Skinoren vs Acne-Derm – co wybrać na trądzik?

Skinoren vs Acne-Derm –  co wybrać na trądzik?

Trądzik jest nie tylko krępującym defektem estetycznym. To choroba skóry – nie ma co liczyć na to, że pryszcze oraz zaskórniki znikną same, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Porównajmy zatem popularne kremy: Skinoren vs Acne-Derm i ich skuteczność w walce z trądzikiem.

Spis treści:

1. Trądzik – kompendium wiedzy

Na początek warto uświadomić sobie, czym tak naprawdę jest trądzik. Postrzeganie wyprysków jako przykry, lecz wymagający przeczekania, przejściowy problem dojrzewania nie sprawi, że poczujemy się lepiej. Może to także opóźnić skuteczne rozpoczęcie walki z trądzikiem.

Przyczyny trądziku

Trądzik pospolity jest przewlekłą, zapalną chorobą gruczołów łojowych oraz ujść mieszków włosowych (1). To jedna z najczęstszych chorób skóry wieku młodzieńczego, lecz może dotyczyć zarówno nastolatków, jak i osób dorosłych. 90% zmian skórnych występuje na twarzy. W każdym przypadku trądzik wymaga odpowiedniego leczenia i pielęgnacji.

Skinoren czy Acne-Derm - kremy na trądzik i przebarwienia skóry

Na wystąpienie trądziku wpływa wiele czynników. Jego przyczynami są m.in:

  • predyspozycje genetyczne. Trądzik częściej dotyczy osób, u których zarówno matka, jak i ojciec borykali się ze zmianami trądzikowymi. U bliźniąt choroba ta występuje częściej u par jednojajowych w porównaniu z parami dwujajowymi,
  • szkodliwe drobnoustroje. Kolonizacja powierzchni skóry oraz przewodów gruczołów łojowych patogennymi bakteriami i grzybami sprzyja wystąpieniu i rozwojowi zmian trądzikowych. Za rozwój reakcji zapalnej odpowiadają najczęściej bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes, W obrębie zmian trądzikowych mogą pojawić się także bakterie tlenowe Staphylococcus epidermidis oraz grzyby drożdżopodobne Pityrosporum ovale, 
  • łojotok i rogowacenie ujść mieszków włosowych. Nadmierne wydzielanie łoju w połączeniu ze wzmożoną produkcją białka keratyny blokującej ujścia mieszków włosowych, może w przypadku niewłaściwej pielęgnacji skutkować rozwojem zmian trądzikowych,
  • zmiany hormonalne okresu dorastania. W wyniku zwiększonej aktywności hormonalnej w okresie pokwitania, hormony androgenowe mogą nasilać wytwarzanie łoju u obojga płci,
  • stres. Zdenerwowanie, stany napięcia nerwowego, niewystarczająca ilość snu i życie w wiecznym pędzie mogą w widoczny sposób wpłynąć na zaburzenie gospodarki hormonalnej i skutkować rozwojem zmian trądzikowych,
  • leki. Stosowanie niektórych produktów leczniczych, zwłaszcza antydepresyjnych i hormonalnych, może nasilić pracę gruczołów łojowych,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry. Na błędną pielęgnację składa się zarówno stosowanie niedopasowanych do potrzeb skóry trądzikowej kosmetyków, jak i błędy higieniczne. W przypadku trądziku niewskazane są środki zawierających związki komedogenne, zatykające pory skórne. Niewskazane jest też m.in. dotykanie twarzy brudnymi rękami oraz wycieranie jej ręcznikiem.

Przeczytaj także: Trądzik pospolity - fakty i mity


Objawy trądziku

Zmiany trądzikowe umiejscowione są najczęściej na twarzy. Zmiany skórne mogą pojawić się także na plecach i dekolcie. 

Objawami trądziku są:

  • nasilenie łojotoku. Nadmierna produkcja łoju wynika z powiększenia gruczołów łojowych oraz intensyfikacji ich pracy,
  • zaskórniki. Są to pierwotne zmiany niezapalne. Mikrozaskórniki mogą ulec przekształceniu do zaskórników zamkniętych, o białej barwie, z żółtawymi masami łojowymi. Z mikrozaskórników mogą rozwinąć się także zaskórniki otwarte, o czarnej barwie. Tworzą się one w wyniku poszerzania ujść mieszków włosowych oraz utleniania się skeratynizowanego czopu na powierzchni skóry,
  • grudki, krosty, guzki, cysty. To zmiany zapalne, wynikające z większości z nadkażenia bakteryjnego zaskórników. Największy udział przypisuje się tutaj bakteriom beztlenowym Propionibacterium acnes,
  • przebarwienia i blizny. Zmiany pozapalne trądziku pospolitego mogą objawiać się nieestetycznymi przebarwieniami skóry oraz pozostawiać na niej szpecące blizny (w tym bliznowce).

