Jak zmniejszyć nieprzyjemne objawy alkoholowego upojenia?

Jak zmniejszyć nieprzyjemne objawy alkoholowego upojenia?

Uroczystości weselne? Sylwester? Urodziny? Wszyscy znamy początek, a większość zna także tzw. efekt dnia następnego. Świętowanie pełną parą, a fatalne skutki nadużycia alkoholu zatrzymują nas w domu i nie pozwalają normalnie funkcjonować. Skąd właściwie się bierze i jak można zmniejszyć lub zniwelować skutki działania napojów wyskokowych? O tym przeczytasz w tym artykule.

Jak alkohol działa na nasz organizm?

Żeby zrozumieć negatywne oddziaływanie alkoholu, prześledźmy poszczególne składniki i ich wpływ na organizm człowieka. Alkohol to w dużej mierze etanol. Jak zapewne pamiętamy z lekcji chemii, etanol to organiczny związek chemiczny, który w wyniku fermentacji zmienia swą postać na przydatną do spożycia. Nie spożywamy bowiem czystego etanolu - skończyłoby się to dla nas tragicznie. Etanol jest wykorzystywany jako składnik farb, lakierów. Jest także dobrym rozpuszczalnikiem, stanowi składnik wielu leków, ale też działa odkażająco na skórę. Zdziwiony? Tak, ta sama substancja jest składnikiem spożywanego okazjonalnie alkoholu.


Sprawdź także: Co to jest zatrucie alkoholowe oraz jak pomóc osobie zatrutej?


Można powiedzieć, że wchłanianie alkoholu zaczyna się już kilka minut po jego spożyciu. Szczególnie jeśli alkohol jest spożyty na pusty żołądek i nie zmieszał się z zawartością pokarmową żołądka. Dostaje się on bezpośrednio do krwiobiegu, a później do mózgu, dlatego też mówi się o tym, że etanol jest łatwo resorbowany. Kora mózgowa odpowiedzialna jest za powstające sygnały, które odpowiadają poszczególnym zachowaniom i stanom człowieka: dobry humor, rozluźnienie, odstresowanie, wyluzowanie. Do czasu... 

Dlaczego nie lubimy kaca?

Zatrucie alkoholowe potocznie nazywane kacem to jedna z dolegliwości, na którą nie ma lekarstwa. Nie da się leczyć kaca tak samo, jak można wyleczyć grypę czy zatrucie pokarmowe. Skąd właściwie wziął się kac?

Do zjawiska, o którym piszemy dochodzi za sprawą wątroby. Narząd ten wytwarza enzymy, które oddziałują na alkohol (proces ten nazywa się dehydrogenazą alkoholową), przekształcając go w aldehyd octowy i kwas octowy. Wpływają one negatywnie na organizm, wywołując następujące efekty (zapewne w większości nam znane, warto jednak wtajemniczyć się w ich powstawanie):

aldehyd octowy - toksyczny związek, który zwiększa ciśnienie, tym samym przyspieszając tętno. To sprawia, że czujemy się rozpaleni, robi nam się ciepło, co porównywalnie można by zestawić z gorączką. Do gorączki jednak daleko, niemniej bywa to ze sobą mylone. Twarz przybiera charakterystyczną rumianoczerwoną barwę, a w nocy odczuwamy efekt wirującego pokoju. Budzimy się z bólem głowy i mdłościami, uniemożliwiającymi wyjście z łóżka. Udokumentowano, że aldehyd octowy jest 10-30 razy bardziej toksyczny od samego etanolu.

kwas octowy - jest mniej toksyczny od aldehydu octowego, mówi się nawet, że należy do substancji bezpiecznych, które są wskazane dla organizmu. Jest w tym prawda. Nie oznacza to jednak, że alkohol jest jego jedynym źródłem.

Jak sobie radzić z kacem?

Parafrazując porzekadło ,,co kraj, to obyczaj’’ - ,,co człowiek, to inne sposoby na wyleczenie kaca’’. Każdy jednak jest dobry, byle wrócić do żywych i ukryć przed światem koszmarne efekty szampańskiej nocy.

Najważniejszym i bezdyskusyjnym elementem jest porządne wyspanie się i odespanie. Może więc warto przemyśleć dzień wolnego, zanim decyduje się na suto zakrapiane spotkanie? Trzeba też dodać, że alkohol ,,atakuje’’ przemęczonych. Zapomnij o piciu, jeśli jesteś wykończony po dyżurze w pracy.

Alkohol w nadmiarze prowadzi do odwodnienia i zaburzeń gospodarki elektrolitowej - warto więc pamiętać o nawadnianiu się i przy okazji o wspomaganiu się pełnowartościowymi posiłkami. Skuteczna może okazać się woda z miodem lub woda z cytryną. Zapomnij o głodówce - organizm potrzebuje porządnej dawki błonnika, a także witamin w postaci owoców i warzyw.


Sprawdź także: Właściwości chlorelli


Pomocna w leczeniu kaca będzie witamina C. Można ją wypić w postaci rozpuszczalnej przed snem lub rano w postaci kwaśnej zupy (kapuściak, ogórkowa powinny załatwić sprawę). Witamina ta przyczynia się do zwiększonej produkcji białych krwinek, co z kolei przekłada się na eliminację toksycznego aldehydu octowego.

W ostateczności sięgnij po środki na kaca. My polecamy tabletki 2KC. Suplement ten wspomaga fizjologiczne procesy organizmu po konsumpcji alkoholu. Należy go przyjmować kolejnego dnia po spożyciu alkoholu. Dla tych, którzy wolą płynną postać polecamy 2KC Drink, który dodatkowo eliminuje uczucie zmęczenia i znużenia. Alternatywą dla kaca z tej samej linii produktów jest suplement 2KC Extreme. Zawiera on w swoim składzie żeń-szeń i wyciąg z opuncji. Produkty te są skuteczne w odwodnieniu, a w swoim składzie zawierają wspomnianą wyżej witaminę C oraz glukozę - kolejny niezbędny składnik w walce z kacem.

Jak wszystko, również i alkohol jest dla ludzi. Żelazną zasadą jest jednak to, by znać umiar i przede wszystkim nie mieszać ze sobą różnych rodzajów alkoholi. Pamiętajmy, że alkohol to silna substancja, która spożywana w nadmiarze może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie i uzależenienia.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.