Najczęstsze skutki palenia

palenie papierosów

Palenie papierosów jest coraz bardziej rozpowszechnione na całym świecie. Palacze nie zdają sobie zbytnio sprawy z niebezpieczeństwa, w jakim się znajdują. Przecież co 4 palacz skraca swoje życie o prawie 20 lat, więc umiera przed 65 rokiem życia. Dlatego warto już teraz pomyśleć o najlepszym sposobie na rzucenie palenia. Wielu nawet znając takie statystyki nadal decyduje się na palenie papierosów. Wtedy pojawia się uzależnienie, z którego bardzo trudno jest im już wyjść. W środkach masowego przekazu są organizowane specjalistyczne kampanie antynikotynowe.

Na temat niebezpieczeństwa nikotynowego wypowiadają się lekarze, jak i osoby, które poradziły sobie z tym nałogiem. Ale większość pali, ponieważ uzależniła się od nich pod względem fizycznym, podczas gdy pod względem psychicznym uzależnili swój organizm od przyjmowania odpowiednich dawek nikotyny. W wyniku palenia dochodzi do szybkiego starzenia się skóry. Palenie dodatkowo wiele nas kosztuje, niekorzystnie wpływa na oddech, dodatkowo niszczy nasze ubrania i zapewnia nam rozwój wielu problemów zdrowotnych, jak rak płuc, nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca. 

Jak palenie wpływa na Twoje zdrowie?

Nie powinniśmy spoglądać na papierosy jedynie przez pryzmat nikotyny, która się w nich znajduje. Oczywiście ona nas uzależnia, a zarazem prowadzi do wielu problemów. W samym dymie papierosowym pojawia się o wiele więcej trujących związków chemicznych oraz substancje rakotwórcze. Przykładem są chociażby amoniak, tlenek węgla, cyjanowodór, substancje smoliste, chlorek winylu, aceton, fenol i kadm. Już na przykładzie tych substancji widać, jak poprzez palenie niszczymy swój organizm. od wewnątrz. Właśnie dlatego nałogowe palenie wywołuje rozwój różnego rodzaju chorób. W wyniku palenia dochodzi do powstawania zaburzeń związanych z przyjmowaniem nikotyny. Do tych zaburzeń zaliczają się: niewydolność płuc, choroba wieńcowa i choroby nowotworowe. Gdyby jednak stworzyć dokładną listę dolegliwości zdrowotnych, które wywołuje palenie, to nie starczyłaby jedna kartka A4. 

Jak niebezpieczne jest bierne palenie?

Z paleniem spotykają się nie tylko nałogowi palacze. Warto wspomnieć tutaj o grupie biernych palaczy, do których zalicza się ogromna część społeczeństwa. Dla nich również dym tytoniowy stanowi nie lada zagrożenie. Dlatego lekarze informują, że takie palenie jest równie, jak nie bardziej groźne. Dym tytoniowy, które jest wdychany biernie posiada ponad 30 razy więcej dwutlenku węgla. Dodatkowo czterokronie zwiększa sie wtedy ilość nikotyny. A właśnie taki dym trafia do biernego palacza, niszcząc go od środka. To dokładnie uświadamia na co narażone są dzieci, jeśli ich rodzice palą papierosy. Może prowadzić to do pojawienia się u nich nawyku palenia, a zarazem gwarantuje im pewną chorobę płuc, a nawet chorobę niedokrwienną serca. Dodatkowo w dymie papierosowym pojawia się ogromna ilość alergenów. One szczególnie u dzieci, jak i dorosłych wywołują podrażnienie błony śluzowej nosa, łzawienie oczu, astmę, kaszel, uczulenie, nawracające infekcje układu oddechowego. Paleniu towarzyszą jeszcze dodatkowe zmiany skórne, przez co jest ona nieelastyczna i szara, zaczyna się łuszczyć. 

Jak więc widzisz palenie może negatywnie oddziaływać na twoich bliskich, a w szczególności na osoby starsze i dzieci. Dlatego też jeżeli uważasz, że silna wola w twoim wypadku to za mało by zdecydować się na skuteczne rzucenie palenia powinieneś zdecydować się na jeden z dostępnych w aptekach produktów, które pomagają w walce z tym nałogiem. Jednym z nich jest ostatnio niezwykle popularny DeSmoke (poznaj jego opinie użytkowników). Kolejnym może być Nicorette o smaku owocowym lub też Nicorette o smaku miętowym. Innym popularnym produktem są przeźroczyste plasterki NiQuitin. Jeżeli szukasz tradycyjniejszego rozwiązania to powinieneś zainteresować się opiniami produktu Kudzu Root.

Jak groźna nikotyna w papierosach?

Pierwsze objawy przyjmowania nikotyny są widoczne na zębach i paznokciach. Stają się one słabe i żółte. Gdyby jednak dokładnie wejrzeć w organizm człowieka, to nikotyna zwiększa ryzyko agregacji płytek krwi. Prowadzi to do obkurczania się naczyń tętniczych. Palenie jest szczególnie groźne wobec osób przyjmujących okreslone leki. Substancje zawarte w papierosie i dymie papierosowym zmieniają metabolizm wielu leków. Każdy tytoń, czy to z fajki, cygara czy papierosa, okazuje się bardzo niebezpieczny. Szkoda, że tak wiele osób wpada w sidło palenia i pozostaje w nim do końca życia. A przecież mogliby zaoszczędzić na zdrowiu i pieniądzach. Zarazem utrzymywaliby o wiele lepsze relacje ze swoimi krewnymi i przyjaciółmi. Tak destrukcyjne okazuje się być palenie papierosów, z którym stykają się coraz młodsze osoby. O wiele lepiej być wolnym od tego nałogu.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.