Czy wiesz, że stan Twojego zdrowia zależy aż w 80% od twojego sposobu odżywiania, jakości snu, poziomu stresu i środowiska, w jakim żyjesz? Aż 90% nowotworów związanych jest z naszym trybem życia: nieodpowiednią dietą, używkami, brakiem ruchu i zanieczyszczonym środowiskiem. Choroby cywilizacyjne takie jak nowotwory, cukrzyca typu 2, osteoporoza czy choroby układu krążenia ,spowodowane są w głównej mierze złym odżywianiem. Co zrobić, aby się przed nimi ustrzec i zadbać o zdrowie?
Miażdżyca najczęstszą przyczyną zgonów na świecie
Jak wykazały badania, miażdżyca jest najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Choroba ta spowodowana jest głównie przez zablokowane tętnice. Z kolei zablokowane tętnice mogą powodować infekcje, nadciśnienie oraz choroby serca. W Polsce z powodu zawału serca, udaru mózgu i niewydolności serca rocznie umiera 91 tys. Kobiet! Jeśli chcesz ustrzec się przed miażdżycą i innymi groźnymi chorobami ten artykuł jest właśnie dla ciebie.
11 naturalnych i bezpiecznych produktów, które oczyszczą Twoje tętnice ze złogów miażdżycowych.
1. Granat
To owoc zawierający niezwykle cenne fitozwiązki, czyli substancje działające jak przeciwutleniacze. Ochraniają wyściółkę naczyń krwionośnych przed uszkodzeniami. Sok z granatu pobudza w organizmie produkcję tlenku azotu, który pomaga utrzymać prawidłowy przepływ krwi w tętnicach. Sok z granatu zawiera o wiele więcej antyoksydantów niż inne soki np. pomarańczowy, porzeczkowy czy jagodowy.
2. Brokuły
Naukowcy z Imperial College w Londynie przekonują, że spożywanie co najmniej 1 filiżanki brokułów dziennie może zapobiec zatykaniu tętnic. Zawarty w nich Sulforafan pomaga organizmowi używać białka, aby zapobiec tworzeniu się złogów w tętnicach. Warzywa te stanowią bogate źródło witaminy K oraz wapnia, dzięki czemu chronią tętnice przed uszkodzeniem. Błonnik zawarty w brokułach obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.
Brokuły powinny włączyć do swojej diety w szczególności kobiety w ciąży, ponieważ witamina K ma duży wpływ na prawidłowy rozwój płodu.
3. Szparagi
Spożywanie szparagów zwiększa produkcję glutationu- przeciwutleniacza, który pomaga zwalczać stany zapalne i zapobiega szkodliwym procesom utleniania, które z kolei mogą prowadzić do zablokowania tętnic. Warzywa te zawierają kwas alfa-linolenowy i kwas foliowy. Substancje te również zapobiegają stwardnieniu tętnic.
Istnieje wiele możliwości przyrządzenia szparagów. Możesz zdecydować się na przygotowanie ich na parze, pieczonych lub grillowanych. Doskonale smakują w sałatkach lub zupach.
4. Avocado
Badania wykazały, że spożywanie awokado obniża poziom cholesterolu LDL. Wysoki poziom cholesterolu LDL może być niebezpieczny dla zdrowia, prowadzi bowiem do narastania złogów wzdłuż ścian tętnic. Dodatkowo jedząc awokado, możesz podwyższyć poziom HDL, czyli dobrego cholesterolu w organizmie. Więcej na temat rodzajów cholesterolu dowiesz się z artykułu „Co warto wiedzieć o »złym« i »dobrym« cholesterolu?”
Awokado jest cennym źródłem witaminy E, która zapobiega utlenianiu cholesterolu oraz zawierają potas, który obniża ciśnienie krwi. Awokado może stanowić przekąskę, sprawdzi się także jako dodatek do zup, kanapek, sałatek.
5. Arbuz
Naukowcy z University of Kentucky przeprowadzili badanie, w wyniku którego odkryli, że jedzenie arbuza zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy (tworzenie się złogów w tętnicach). L-cytrulina, aminokwas zawarty w arbuzach- pomaga obniżyć ciśnienie krwi. To z kolei pozwala rozszerzyć naczynia krwionośne poprzez stymulację produkcji tlenku azotu. Arbuz wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu lipidów we krwi i obniża kumulację tłuszczu brzusznego, co zmniejsza ryzyko odkładania złogów w tętnicy wieńcowej.
Jedz 1 szklankę świeżego arbuza lub wypijaj szklankę soku z arbuza codziennie, a Twoje tętnice będą wolne od złogów, a układ krążenia będzie funkcjonował prawidłowo.
6. Jabłka
Liz Applegate z Uniwersytetu w Kalifornii twierdzi, że pektyny zawarte w jabłkach działają jak błonnik, łącząc się z cholesterolem. Owoce te są ponadto bogate we flawonoidy, związki zmniejszające ryzyko zachorowania na choroby serca aż o 50%.
