Działanie soli

sól spożywcza

Sól obecnie jest taką przyprawą, bez której wiele osób, w ogóle nie potrafi przygotowywać potraw i nie wyobraża sobie jeść bez soli, którą dodaje praktycznie do wszystkiego. Niestety według statystyk wychodzi na to, że nasi rodacy spożywają bardzo wiele soli. Zaleca się spożywanie jej dziennie w ilości nie przekraczającej 5 gram. Zdecydowana większość naszych rodaków spożywa jej 3 razy więcej. Nie wyobrażamy sobie kanapek, zupy czy ziemniaków bez dodatku solu. Często również nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo niezdrowy jest to dodatek, który sprawia, że zwiększa się prawdopodobieństwo nadciśnienia oraz chorób sercowo-naczyniowych. 

Działanie soli na organizm

Zjadając 15 gram soli na dobę możemy doprowadzić do wielu niekorzystnych efektów. Sól będzie powodować, że w organizmie pozostanie więcej wody, która pojawi się w tętnicach i tym samym będzie powodowała większe ciśnienie. Jeśli zmniejszy się ilość spożywanej soli, można doprowadzić do obniżenia ciśnienia i jednocześnie zmniejszy się ryzyko chorób naczyniowo-sercowych. Lekarze mówią, że zmniejsza się również pięciokrotnie niebezpieczeństwo zgonu z takiego właśnie powodu. Zbyt duża ilość soli będzie nadmiernie obciążać nasze nerki i wpływać na powstawanie nowotworów. Sól powiększa cukrzycę, otyłość oraz niszczy system nerwowy i może prowadzić do udarów mózgu. Doprowadza również do wypłukiwania wapnia i tym samym może pojawić się osteoporoza. 

Dzienne spożycie soli

Dziennie wystarczy spożywać około 5 g soli. Nie ma ona dla nas składników odżywczych, jednak utrzymuje elektrolity na odpowiednim poziomie i będzie wpływać na dobrą pracę układu nerwowego oraz mięśniowego. Poprawia również skład płynów tkankowych oraz komórkowych. 

Jeśli wydaje Ci się, że soli używasz tylko, gdy sam solisz kanapki czy potrawy, to jest w wielkim błędzie. Sól jest we wszystkim, co spożywamy, a przede wszystkim we wszystkich produktach wysokoprzetworzonych. Masa soli znajduje się w zupkach z proszku, konserwach, przekąskach słonych, kostkach rosołowych, orzeszkach, chipsach, wędlinach, serach czy krakersach. 

Sól w diecie

W zdrowej diecie nie powinno być dużo soli. Trzeba na samym początku zdać sobie sprawę z tego jak sól na nas działa oraz ile tak naprawdę jej spożywamy. Z czasem możemy rozpocząć próby jej ograniczenia. Na produktach najczęściej mamy informację o tym ile znajduje się w nich soli, dlatego warto zawsze to sprawdzać, zanim sięgniemy po jakiś produkt. 

Starajmy się również ograniczać żywność, którą określa się jako wysokoprzetworzoną, która z zasady ma ogromne ilości soli, która często ma tam charakter konserwujący. Możemy także próbować gotowania bez dodatku soli. Jeśli zjemy coś w restauracji typu fast food, już do końca tego dnia warto w ogóle nie używać soli, gdyż już mamy jej w nadmiarze tego dnia. Zamiast soli starajmy się używać zdrowych zielonych przypraw takich jak majeranek, pietruszka, oregano czy bazylia. Jeśli lubimy pić wodę mineralną, również sprawdzajmy zawartość soli.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.