Wątroba - zadbaj o nią zawczasu!

wątroba

Wątrobę można zaliczyć do jednego z narządów, który jest w stanie się samodzielnie regenerować. Ale warto od razu zaznaczyć, że nieodpowiednia dieta, jak i różnego rodzaju szkodliwe nałogi mogą przyczyniać się do ograniczenia jej zdolności. To wszystko sprawia, że wątroba zaczyna szwankować, co wyraźnie odbija się na naszym zdrowiu. W takim momencie najlepiej jest jej zapewnić szybki detoks, co umożliwi oczyszczenie wątroby z wszelkich toksyn. Narząd zacznie pracować o wiele lepiej i sprawniej. W jaki sposób można jednak oczyścić powiększoną wątrobę?

Ból wątroby

Czy wątroba może boleć? Wątroba nie jest w żaden sposób unerwiona. Czujemy ją, jeśli obciążymy swój organizm nieodpowiednim jedzeniem, truciznami zawartymi w alkoholu czy papierosach. Wątroba ulega wtedy powiększeniu, co następnie sprawia, że zaczyna się rozciągać błona otrzewnowa, która narząd jest otoczony. Błona zaczyna uciskać sąsiadujące jelita oraz żołądek. Pojawiają się nieprzyjemne kłucia w boku, rozpierania pod żebrami, z którymi musimy się męczyć. Stanowi to dla nas pierwszy znak, że wątroba nie jest w stanie sobie poradzić sobie z zaistniałymi trudnościami. 

Rola wątroby w organizmie

Wątroba jest narządem pracującym przez cały czas. Właśnie dzięki temu odbywa się przemiana składników, które są dostarczane wraz z pożywieniem, na które się decydujemy. Dzięki temu organizm zdobywa substancje, które są mu potrzebne do życia. Zaliczają się do nich białka rozkładane na aminokwasy, pełniące isotne zadanie podczas budowania wszystkich tkanek i wpływające na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W wątrobie gromadzi się również tłuszcz, który w większości jest przetwarzany na cholesterol i lipoproteiny. Z cholesterolu produkowana jest żółć, która warunkuje trawienie tłuszczów i wchłanianie przez organizm witamin A, D, E i K, które się w nim rozpuszczają. 

Podstawowym paliwem, które jest potrzebne naszemu organizmowi, jet glukoza. Ona również pozostaje w wątrobie i zostaje przetworzona na glikogen. Jeśli organizm posiada pewne braki energetyczne, dochodzi do rozłożenia glikogenu do glukozy. Następnie może ona szybko trafić do krwi, jak i stać się źródłem odpowiedniej ilości energii. Wątroba to miejsce, w którym zatrzymują się także toksyny, dostarczane regularnie poprzez żywność, leki czy bakterie. Właśnie dlatego tak ważne jest odkażenie wątroby, co umożliwi jej odciążenie. 

Co szkodzi wątrobie?

Przede wszystkim – brak umiarkowania w jedzeniu, czyli tak zwane obżarstwo. Poza tym negatywny wpływ na wątrobę ma nadużywanie leków, alkoholu, papierosów. Toksyny gromadzące się w wątrobie to wynik działania leków, wdychania oparów chemicznych czy środków owadobójczych. Powiększenie i niewydolność wątroby to wynik spożywania zbyt dużej ilości tłuszczu, który jest dostarczany wraz z jedzeniem. Leki typu paracetamol mogą również negatywnie wpływać na wątrobę, więc ich dłuższe zastosowanie należy przedyskutować z lekarzem. Negatywnie na wątrobę wpływają nieodpowiednie diety odchudzające, które mają zapewnić wspaniałe efekty w przeciągu kilku dni. Podobne oddziaływanie może wywoływać długotrwała głodówka, ponieważ wątroba musi być regularnie wzbogacana o białka z pożywienia. Szkodzimy naszej wątrobie także wtedy, gdy nadmiernie spożywamy produkty z białej mąki, cukru rafinowanego, czerwone mięso i tłuszcze nasycone.

Jak dbać o wątrobę?

Warto więc prześledzić, w jakim stopniu odbiegamy o tych zasad, aby móc szybko zmodyfikować swoją dietę i cieszyć się posiadaniem zdrowej wątroby. Każdy ma możliwość zabezpieczyć się przeciwko zapaleniu wątroby typu A i B, gdyż jest to możliwe przy pomocy szczepionki. Dlatego warto się pod tym względem przygotować. Istotne jest też rozważenie racjonalnej suplementacji w celu odciążenia przepracowanej wątroby oraz jej odtrucia gdy czujemy, że nasze postępowanie i złe nawyki mogły jej solidnie zaszkodzić.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.