Esperal Kraków – czy wszywka pomaga wyleczyć chorobę alkoholową?

Esperal Kraków – czy wszywka pomaga wyleczyć chorobę alkoholową?

Esperal zawiera w swoim składzie substancję czynną, jaką jest Disulfiram. Wpływa ona bezpośrednio na sposób metabolizmu alkoholu w organizmie człowieka. Upośledza niektóre funkcje wątroby, uniemożliwiając trawienie substancji  odurzającej. Kto choć raz w życiu zaznał popularnego kaca, może domyślać się, na czym polega zatrucie alkoholowe będące konsekwencją prób przepicia wszywki.

Gdy Esperal połączy się z alkoholem, dochodzi do niebezpiecznej reakcji chemicznej. Jej rezultatem są odczuwane przez alkoholika objawy zatrucia. Przypominają one co prawda zwykłego kaca, lecz są o wiele mocniejsze. Nasilenie objawów i ich stałość mogą doprowadzić do wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Esperal i Anticol – dwie postacie Disulfiramu

Disulfiram jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej. Choć to pojęcie wydaje się skomplikowane, tak naprawdę działanie substancji jest stosunkowo proste do wyjaśnienia. Disulfiram hamuje wydzielanie jednego z enzymów wątrobowych. Wiadomo bowiem, że alkohol łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, a proces jego trawienia odbywa się głównie w wątrobie. W związku z tym, gdy w organizmie brakuje enzymu niezbędnego do metabolizmu alkoholu, proces ten zostaje zaburzony. Leczenie Disulfiramem stosuje się jako metodę wspomagającą terapię alkoholizmu. Zarówno Esperal, jak i Anticol zawierają tę samą substancję czynną – Disulfiram. Czym zatem różnią się od siebie?

Substancja ta ma formę tabletek doustnych i wszywanych podskórnie. Pierwsza z nich kryje się właśnie pod nazwą leku Anticol. Podanie Disulfiramu drogą doustną wiąże się z koniecznością systematyczności, kontroli i samoświadomości oraz motywacji pacjenta. Jeśli alkoholik zapomni o leku i pominie doustną dawkę Anticolu, terapia Disulfiramem nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Co więcej, przy podaniu doustnym tej substancji jej wchłanianie jest zmienne. Zależy głównie od dawki leku, stopnia odporności organizmu na Disulfiram, zaburzonych szlaków metabolicznych wątroby czy przestrzegania zaleceń lekarza. Wszystkie czynniki mogą mieć wpływ na obniżenie skuteczności Anticolu. Dlatego też większość pacjentów wybiera tabletki z Disulfiramem przeznaczone do implantacji.

Esperal to jałowe tabletki, które lekarz chirurg umieszcza pod skórą pacjenta podczas krótkiego zabiegu chirurgicznego. Czas ich działania sięga nawet 12 miesięcy. Pacjent nie musi pamiętać o kolejnych dawkach leku, ponieważ Disulfiram w tej formie stopniowo uwalnia się do jego krwiobiegu. Dlatego też jest to rozwiązanie wygodniejsze i częściej wybierane przez alkoholików. Nie muszą oni motywować się do sięgania po lek. Wystarczy stosować się do zaleceń lekarskich i uczestniczyć w kompleksowej terapii alkoholizmu, by ta metoda awersyjna przyniosła dobre rezultaty.

Działanie wszywki alkoholowej

Wszywka alkoholowa z Esperalem jest jedną z metod terapii awersyjnej, stosowanej jako wspomaganie leczenia alkoholizmu. Alkohol etylowy ulega w organizmie szybkiemu rozkładowi w wątrobie. Jest on szybki jedynie pod warunkiem, że prawidłowy proces metabolizmu nie jest niczym zachwiany. Do jego całkowitego strawienia konieczne jest zajście kilku etapów. Najpierw metabolizowany jest do aldehydu octowego, który jest substancją toksyczną i w nadmiarze szkodliwą dla organizmu. W tym momencie przemiany istotną rolę odgrywa dehydrogenaza aldehydowa, czyli jeden z enzymów wytwarzanych przez wątrobę. To za jego pośrednictwem aldehyd octowy przemienia się w kwas octowy, czyli substancję obojętną dla zdrowia, by ostatecznie stać się jedynie dwutlenkiem węgla i wodą. Gdy enzymu zabraknie, rozpocznie się reakcja Disulfiramowa.

To właśnie na przebiegu tej reakcji polega działanie Esperalu. Dochodzi do niej jedynie w przypadku spożycia alkoholu podczas terapii Disulfiramem. Jest to zatem bezpośredni wynik niestosowania się pacjenta do podstawowego zalecenia lekarskiego, czyli zachowania wstrzemięźliwości podczas terapii. W wyniku wzrostu stężenia aldehydu octowego we krwi człowieka dochodzi do wystąpienia szeregu nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości. Do głównych z nich należą  nudności, wymioty, tachykardia, zaburzenia funkcjonowania narządów, zawroty głowy, uderzenia gorąca, omamy. Wszystkie z nich doprowadzić mogą do stanu zagrożenia zdrowia, a nawet życia alkoholika. Dlatego też wszelkie próby „przepicia” wszywki powinny zostać zaniechane.

