Lecznicze właściwości morwy

Lecznicze właściwości morwy

W tym artykule skupimy się na dwóch najpopularniejszych odmianach morwy: morwie czarnej i białej. Lecznicze właściwości morwy są ogromne, dlatego nazywana jest lekiem uniwersalnym. Pozytywnie wpływa na szereg negatywnych zmian w naszym organizmie. Morwa występuje w postaci drzew lub krzewów liściastych i wyrasta maksymalnie na wysokość ok. 15 metrów. Roślina ta pochodzi z Azji, choć swego czasu była też popularna w Polsce. Wytwarza się z niej jedwab. Morwa zyskała swoją popularność na całym świecie dzięki właściwościom leczniczym i smacznym owocom. Drzewo to ma niesamowitą umiejętność przystosowywania się do różnych warunków klimatycznych, dlatego też możemy je spotkać na całym świecie.

Sama roślina ma około 15 gatunków podstawowych i jeszcze raz tyle mieszanych. Nie wszystkie gatunki owoców morwy są jadalne. Owoce rośliny mogą mieć kolor czarny, biały, czerwony lub purpurowy. W Polsce możemy spotkać morwę białą. Poniżej niektóre z właściwości morwy białej i czernej. 

Morwa na Alzheimera i nowotwory

Morwa potrafi ograniczyć wchłanialność i tworzenie się związków neurotoksycznych, które są jedną z głównych przyczyn powstawania choroby Alzheimera. Natomiast zawartość flawonoidów w morwie sprawia, że może być ona z powodzeniem stosowana jako środek zapobiegający zachorowaniu na raka.

Morwa biała w leczeniu cukrzycy

Morwa zawiera w swoich liściach alkaloidy, które mają zdolność regulowania poziomu insuliny we krwi. Działają one podobnie jak leki na cukrzycę — zmniejszają poziom glukozy we krwi przez ograniczenie jej wchłaniania. Ważne jest, że stosowanie morwy jest znacznie zdrowsze niż przyjmowanie leków, ponieważ morwa nie podrażnia żołądka. Przyjmowana odpowiednio nie wywołuje skutków ubocznych charakterystycznych dla leków przeciwcukrzycowych jak: senność, osłabienie, biegunka czy wzdęcia.

Morwa to bogactwo soli mineralnych i witamin

Morwa posiada bardzo dużo witamin i soli mineralnych, co sprawia, że w ziołolecznictwie znajduje szerokie zastosowanie. W owocach morwy możemy znaleźć następujące witaminy i minerały: PP, C, witaminy z grupy B, taninę, pektynę, cukry (glukozę, fruktozę i niewielką ilość sacharozy), kwasy organiczne jak cytrynowy i jabłkowy, kumarynę, flawonoidy oraz potas, wapń, magnez, żelazo i fosfor.


Zobacz też: Morwa — ranking najlepszych produktów


Morwa a układ pokarmowy

Przez zawartość pektyn morwa pozytywnie wpływa na funkcjonowanie jelit. Zapobiega biegunkom, kolkom oraz zaparciom. Działa moczopędnie i reguluje proces wypróżniania. Liście morwy zawierają garbniki, które mają działanie ściągające na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Substancje te zapobiegają przenikania bakterii i rozrzedzenia treści jelitowej, dodatkowo łagodzą ból dwunastnicy i objawy choroby wrzodowej.

Morwa na przeziębienie

Bogactwo witamin i soli mineralnych zawartych w morwie pozytywnie wpływa na odporność naszego organizmu. Nalewka z morwy ma zastosowanie w leczeniu anginy, przeziębienia oraz obniża gorączkę i łagodzi ból gardła. Wywar z morwy działa leczniczo na zapalenie oskrzeli, kaszel i astmę.

Morwa biała na odchudzanie

Liście białej morwy bardzo dobrze działają na żołądek, osłabiając działanie niekorzystnych enzymów. Morwa przyczynia się też do redukcji wchłaniania cukrów złożonych i prostych, przez co we krwi odkłada się go mniej. Dzięki ograniczeniu wchłanialności cukrów morwa ogranicza przyrost masy tłuszczowej.

Przeciwwskazania do stosowania morwy

Przeciwwskazaniem do stosowania morwy jest uczulenie lub nadwrażliwość na nią. Szczególnie jej owoce mogą wywołać silną reakcję alergiczną. Należy też uważać, by nie przedawkować morwy, ponieważ ze względu na hamowanie wchłaniania cukrów, przedawkowanie może objawiać się jak w przypadku hipoglikemii. Możemy poczuć brak sił, zmęczenie, a nawet nudności czy wymioty.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.