Głównym wyznacznikiem płodności jest wiek

Głównym wyznacznikiem płodności jest wiek

Dodano: 20-01-2016

płodność

Bezpłodność to krępujący problem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. To problem nie tylko natury zdrowotnej, ale również psychicznej. Ludzie, którzy nie mogą mieć dzieci, często czują się mniej wartościowi oraz mają duży problem z akceptacją samych siebie. Czym tak właściwie jest płodność- co jej sprzyja, a co wpływa na nią negatywnie? Odpowiedzi na te pytania, jak i wiele innych, znajdą Państwo w tym artykule. 

Głównym wyznacznikiem płodności jest wiek

Nie można poddać wątpliwości, iż kluczowy wpływ na płodność ma wiek. Zmiany społeczne, chęć robienia kariery, edukacja oraz inne aspekty sprawiły, że w chwili obecnej dla młodych ludzi wczesne zakładanie rodziny nie jest priorytetem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dzieci rodzone były przed 25 rokiem życia. W tych czasach rzadko które małżeństwo decyduje się na potomstwo w tak młodym wieku. 

Badania dowodzą, że ciąża przed 25. rokiem życia jest najbezpieczniejsza! Jeśli zaś kobieta decyduje się na potomstwo po 35. roku życia, szanse na prawidłowo przebiegającą ciążę maleją. Ryzyko to wynika przede wszystkim z rozwijającego się procesu starzenia, który również dotyka jajniki. 

Mimo iż w większości przypadków to właśnie wiek decyduje o płodności, to są również inne czynniki, które mają na nią wpływ. Niestety- lekarze coraz częściej stwierdzają niepłodność u osób młodych.

Na płodność mają wpływ również inne czynniki, do których należy zaliczyć: zaburzenia owulacji, endometrioza, problemy z macicą oraz niesprawne jajowody. Warto również wspomnieć o stylu życia oraz diecie. Stres, to wróg dla płodności!

Inicjacja seksualna 

Wcześnie rozpoczęta inicjacja seksualna często naraża kobietę na problemy z płodnością w przyszłości. Duże znaczenie ma również mnogość partnerów seksualnych. Jak wiemy, żaden środek antykoncepcji nie chroni nas w 100% przed ewentualnymi infekcjami lub wirusami. Okazuje się, że wiele infekcji przenoszonych drogą płciową ma ogromny wpływ na zaburzenia płodności. 

Problemy z menstruacją

Zaburzenia cyklu menstruacyjnego mają różne podłoże. Często problemy z menstruacją są wynikiem wady wrodzonej narządów lub zaburzeń hormonalnych. Coraz częściej problemy z zajściem w ciążę stwierdza się u kobiet, u których zdiagnozowano zespół policystycznych jajników. Kobiety te zwykle leczone są za pomocą antykoncepcji hormonalnej w celu unormowania cyklu miesiączkowego. 

Antykoncepcja hormonalna posiada rzeszę zwolenników, jak i przeciwników. Badania dowodzą, że długotrwała terapia hormonalna jedynie zmusza organizm kobiety do comiesięcznego krwawienia. Dużym minusem jest to, że antykoncepcja hormonalna stanowi poważne zagrożenie dla płodności oraz w niektórych przypadkach może powodować poronienia!

Płodność mężczyzn

Okazuje się, że mężczyzna, u którego nie zdiagnozowano żadnych poważnych problemów zdrowotnych, jest zawsze płodny! Płodność mężczyzny rozpoczyna się w wieku 11-13 lat. Od tego momentu stężenie testosteronu we krwi rośnie aż do chwili osiągnięcia 18-go roku życia. Od momentu pełnoletniości aż do 40-go roku życia poziom testosteronu utrzymuje się na tym samym poziomie. Jednakże po przekroczeniu tej granicy wiekowej, stężenie tego hormonu stopniowo spada.

Kobieta od mężczyzny różni się również pod względem płodności. Mężczyzna płodny jest prawie każdego dnia. Kobieta zaś przez zdecydowaną większą część swojego życia jest niepłodna. 

Niewątpliwie Panie, które planują zajść w ciążę, powinny wprowadzić korzystne zmiany w swoim życiu. Papierosy, alkohol, jak i inne szkodliwe używki odstaw na bok. Pamiętaj również o kofeinie, która może zaburzyć Twoją płodność. Źródłem kofeiny jest nie tylko kawa, ale również czekolada, herbata oraz napoje gazowane. Kolejnym, niezwykle ważnym aspektem jest stres. Stres, to wróg płodności! Jeśli w Twoim życiu przeważają sytuacje stresowe, postaraj odprężyć się. Znajdź czas dla siebie. Jeśli już od dłuższego czasu bezskutecznie staracie się o potomstwo- warto udać się do specjalisty, który zbada poziom hormonów oraz zdiagnozuje przyczynę problemów.

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.