwień. I choć wydawać by się mogło, że tak intensywne ruchy włókien mogą podrażnić dziąsła lub uszkodzić szkliwo, to jest zupełnie odwrotnie. Włókna szczoteczki poruszają się ruchem wymiatającym, który łagodnie omiata powierzchnię zębów i dziąseł, jednocześnie zapewniając bardzo dokładne czyszczenie. Co więcej, po umyciu zębów szczoteczką soniczną możemy zauważyć wolniejsze odkładanie się nowej płytki nazębnej. Jest to w głównej mierze efekt działania fal dźwiękowych, które odgrywają istotną rolę w redukcji płytki nazębnej i utrudniają ponowne namnażanie bakterii w jamie ustnej. Już po pierwszym użyciu zauważymy znaczącą różnicę. Zęby będą dłużej czyste i wyraźnie gładsze. 

Technologia soniczna zapewnia także lepsze czyszczenie trudno dostępnych miejsc. Wszystko, dzięki dynamicznie poruszającym się włóknom szczoteczki, które wprawiają w drgania cząsteczki pasty do zębów, wody i śliny. W efekcie powstaje aktywna mieszanina składająca się z tysięcy mikrobąbelków, w których transportowane są składniki aktywne pasty i tlen. Drobne bąbelki poruszają się z dużą prędkością i dzięki temu docierają do najtrudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej, tam, gdzie nie sięgają włókna szczoteczki. Mikrobąbelki penetrują kieszonki dziąsłowe i przenikają przestrzenie międzyzębowe, oczyszczając je z nagromadzonej płytki bakteryjnej. Warto wspomnieć, że szczoteczki soniczne także delikatnie masują dziąsła, poprawiając ich ukrwienie i ogólny stan zdrowia.

Używanie szczoteczki sonicznej jest też niezwykle proste. Wystarczy przyłożyć główkę szczoteczki do powierzchni zębów pod kątem około 45 stopni, włączyć urządzenie, a następnie powoli przesuwać ją po łuku zębowym, nie zapominając przy tym o dziąsłach. Wbudowany timer dodatkowo co 30 sekund sygnalizuje, kiedy należy przejść do czyszczenia kolejnej ćwiartki uzębienia. Dzięki temu mamy pewność, że szczotkując zęby, nie pomijamy żadnego obszaru.

Bielsze zęby, zdrowsze dziąsła - efekty używania szczoteczki sonicznej

Regularne używanie szczoteczki sonicznej do zębów pomaga w łatwy i co ważne w skuteczny sposób zadbać o zdrowie całej jamy ustnej. Jakie efekty zapewnia nam używanie szczoteczki sonicznej?

  • już w krótkim czasie możemy zaobserwować wyraźnie bielsze zęby, ponieważ szczoteczka soniczna świetnie radzi sobie z redukcją powierzchniowych przebarwień po kawie, herbacie czy paleniu tytoniu
  • wolniej odkłada się nowa płytka nazębna. Dzięki temu zęby są dłużej czyste i wyraźnie gładsze
  • poprawa stanu zdrowia dziąseł - dziąsła są lepiej ukrwione i nabierają zdrowego wyglądu, rzadziej pojawiają się stany zapalne
  • wolniejsze odkładanie się kamienia nazębnego, który jest częstą przyczyną problemów z dziąsłami
  • skuteczniejsza ochrona przed próchnicą
  • długotrwałe uczucie świeżości w jamie ustnej

Którą szczoteczkę soniczną wybrać - z jednym czy kilkoma programami pracy?

Decydując się na zakup szczoteczki sonicznej warto zwrócić uwagę na jej parametry, takie jak programy pracy, zakres prędkości ruchów, czas działania na jednym naładowaniu, a także rodzaj końcówek wymiennych. 

W codziennym użytkowaniu dobrze sprawdzą się modele wyposażone w co najmniej 2 lub 3 programy pracy. Dzięki temu lepiej dopasujemy intensywność pracy szczoteczki do aktualnych potrzeb naszej jamy ustnej. W takiej szczoteczce oprócz codziennego programu mycia znajdziemy również program wybielający i delikatniejszy tryb do wrażliwych zębów lub dziąseł. W niektórych szczoteczkach sonicznych programy pracy mogą różnić się nie tylko przeznaczeniem, ale również prędkością ruchów, co sprawia, że taki model jest o wiele bardziej praktyczny i efektywniejszy w działaniu. Dobrym przykładem są szczoteczki soniczne SEYSSO, które w zależności od modelu mogą wykonywać od 60 tys. ruchów na minutę na programie delikatnym do nawet 96 tys. ruchów na programie wybielającym. 

Jeżeli nie wiemy, na jaki model się zdecydować, warto sprawdzić jakie szczoteczki soniczne są aktualnie najbardziej popularne i najchętniej kupowane. Tego możemy dowiedzieć się chociażby z rankingu szczoteczek sonicznych, który przedstawia najważniejsze parametry oraz potencjalne plusy i minusy wybranych modeli. Takie zestawienie pozwala nam zawęzić wybór do niezbędnego minimum i tym samym ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.