Kasza jaglana znana jest od stuleci. To naturalne pożywienie, powstające z prosa jest również bardzo zdrowe. Dobroczynne właściwości kaszy jaglanej nie są jeszcze jednak powszechnie znane. Nie wiesz o jakich dobroczynnych właściwościach mowa? Dowiedz się wszystkiego za pomocą tego artykułu. Sprawdź, kto w szczególności powinien zajadać się tym jednym z najstarszych przysmaków świata.
Z prozdrowotnych właściwości kaszy jaglanej zdaje sobie sprawę coraz więcej z nas. Społeczna świadomość jest jednak zbyt mała, biorąc pod uwagę wiele prozdrowotnych właściwości kaszy jaglanej. Wśród plusów można wymienić nie tylko jej dobroczynne składniki, ale również walory smakowe. Ugotowana w odpowiedni sposób świetnie będzie pasować do wielu innych potraw, tych słonych czy słodkich (źle poprzyrządzana kasza może mieć jednak gorzki posmak). Poza tym, że kasza jest pełnowartościowym elementem naszej diety, może również wspomagać leczenie chorób.
Z czego składa się kasza jaglana?
Kasza jaglana posiada bardzo długą historię. Znana była już 8 tysięcy lat p.n.e. Jeśli wziąć pod uwagę składniki odżywcze kaszy jaglanej, to bardzo blisko jej do kaszy gryczanej. Zawiera wiele wartościowych witamin – przede wszystkim witamin z grupy B, w postaci witaminy B1, witaminy B2 oraz witaminy B6. Kasza jaglana bogata jest ponadto w żelazo i miedź oraz białka. Białko, jak dobrze wiemy, wolno rozkłada się w żołądku. Dzięki temu możemy dłużej cieszyć się uczuciem sytości.
Kasza jaglana – działanie prozdrowotne
Kasza jaglana to naturalne remedium na wiele dolegliwości. Jest całkowicie pozbawiona glutenu, mogą po nią sięgać osoby uczulone na gluten. Kaszę jaglaną powinny także spożywać osoby borykające się z anemią. Kasza świetnie sprawdza się przy infekcjach wirusowych. W trakcie przeziębienia pomaga walczyć z katarem, zmniejszając ilość wydzieliny.
Kasza jaglana dla pięknego wyglądu
Poza właściwościami prozdrowotnymi kasza jaglana może też pozytywnie wpłynąć na nasz wygląd. Jeden ze składników w niej zawartych - krzem, poprawia wygląd skóry. Jest ona idealna na kłopoty ze słabymi paznokciami czy rozdwajającymi się końcówkami włosów. Wzmacnia je, pozytywnie oddziałuje również na kondycję kości.
Kaszę jaglaną warto włączyć do swego jadłospisu przed intensywnym wysiłkiem umysłowym. Zawarta w niej lecytyna poprawia pracę mózgu, pomaga w zapamiętywaniu informacji. Jest też idealna na walkę ze złym cholesterolem. Dzięki witaminie E pozwala utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu w naszym organizmie.
Kasza jaglana a odchudzanie
Dość duże znaczenie dla tych, którzy pozostają na diecie, jest kaloryczność kaszy jaglanej. Trzeba bowiem przyznać, że produkt ten posiada całkiem sporo kalorii. Biorąc pod uwagę 100 g tego produktu, musimy liczyć się ze spożyciem około 350 kalorii. Nie jest ona zalecana osobom chorującym na cukrzycę, ponieważ przyczynia się do zwiększenia poziomu cukru w układzie krwionośnym. Zwiększony poziom cukru, sprawia, że człowiek ma zdecydowanie większą ochotę na coś słodkiego. Odradza się również stosowanie kaszy jaglanej osobom odchudzającym się metodą Montignaca. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać o sporej zawartości białka w kaszy jaglanej oraz krzemie. Składniki te dłużej się rozkładają, poprawiają również metabolizm.
Jak odpowiednio przygotować kaszę jaglaną?
Kaszę jaglaną można komponować z wieloma różnymi składnikami pożywienia. W efekcie uzyskamy przepyszne danie. Świetnie smakuje ze słodkimi dodatkami. W przypadku pożywienia składającego się z mięsa kasza jaglana z powodzeniem może zastąpić ziemniaki. Nie jest to jednak dobre danie dla tych, którzy nie potrafią gotować i nie cierpią gorzkiego smaku. Źle przyrządzona kasza jaglana może bowiem mieć właśnie taki posmak. Cała sztuka tkwi w przygotowaniu kaszy przed ugotowaniem. Po pierwsze, kaszę trzeba przemyć zimnym strumieniem wody. Następnie, najlepiej przy pomocy wody zagotowanej w czajniku należy ją przelać wrzątkiem. Najlepiej będzie noc przed spożyciem kaszy zalać ją w wodzie. Można też skropić ją sokiem wyciśniętym z cytryny.
Jeśli zaś chodzi o proporcje, to przyjmuje się, że na 250 ml kaszy jaglanej (tyle, co w zwykłej szklance) należy przyszykować około 625 ml wody.