O tym, że w okresie tam szczególnym jak ciąża nie powinno się palić wie chyba każda kobieta. Dzisiaj dysponujemy potwierdzonymi dowodami naukowymi na szkodliwość palenia papierosów w okresie wczesnej ciąży. Lekarze z Southampton jednoznacznie dowiedli, że pożegnanie z nałogiem w okresie wczesnej ciąży zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka.
Palenie a ciąża
Przyszłe matki palące w okresie ciąży zagrażają życiu i zdrowiu swoich nienarodzonych dzieci. Ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej u kobiet nałogowo palących papierosy jest zdecydowanie większe niż u kobiet wolnych od nałogu tytoniowego. Istnieje też zdecydowanie większe ryzyko wystąpienia poronienia. Szkodliwe substancje zawarte w papierosie mogą przyczynić się do odklejenia łożyska. W późniejszym okresie może nawet dojść do odpływu wód płodowych. Gdy zaś sprawa dotyczy samego dziecka rozwijającego się w łonie matki to w jego organizmie może dojść do niedotlenienia.
Płód może mieć też problem z przyspieszonym tętnem gdy przyszła matka sięga po papierosa. Do tego dochodzi obkurczenie naczyń krwionośnych. Najczęstszym rezultatem palenia w ciąży jest nieprawidłowa waga noworodków. Dzieci z niedowagą wolniej się rozwijają. Konsekwencje mogą być jednak zdecydowanie poważniejsze. Noworodki mogą nawet umrzeć. W ciągu zaś całego życia dzieci matek palących mogą borykać się z problemami układu oddechowego. Dziecko palaczki w początkowym okresie życia ma też poważne problemy z zasypianiem, trudniej je uspokoić. Notuje się również większe ryzyko śmierci łóżeczkowej u dzieci matek popalających w okresie ciąży.
Najlepszy czas na rzucenie nałogu
By uzyskać miarodajne wyniki badań dotyczące wpływu palenia na płód przebadano ponad 50 tysięcy dzieci, które dopiero co przyszły na świat. Badania przeprowadzono bazując na danych zbieranych przez 8 lat począwszy od 2002 a skończywszy na 2010 roku. Ginekolodzy z Uniwersytetu w Southampton analizowali sposób życia przyszłych matek, zasobność ich portfela oraz stan zdrowia. Wszystkie badane matki podzielono na pięć grup. Do pierwszej grupy zaliczone zostały ciężarne, które nie palą. W drugiej grupie znalazły się matki, które postanowiły rozstać się z nałogiem rok przed zapłodnieniem. Trzecia grupa składała się z kolei z matek, które rozstały się z nałogiem w okresie krótszym niż jeden rok przed poczęciem. Czwarta grupa badanych matek składała się z matek, które rozstały się z nałogiem dopiero gdy dowiedziały się o ciąży.
Natomiast piąta grupa to kobiety, które nie rzuciły palenia i kontynuowały swoją przygodę z nałogiem w czasie ciąży. Jak można było przypuszczać najzdrowsze dzieci urodziły matki, które nie paliły w ogóle lub rzuciły palenie rok przed poczęciem dziecka. Waga noworodków w obu przypadkach była zbliżona. Badano również obwód główki. Tutaj badania również wykazały zbliżone wyniki.
Profilaktyka antynikotynowa w okresie ciąży
Profilaktyka antynikotynowa powinna obejmować nie tylko samo zerwanie z nałogiem przez ciężarne. Powinna również obejmować unikania miejsc, w których matka byłaby narażona na bierne palenie. Dym papierosowy, a raczej szkodliwe substancje z nim zawarte mogą przyczyniać się do poronienia oraz wcześniejszego porodu. Wcześniaki narażone są na bardzo groźne choroby. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia mózgu. Matki spodziewające się dziecka i palące w czasie ciąży powinny wiedzieć, że ryzykują urodzenie noworodka z wadami wrodzonymi. Do najczęstszych wad wrodzonych zalicza się rozszczep wargi jak również podniebienia. Palenie w ciąży może zresztą rzutować na całe życie dziecka. Dziecko może być narażone na mnóstwo chorób.
Jeżeli jesteś matką i chciałbyś rzucić palenie to przypominamy, że najważniejsze w tym procesie jest twoja własna wola. Jeżeli jednak czujesz, że potrzebujesz dodatkowej pomocy to możesz skorzystać z dostępnych niemal w każdej aptece produktów pomagających rzucić palenie. Przed wyborem zalecamy skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą, bo zdrowie twojego dziecka jest najważniejsze. Nasz serwis zbiera opinie użytkowników dotyczących korzystania i skuteczności różnych suplementów. W kategorii "Rzucanie palenia" możesz zapoznać się z opiniami suplementu Nervomix jeśli uważasz, że palenie łagodzi Twoje nerwy. Polecamy również zioła w tabletkach Kudzu oraz Tabex, który zbiera bardzo dobre opinie.
Skutki palenia w okresie ciąży
W ostatnim czsie dochodzi do bardzo niepokojącego zjawiska. Matki celowo nie rozstają się z nałogiem tylko po by urodzić mniejsze dziecko. Naukowcy z Southampton twierdzą, że matki w ten sposób chcą urodzić mniejsze dziecko. Dzięki temu poród ma być zdecydowanie łatwiejszy. Niestety, ale muszą się one liczyć z tym, że w ten sposób urodzą nie tylko mniejsze dziecko, ale też dziecko z licznymi wadami wrodzonymi. Niezmiernie ważne jest więc to by z nałogiem rozstać się w odpowiednim czasie. Najpóźniej, gdy ciąża zostanie potwierdzona.