Grypa to wirusowa choroba układu oddechowego, która atakuje zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież czy dzieci. Bardzo łatwo się przenosi, a jej objawy mogą być szczególnie dokuczliwe, rzutując na samopoczucie pacjenta. Jako choroba wirusowa leczona jest głównie objawowo, w tym lekami przeciwgorączkowymi. Przy grypie chory powinien dużo wypoczywać i pilnować właściwego nawodnienia organizmu. Zwykle choroba mija po od 3–4 dni do około tygodnia. Niektóre z objawów grypy bezwzględnie wymagają jednak konsultacji z lekarzem. Jakie to objawy? Sprawdzamy!
Grypa – najczęściej występujące objawy
Grypa jest chorobą wirusową wywoływaną przez wirusy grypy typu A, B i C. Zdarza się, że grypa bywa mylona z przeziębieniem, jednak nie powinno się jej lekceważyć, gdyż może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Sezon grypowy zwykle trwa od października do kwietnia, a szczyt zachorowań obserwuje się od stycznia do marca. Objawy grypy zwykle zaczynają się nagle. Pacjent najczęściej odczuwa wówczas silne zmęczenie, poza tym czuje się osłabiony, a oprócz tego towarzyszy mu ból głowy oraz bóle mięśni i stawów. Niewiele później pojawia się gorączka, a oprócz niej występuje szybka męczliwość, ogólne złe samopoczucie oraz uczucie rozbicia. U niektórych osób mogą wystąpić też towarzyszące gorączce dreszcze, a oprócz tego ból gardła, nieżyt nosa czy kaszel. Objawy grypy bywają uciążliwe, jednak większość pacjentów przechodzi chorobę stosunkowo łagodnie. Niestety w przypadku niektórych grup pacjentów zwiększone jest ryzyko ciężkiego przebiegu grypy oraz wystąpienia jej groźnych powikłań.
Z grypą nie ma żartów, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka jej ciężkiego przebiegu. W przypadku wyżej wymienionych objawów zalecana jest konsultacja z lekarzem. Przed wizytą można też wykonać domowy test diagnostyczny, w tym rozróżniający infekcję grypą typu A od infekcji grypą typu B czy nawet od infekcji koronawirusem bądź wirusem RSV. Testy są dostępne w aptece, a ich ceny nie są wygórowane. Należy koniecznie zgłosić się do lekarza, jeśli objawy grypy są nasilone lub w przypadku wystąpienia objawów niepokojących. Warto wiedzieć, że z lekarzem można się skonsultować także online, co może okazać się pomocne, gdy w sezonie infekcyjnym kolejki w przychodni będą wydłużone.
Objawy grypy, które powinny Cię zaniepokoić
Jak wcześniej podkreślono, u większości pacjentów grypa – choć uciążliwa – przebiega stosunkowo łagodnie. Są jednak grupy pacjentów bardziej narażonych na jej ciężki przebieg. Szczególnie niepokojące objawy grypy to przede wszystkim silne osłabienie oraz zawroty głowy. Należy zwrócić uwagę również na takie objawy jak bardzo wysoka, trudna do zbicia gorączka i drgawki oraz gwałtowne pogorszenie ogólnego stanu pacjenta. Niepokojącym objawem, który wymaga pilnej konsultacji z lekarzem, jest również ból w klatce piersiowej, poza tym nie można lekceważyć pojawiających się trudności z oddychaniem. Niebezpieczne są również objawy odwodnienia, zasinienie lub silne zblednięcie ust i bardzo silne bóle mięśni.
Dlaczego nie można lekceważyć grypy i jej objawów? Powikłania grypy
Objawów grypy nie należy lekceważyć, gdyż choroba może mieć bardzo groźne powikłania. Do najczęściej występujących powikłań grypy zaliczyć można:
- zapalenie ucha środkowego,
- zapalenie płuc,
- zaostrzenie występujących chorób, w tym astmy, cukrzycy, chorób serca czy POChP,
- zapalenie mózgu i opon mózgowych,
- zapalenie osierdzia,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- encefalopatię,
- niewydolność wielonarządową.
By zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę i wystąpienia jej groźnych powikłań, można rozważyć szczepienia ochronne. Szczepienia wymagają ponawiania w każdym sezonie infekcyjnym, gdyż skład szczepionki każdorazowo jest dostosowywany do dominujących w sezonie szczepów. Szczepienia na grypę są zalecane wszystkim osobom bez przeciwwskazań, w tym szczególnie pacjentom z grup ryzyka. Zaleca się je zwłaszcza dzieciom i seniorom, a także pacjentom z upośledzonym układem odpornościowym oraz pacjentom chorującym przewlekle.
Artykuł dzięki uprzejmości https://tendoktor.pl/