Syrop na kaszel – jaki wybrać?

Syrop na kaszel – jaki wybrać?

Kaszel suchy oraz kaszel mokry są jednymi z najczęstszych objawów przeziębienia i grypy. Potrafią być bardzo uciążliwe, gdyż podrażniają błonę śluzową gardła, powodując ból, utrudniając oddychanie oraz zakłócając sen. Czasami kaszel, zwłaszcza nieleczony, może powodować poważniejsze powikłania, między innymi zapalenie gardła, oskrzeli, a nawet płuc, dlatego nigdy nie powinniśmy go lekceważyć. Tu jednak może pojawić się problem: jaki syrop na kaszel wybrać?

Syrop na kaszel mokry: Mucosolvan

Jednym ze znanych i często polecanych syropów na kaszel jest Mucosolvan. Można podawać go zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Syrop Mucosolvan stosuje się na kaszel mokry, przy ostrym i przewlekłym zapaleniu płuc oraz oskrzeli, gdzie występuje utrudnione odkrztuszanie. Zastosowana w nim substancja czynna to ambroksol. Ma ona głównie działanie wykrztuśne, ale nie tylko. Jej działanie nasila czynność wydzielniczą oskrzeli oraz wzmacnia ruchy rzęsek w tchawicy i oskrzelach, dzięki czemu zalegająca wydzielina zostaje wydalona. Poza tym ambroksol wzmaga produkcję surfaktanatu – innej ważnej substancji, która wpływa na mechanizmy oczyszczające drogi oddechowe, a także eliminuje bakterie, drobnoustroje i patogeny wywołujące kaszel. Dzięki temu syrop Mucosolvan pozwala całkowicie pozbyć się kaszlu mokrego oraz jego przyczyn. Można go podawać dzieciom już od pierwszego roku życia w następujących dawkach:

  • 1-2 rok życia – 2 x 2,5 ml dziennie
  • 2-6 rok życia – 3 x 2,5 ml dziennie
  • 6-12 rok życia – 2-3 x 5 ml dziennie
  • Powyżej 12 i dorośli – 2 x 10 ml dziennie

Syrop na kaszel suchy: Mucotussin

Równie uciążliwy co kaszel mokry jest także kaszel suchy. Kaszel suchy to taki, który jest bezproduktywny, czyli nie powoduje odkrztuszania żadnej wydzieliny. Potrafi atakować szczególnie w nocy, jest męczący i szybko podrażnia oraz wysusza śluzówkę gardła, wywołując dotkliwy ból podczas przełykania. Na kaszel suchy świetnie działa syrop Mucotussin. Ma on głównie działanie przeciwkaszlowe – jego zadaniem jest powstrzymać ataki suchego kaszlu oraz nawilżyć śluzówkę gardła. Użyta w nim substancja czynna to dekstrometorfan. Substancja ta wpływa na ośrodek kaszlu, który jest zlokalizowany w rdzeniu przedłużonym, w ośrodkowym układzie nerwowym. Dekstrometofran sprawia, że do odruchu kaszlu potrzebny jest nieco silniejszy bodziec, dzięki czemu hamuje suchy kaszel. Substancja ta różni się od innych substancji o działaniu przeciwkaszlowym, gdyż nie wpływa ona na czynność oddechową – nie hamuje pracy rzęsek w układzie oddechowym, dzięki czemu nadal możemy swobodnie oddychać. Ponadto syrop na kaszel Mucotussin działa bardzo szybko – nawet 15-30 minut od podania, a jego działanie trwa nawet do 6 godzin.

Który syrop wybierzesz?

Pamiętajmy więc, że zanim zdecydujemy się zakupić jakiś syrop na kaszel, koniecznie musimy ustalić, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia – suchym i mokrym. Jak widać na przykładzie dwóch wymienionych powyżej syropów, każdy z nich zawiera inną substancję czynną, która działa albo przeciwkaszlowo, albo oczyszczająco. Aby zastosowane leczenie przyniosło szybkie rezultaty, musi być dopasowane do potrzeb, i tak właśnie jest w wypadku leczenie kaszlu.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.