Choroba Parkinsona – charakterystyka

Choroba Parkinsona – charakterystyka

Choroba Parkinsona to postępujący proces zwyrodnieniowy dotyczący komórek nerwowych człowieka. Ten problem zdrowotny to na pewno coś, czego wyjątkowo się obawiamy - większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo zmienia się życie osoby chorej i w jakim stopniu traci ona samodzielność. To naturalne, że tego rodzaju problemy zdrowotne wzbudzają w nas lęk - każdy chce przez długi czas cieszyć się dobrym zdrowiem. Choroba Parkinsona przeraża nas też dlatego, że bardzo często jest dziedziczona - jeżeli przydarzyła się już komuś w naszej rodzinie, to niestety nasze szanse na zachorowanie są wyższe.

Objawów tej choroby jest wiele. Na pewno warto wiedzieć jednak przede wszystkim o tym, że choroba postępuje powoli - mijają lata, zanim chory faktycznie przestaje być w stanie samodzielnie się sobą zająć. W tym czasie jednak mimo wszystko zauważamy zmiany, które będą już wywoływały stopniowy dyskomfort. Można jednak skorzystać z dostępnych metod leczenia, które są skuteczne. Dobrze sprawdza się tutaj chociażby amantadyna – lek, który dawniej był wykorzystywany w walce z grypą. Teraz odkryto, że dzięki niemu można skutecznie zapanować nad drżeniem kończyn wywołanym chorobą Parkinsona.

Objawy choroby

Przede wszystkim choroba Parkinsona kojarzy nam się właśnie ze wspomnianym wcześniej drżeniem - ale także ze sztywnieniem mięśni i ogólnym spowolnieniem ruchów człowieka. Powoli traci on kontrolę nad ciałem, które nie chce już współpracować tak, jak do tej pory. Wspomniana sztywność sprawia, że trudno jest nawet samodzielnie się ubrać lub spożyć posiłek - to właśnie dlatego w pewnym momencie konieczne jest posiadanie dodatkowej pomocy. Tym bardziej, że Parkinson najczęściej przytrafia się w starszym wieku, gdy człowiek tak czy inaczej zauważa już przecież u siebie coraz więcej problemów z poruszaniem się.

Choroba ta na pewno wpływa negatywnie na psychiczny stan zdrowia pacjenta – utrata kontroli nad ciałem sprawia, że często pojawia się depresja. Pacjent nie potrafi zaakceptować zmian i nie chce być pod opieką innych ludzi. Nie ma niestety żadnego leku, który byłby w stanie wyleczyć chorobę Parkinsona – ale można spowolnić jej rozwój i poprawić jakość życia pacjenta poprzez korzystanie z dostępnych leków farmakologicznych. Jednym z nich jest wspomniana już wcześniej amantadyna.

Amantadyna

Amantadyna nie jest na pewno cudownym środkiem, który wyeliminuje wszelkie objawy choroby Parkinsona – ale może ona pomóc stłumić drżenie i zmniejszyć uczucie sztywności. W początkowej fazie choroby będzie to więc oznaczało, że dany człowiek zyska wiele miesięcy lub lat, w trakcie których będzie czuł się prawie tak samo, jak wcześniej. To już naprawdę dużo.

Sprawdź także inny lek z bazy Receptomat: Viregyt K

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.