Przepuklina nabyta i wrodzona – jak ją leczyć?

Przepuklina nabyta i wrodzona – jak ją leczyć?

Przepuklina jest problemem, który może dotknąć człowieka w praktycznie każdym wieku i rozmaitych okolicznościach. Zazwyczaj jest również schorzeniem uciążliwym, co wynika przede wszystkim ze specyfiki problemu oraz zagrożeń płynących z danego rodzaju przepukliny. Aby odpowiednio walczyć z problemami tego rodzaju, trzeba najpierw rozpoznać ich przyczynę. Czym więc jest przepuklina?

Czym jest przepuklina?

Przepuklina to nic innego, jak odczuwalne przez człowieka zgrubienie podskórne, które w zależności od umiejscowienia i stanu klinicznego może być widoczne ciągle, albo zanikać w niektórych pozycjach ciała czy sytuacjach. Z fizjologicznego punktu widzenia przepuklina tworzy się wówczas, gdy narządy wewnętrzne napierają na podskórną tkankę, która w różnych okolicznościach rozchodzi się i przestaje mocno chronić narządy przed przesuwaniem. Wówczas w tak utworzony otwór wchodzą narządy, które powodują wrażenie opisane na początku – zgrubienie, czy niewielki, ruchomy guzek pod skórą.

Przepuklina może tworzyć się w sposób samoistny i być przypadłością wrodzoną. Zazwyczaj jednak stan taki dotyczy dzieci, które urodziły się bez ostatecznego wykształcenia niektórych tkanek. O wiele powszechniejsza jest przepuklina nabyta, czyli taka, która pojawia się wskutek określonych warunków, którym poddawane jest ciało. Zazwyczaj atakuje ona ludzi dorosłych, ale może zdarzać się i u młodzieży. Niejednokrotnie pojawia się po 50. roku życia, co często związane jest z naturalnymi zmianami w organizmie oraz osłabieniem wytrzymałości i prężności mięśni.

Objawy przepukliny

Objawy przepukliny objawiającej się guzkiem podskórnym zazwyczaj są takie same – różni się jedynie ich umiejscowienie pod skórą, zależnie od typu przepukliny. Przepuklina pępkowa jest najczęstszym rodzajem schorzenia i występować może u noworodków w formie wrodzonej oraz u osób dorosłych w formie nabytej. Zazwyczaj guzek pojawia się w obrębie brzucha, zwykle w okolicach pępka. Przepuklina pachwinowa daje różne objawy zależnie jeszcze od tego, u jakiej płci występuje. U kobiet guzek zwykle pojawia się w okolicy udowej, podczas gdy u mężczyzn – w faktycznym obszarze pachwinowym.

Oprócz tych objawów często przepuklinie towarzyszy również tkliwość zaatakowanego obszaru oraz zaczerwienienie w miejscu wystąpienia przepukliny. Wszelkie takie objawy zmuszają do natychmiastowego kontaktu z lekarzem oraz hospitalizacji.

Inaczej objawia się przepuklina żołądka, zwana również przepukliną rozworu przełyku. Obejmuje ona obszar zwieracza przełyku, dlatego jest niewidoczna, za to daje objawy podobne do niestrawności. Mogą więc pojawiać się mdłości, zgaga, a w poważniejszych przypadkach również wymioty. Całemu stanowi towarzyszy ogólny dyskomfort.

Leczenie przepukliny

Przepuklina pępkowa oraz pachwinowa wymagają zazwyczaj leczenia operacyjnego, a dodatkowo również szczególnej ostrożności np. przy podnoszeniu ciężarów. Zazwyczaj usuwa się uwięźnięty odcinek narządu, zwykle jelita, a u osób, których tkanki są zbyt luźne, stosuje się dodatkowe wsparcie podskórne, pod postacią siateczki retencyjnej. Przepuklina wrodzona u noworodków zwykle nie wymaga leczenia, o ile nie wykazuje stanów niepokojących. W większości przypadków zanika samodzielnie po wprowadzeniu odpowiednich ćwiczeń dla dziecka, m.in. kładzenia na brzuchu. Przepuklina żołądka leczona jest na początku farmakologiczne, głównie za sprawą leków zobojętniających kwas żołądkowy. Niekiedy konieczna jest zmiana diety oraz zrzucenie zbędnych kilogramów. Dopiero w stanach poważnych leczona jest operacyjnie.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Leczenie przepukliny – objawy, rodzaje i leczenie.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.