Co warto wiedzieć o herbacie? cz. 3

parzenie herbaty

Parzenie herbaty to dla wielu osób czynność, do której nie przykłada się zbyt wiele uwagi. Czy tak jest faktycznie? Sprawdź, jak parzyć i podawać herbatę, by była ona nie tylko pyszna, ale i zdrowa.

W czym podawać herbatę?

Nie można nie zgodzić się z tym, że naczynia wykonane z białej porcelany sprawdzają się znakomicie, gdy zastanawiamy się nad podawaniem w nich herbaty. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że mamy do czynienia ze zjawiskiem ich równomiernego nagrzewania się, a do tego biel znakomicie podkreśla barwę herbaty. Nie można jednak zapominać o tym, że w wielu państwach, w których tradycja picia herbaty jest głęboko zakorzeniona, już od wieków podaje się ją w szklankach, trudno więc utrzymywać, że taka forma serwowania tego napoju jest przejawem złego gustu albo braku taktu.

Czy herbata zawsze powinna być zaparzana w czajniczku z przykryciem?

Herbata nie zawsze jest zaparzana w ten sam sposób, wiele zależy przy tym od tego, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia. Gdy mamy do czynienia z herbatą sypką, czajniczek rzeczywiście wydaje się najlepszym rozwiązaniem, warto też pamiętać o tym, aby po upływie czasu parzenia przewidzianego w instrukcji przelać ją do filiżanki. Gdy chcemy zaparzyć herbatę ekspresową, zazwyczaj robimy to bezpośrednio w filiżance. Nie można jednak nie dostrzec tego, że herbata znacznie lepiej zaparza się pod przykryciem, zawsze warto więc pamiętać o przykryciu filiżanki spodkiem albo niewielkim talerzykiem.

Czy herbata powinna być podawana bez dodatku cukru, cytryny oraz mleka?

Dodatki serwowane razem z herbatą są związane przede wszystkim z indywidualnym gustem osoby, która ma ochotę na skosztowanie tego rodzaju napoju. Oczywiście, każdy dodatek przyczynia się do zmiany oryginalnego smaku herbaty – zwłaszcza jeśli dodawany jest w nadmiarze. Jeśli jednak ktoś od dawna stosuje cukier, najprawdopodobniej nie doceni walorów smakowych nawet wyjątkowej herbaty, jeśli zostanie mu ona zaserwowana bez obecności tego dodatku. Warto unikać sugerowania dodatków zwłaszcza, że wielu gości uważa taką praktykę za rekomendację gospodarza, z którą wypada się zapoznać. Nie powinno się jednak również ich odmawiać, choć zawsze można zasugerować rozwiązania alternatywne takie, jak choćby możliwość użycia zamiast cukru znacznie zdrowszego miodu.

Gorąca herbata na upały?

W wielu państwach, w których tropikalne upały są codziennością, gorąca herbata jest z powodzeniem pita przez cały rok. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że mamy do czynienia z napojem, który jest nie tylko smaczny, ale także zdrowy. Nie bez znaczenia jest i to, że herbata wyjątkowo skutecznie gasi pragnienie. W upalne dni sprawdza się zresztą również herbata mrożona. Aby ją otrzymać, wystarczy przelać do szklanki wypełnionej lodem naturalną herbatę, a następnie dodać do niej listek mięty lub plasterek cytryny, w zależności od upodobań. Taki napój nie tylko ma właściwości chłodzące, ale również jest niekaloryczny, wolny nie tylko od zbędnego cukru, ale również od konserwantów.

Czy herbata może mieć działanie odwadniające?

Mit o tym, że herbata odwadnia, jest wyjątkowo stary, jest przy tym tak popularny, że wiele osób nie zastanawia się nawet nad tym, jak wiele ma on wspólnego ze stanem faktycznym. Najnowsze badania naukowe jednoznacznie go jednak obalają. Okazuje się zresztą, że herbata ma wcale nie gorsze właściwości nawadniające niż woda, a do tego jest bogata w przeciwutleniacze. Okazuje się przy tym, że działanie takie ma nawet najmocniejsza herbata, a więc napój charakteryzujący się dużą zawartością kofeiny.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.