Esperal Kraków

Esperal, czyli wszywka alkoholowa

Wszywka alkoholowa umieszczana jest w organizmie człowieka. Lekarz chirurg w znieczuleniu miejscowym pacjenta wykonuje niewielkie nacięcie na jego skórze. Ma ono głębokość do kilku centymetrów. Tylko w taki sposób może on zaimplementować tabletkę z Disulfiramem podpowięziowo. Zwykle miejsce wszycia to okolica mięśnia pośladka. Jest ono najczęściej wybierane ze względu na łatwy dostęp do okolicy podpowięziowej oraz zapewnienie komfortu i dyskrecji pacjentowi. Odpowiednio zaimplementowana wszywka z Esperalem uwalnia się do organizmu przez dłuższy czas, wywierając tym samym wpływ na jego funkcjonowanie. Dla trzeźwego człowieka wszywka jest obojętna. Alkoholik, który zachowuje wstrzemięźliwość, może nawet zapomnieć, że ją w sobie ma. Jeśli tylko spożyje nawet niewielką ilość alkoholu, przypomni ona o sobie ze zdwojoną siłą.

Aby aktywować działanie wszywki alkoholowej, wcale nie trzeba upijać się do nieprzytomności. Wystarczy spożyć niewielką ilość alkoholu, nawet nie czystego, a takiego, który znajduje się w składzie płynu do płukania jamy ustnej, sosu, octu czy syropu przeciwkaszlowego. Objawy nietolerancji alkoholu powinny być zwalczane lub minimalizowane pod opieką specjalisty.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij link: https://galmedic.pl/uslugi/esperal/

Wskazania i przeciwwskazania

Choć zabieg implementacji wszywki alkoholowej jest szybki i praktycznie nieinwazyjny, nie każdy może się mu poddać. Głównym przeciwwskazaniem do zaszycia jest nadwrażliwość na substancję czynną, czyli Disulfiram. Również uczulenie na jakikolwiek inny składnik leku może być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Alkoholicy cierpiący na zaburzenia sercowo-krążeniowe, zaburzenia psychiczne, stany lękowe, depresję oraz znajdujący się w stanie upojenia alkoholowego nie zostaną zakwalifikowani do wykonania zabiegu. Warunkiem bezwzględnym umożliwiającym zaszycie jest pozostawanie w trzeźwości przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające zabieg oraz w momencie jego wykonywania. Jeśli zaszyty alkoholik sięgnie po alkohol, może doprowadzić do zaostrzenia przewlekłych chorób lub innych schorzeń. Do najczęstszych należą padaczka, cukrzyca, choroby nerek i wątroby.

Wskazaniem do stosowania Disulfiramu jest chęć przerwania ciągu alkoholowego i poddania się kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Skorzystać z tej metody terapii awersyjnej może każda osoba, która jest pełnoletnia i u której nie stwierdzono przeciwwskazań.

Cena

Koszt wszycia Esperalu uzależniony jest głównie od wszywanej dawki leku. Ponieważ w Centrum Medycznym Galmedic w Krakowie lek dostępny jest od ręki, pacjent nie musi martwić się ani o wypisanie recepty, ani jej realizację. Disulfiram w odpowiedniej dawce będzie czekał na wszczepienie w odpowiednim momencie zabiegu. Dzięki temu w placówce minimalizuje się formalności i skraca czas oczekiwania na zabieg. Choć dostępność leku jest stosunkowo łatwa, jego przygotowanie przez personel medyczny tuż przed wykonaniem zabiegu jest kolejnym udogodnieniem.

Cena wykonania zabiegu wraz z konsultacją lekarską zaczyna się od 650 zł, na 1900 zł kończąc. Waha się ze względu na możliwość indywidualnego doboru przebiegu zabiegu (np. zastosowanie tradycyjnych lub rozpuszczalnych szwów) czy dodatkowa terapia alkoholizmu.

terapia uzależnień

Czy Esperal leczy alkoholizm?

Sama wszywka alkoholowa nie jest cudownym lekiem na alkoholizm. Stosowana jednak równolegle innymi metodami terapeutycznymi zapewnia wysoki poziom skuteczności. Prowadzi do porzucenia nałogu, jeśli staje się elementem kompleksowej terapii alkoholizmu. Oprócz wszycia Esperalu pacjent powinien poddać się również odtruciu alkoholowemu i psychoterapii. Alkoholizm jest bowiem chorobą nie tylko ciała, ale i duszy. Wymaga zatem indywidualnego, holistycznego leczenia.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.