Z chrapaniem spotyka się znaczna liczba osób. Albo na nie cierpimy, albo dostrzegamy, jak z chrapaniem spotykają się nasi najbliższy krewni. W rodzinie zapewne chociaż jedna, jak nie więcej osób cierpi na tą dolegliwość. I właśnie w taki sposób powinniśmy ją traktować. Jeśli nasz współmałżonek chrapie, to mamy wtedy ogromne problemy z zasypianiem. Stosujemy wtedy pewne środki, jak poduszka na głowę czy stopery w uszach. Ale takie remedium nic nie daje i dalej męczymy się z naszymi bliskimi. O wiele lepiej będzie podjąć inne działanie. Ma ono całkowicie zniwelować chrapanie. Trzeba uświadomić sobie, że często jego przyczyną, bądź konsekwencją jest bezdech, nadwaga, skrzywiona przegroda nosowa, a także zawał.
Przyczyny chrapania
Jaka jest etiologia chrapania? Kiedy zasypiamy, mięśnie twarzy, języka i wszelkie inne zaczynają być wiotkie. Wdychane powietrze przechodzi wtedy przez rozluźnione ściany gardła, które następnie wibrują i następuje chrapanie. Przyczyną może być skrzywiona przegroda nosowa, przerośnięte migdałki. Środki nasenne, jak również alkohol sprawiają, że mięśnie stają się bardziej zwiotczałe, co jeszcze bardziej potęguje chrapanie. Ci, którzy śpią na wznak, najczęściej spotykają się z problemem chrapania. Skłonność do chrapania wzrasta z wiekiem i spotyka się je zazwyczaj u mężczyzn, panie w mniejszym stopniu cierpią na tę dolegliwość. Nadprogramowe kilogramy także predysponują do wystąpienia problemu.
Jak niebezpieczne jest chrapanie?
Podczas chrapania często dochodzi do występowania tak zwanych przerw w oddychaniu. Nazywa się je bezdechem sennym, więc większość narządów jest wtedy niedotleniona. Przyczynia się to do powstawania nadciśnienia, arytmii, przerostu prawej komory serca, a nawet do zawału. Najlepiej, aby osoba cierpiąca na chrapanie jak najszybciej zgłosiła się do laryngologa, wtedy będzie mógł on dokładnie przejrzeć stan naszych dróg oddechowych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zleci nam przeprowadzenie polisomnografii.
Oczywiste jest, że chrapanie może wpłynąć negatywnie na relacje z bliskimi. Dlatego też sugerujemy konsultację lekarską, bądź też zapoznanie się z różnymi specyfikami dostępnymi w aptekach pomagającymi w walce z chrapaniem. Poznaj opinie listków Snoreeze, Puranox (przeczytaj recenzje), lub też jeżeli wolisz spray do gardła - poczytaj opinie Datong.
W jaki sposób niwelować chrapanie?
Osoby borykające się z problemami stosują przeróżne sposoby na pozbycie się chrapania. Najlepiej jest wypróbować te sposoby, które zostały już sprawdzone na ogromnej ilości osób. Eksperci w tym wypadku polecają chrapiącemu wyznaczenie i stosowanie się do właściwej diety. Umożliwi to uzyskanie właściwej wagi. Szyja dzięki temu będzie szczuplejsza, więc nie będzie wywierać nacisku na drogi oddechowe. Specjaliści zalecają, aby przed snem nie pić alkoholu, jak również nie łykać środków nasennych czy uspokajających. Następnie, już w samej sypialni można poczynić pewne kroki, aby zniwelować chrapanie. W takim pomieszczeniu powinna panować temperatura od 18 do 21 stopni Celsjusza. Warto jest wietrzyć to pomieszczenie, dzięki czemu zostanie w nim zachowana właściwa wilgotność powietrza.
Preparaty na chrapanie – co i dlaczego wybrać?
Możemy się jeszcze posiłkować leczeniem farmaceutycznym w walce z chrapaniem. W takim wypadku można wypróbować krople do nosa, płukanki do ust i gardła. Dostępne są jeszcze spraye, które służą udrożnieniu dróg oddechowych.
Aby dokładnie sprawdzić przyczynę i wyznaczyć najskuteczniejsze leczenie, warto wybrać się do laryngologa. Może on stwierdzić anatomiczną wadę, która powoduje chrapanie. W takim wypadku jedynym wyjściem jest operacja. Ma ona na celu zmniejszenie masy podniebienia miękkiego oraz języczka. Jest to zabieg przeprowadzany w przeciągu kilkudziesięciu minut, nieinwazyjny.