7. Kurkuma
Głównym składnikiem kurkumy jest kurkumina, która jak wykazały badania, powoduje, że nasze tętnice są mniej narażone na uszkodzenia. Kurkuma ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwwirusowe.
8. Cynamon
Kolejną przyprawą korzystną dla zdrowia jest cynamon. Obniża on poziom cholesterolu we krwi. Zawiera też mnóstwo przeciwutleniaczy, które wspierają funkcjonowanie układu krążenia. Wystarczy nawet niewielka ilość, by zmniejszyć ryzyko zatoru.
Możesz dosypać odrobinę cynamonu do kawy, herbaty lub kompotu. Prostym sposobem urozmaicisz smak i zyskasz na zdrowiu.
9. Spirulina
To niebiesko-zielona mikro alga, której nazwa pochodzi od spiralnego kształtu, który przyjmuje. Pomaga regulować poziom lipidów we krwi. Jest cennym źródłem białka, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Odbudowuje ściany tętnic i stabilizuje ciśnienie krwi. Już łyżeczka dziennie pomaga zadbać o nasze zdrowie.
Można ją dodawać do potraw lub szejków owocowych, a nawet ciast. Najlepiej podzielić dawkę na pół, ponieważ zbyt duża dawka może popsuć smak naszej ulubionej potrawy.
10. Zielona herbata
Zielona herbata, a w szczególności matcha, zawiera znaczne ilości przeciwutleniaczy hamujących wchłanianie cholesterolu podczas trawienia. Zielona herbata pobudza też metabolizm, wspierając proces odchudzania, co również pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia.
Picie filiżanki lub dwóch każdego dnia pomoże Ci utrzymać optymalny poziom lipidów we krwi i zmniejszyć ryzyko zatoru w tętnicach.
11. Migdały
W 2002 roku w American Heart Association Journal zostały opublikowane badania, które wykazały, że migdały pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL nawet o 15%. Zawarte w nich wielonienasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom złego cholesterolu LDL i podnoszą poziom dobrego HDL. Należy jeść je jednak z umiarem.
American Heart Association zaleca jeść od 3 do 5 porcji migdałów tygodniowo. Jedna porcja jest równa garści migdałów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jak obniżyć cholesterol?”.
Aktywność fizyczna na zdrowe serce
Lekarze z Teksaskiego Instytutu Kardiologii opracowali listę dyscyplin sportowych wskazanych dla osób, które chcą zadbać o swoje serce i układ krążenia. Wszystkie wymienione aktywności sportowe korzystnie wpływają na optymalny poziom cholesterolu LDL.
- Tenis
- Aerobik
- Pływanie
- Jazda na nartach
- Jazda na rowerze
- Jazda na łyżwach
- Gra w badmintona
- Szybki taniec towarzyski
- Spacer w tempie 4,5 km/godz.
- Bieganie w tempie 9,5 km/godz.
Jak widzisz, dieta ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Niedobór niektórych witamin znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby. Lekarze szczególnie zwracają uwagę pacjentów na znaczenie witamin C, E, witamin z grupy B, a szczególnie B6 i B12. Dobre, zdrowe zróżnicowane jedzenie, utrzymanie prawidłowej masy ciała, aktywność fizyczna, brak nałogów i używek to klucz do zdrowego życia. O zdrowie musimy dbać samemu. Wszystko zależy od nas, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Pamiętaj o tym każdego dnia.
Produkty, które pomogą ci zadbać o zdrowie
Jak już wiesz, jednym z czynników powodujących choroby układu krążenia, jest palenie papierosów. Jeśli chcesz rzucić nałóg tytoniowy wypróbuj nicorix, suplement, pomagający w stopniowej detoksykacji organizmu, oraz blokujący receptory nikotynowe. Dbając o prawidłową masę ciała chronisz się przed wieloma chorobami: miażdżycą, cukrzycą dlatego być może zainteresuje cię suplement Błonnik z ananasem. Preparat obniża poziom cukru we krwi, zmniejsza łaknienie, poprawia perystaltykę jelit. Wypróbuj również herbatkę Verdin Fix, która dzięki naturalnym składnikom takim jak ziele mięty, owoc kolendry, owoc kminku, owoc dzikiej róży, liść palczatki cytrynowej, liść herbaty zielonej, korzeń lukrecji, korzeń mniszka lekarskiego usprawni działanie układu trawiennego. Jeśli cierpisz na zaburzenia snu, lub pracujesz w systemie zmianowym być może zainteresuje Cię Melatonina Lek-Am – produkt, który reguluje dobowy rytm zasypiania. Z kolei w łagodnych stanach napięcia nerwowego wypróbuj Nervosol. Produkt leczniczy w postaci płynu do stosowania doustnego zawierający m.in. wyciąg z kozłka lekarskiego, ziele melisy oraz korzeń arcydzięgla o działaniu obniżającym nadmierną pobudliwość nerwową.