W zależności od stopnia nasilenia choroby i wygląd zmian, trądzik pospolity może przybierać następujące formy (2):

  • trądzik młodzieńczy. Występuje jako trądzik zaskórnikowy, grudkowy, grudkowo-krostkowy oraz krostkowy,
  • trądzik ropowiczy. Związany jest z obecnością ropnych torbieli, które goją się pozostawiając blizny,
  • trądzik bliznowcowy. Ta forma często współistnieje z trądzikiem ropowiczym bądź skupionym. Zmiany trądzikowe pozostawiają po sobie blizny oraz bliznowce (keloidy),
  • trądzik guzkowo-torbielowaty. W jego przebiegu na skórze pojawiają się guzki oraz torbiele,
  • trądzik skupiony. Tutaj zmian zlewają się w ropne torbiele i nacieki. Można zaobserwować ją przede wszystkim u mężczyzn. Zmiany często rozprzestrzeniają się m.in na pachwiny i pośladki,
  • trądzik piorunujący. To ciężka postać trądziku. Zmianom zapalnym, usytuowanym na twarzy, plecach, mostku, w pachwinach i w okolicach narządów towarzyszą objawy ogólne. Można zaobserwować wzrost temperatury ciała, ból mięśni i stawów, a także ogólne zmęczenie i rozbicie.

objawy trądziku pospolitego

Leczenie trądziku

Rozpoznany trądzik powinien zostać ocenie dermatologa. Tylko dzięki fachowej ocenie stanu skóry i wdrożeniu odpowiedniej kuracji możemy odzyskać zdrowy wygląd skóry i dobre samopoczucie. W zależności od typu zmian specjalista może wdrożyć terapię miejscową bądź ogólną (3).

  • leczenie miejscowe. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z trądzikiem o łagodnym lub średnim stopniu nasilenia, zmiany trądzikowe mogą zostać poddane preparatom stosowanym zewnętrznie, na skórę.

Środki te mogą mieć formę kremów, żeli, maści lub płynów, a ich formulacja bazuje na substancjach ograniczających łojotok, nadmierną keratynizację, składnikach o działaniu antybakteryjnym i złuszczającym. Należą do nich retinoidy (pochodne witaminy A), kwas azelainowy oraz nadtlenek benzoilu. W przypadku zmian zapalnych lekarz może zapisać miejscowo antybiotyki zawierające erytromycynę bądź klindamycynę.

  • leczenie ogólne. W przypadku ciężkich form trądziku i wysokim stopniu nasilenia zmian, dermatolog może zaproponować kurację doustną antybiotykami (w tym tetra-, doksy- i metacykliną), tabletkami antykoncepcyjnymi o działaniu antyandrogennym oraz retinoidami (izotretinoiną).

Decydując się na powyższe formy leczenia, przed rozpoczęciem terapii kobiety powinny skonsultować się dodatkowo z ginekologiem.

  • zabiegi sprzyjające ustępowaniu trądziku i poprawiające wygląd skóry. Po ocenie stanu skóry, dermatolog oprócz leków może zaproponować wykonanie zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej lub gabinecie kosmetologicznym.

Wygląd skóry dotkniętej trądzikiem mogą poprawić peelingi kwasami (np.migdałowym lub pirogronowym) oraz mikrodermabrazja (mechaniczne złuszczanie zrogowaciałego naskórka). W wyniku tych działań skóra zostaje dogłębnie oczyszczona i wygładzona, a pory skórne ulegają zwężeniu i zmniejsza się ich widoczność. Wygląd blizn powstałych po zmianach trądzikowych poprawić może zabieg laserem frakcyjnym.

2. Kwas azelainowy

Kwas azelainowy jest związkiem dikarboksylowym, który występuje naturalnie w ziarnach zbóż. Ze względu na działanie przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie jest chętnie wykorzystywany w dermatologii i kosmetologii. Udowodniona została jego skuteczność w zwalczaniu trądziku (4). 

Kwas azelainowy wykazuje szerokie spektrum działania:

  • działa złuszczająco. Rozpuszcza martwą, zrogowaciałą warstwę naskórka,
  • hamuje rozwój bakterii. Stosowanie kwasu azelainowego sprzyja zahamowaniu rozwoju bakterii zarówno tlenowych, jak i beztlenowych.
  • działa przeciwzapalnie. Pod wpływem kwasu azelainowego stan zapalny skóry ulega wyciszeniu,
  • niweluje rozwój zaskórników. Działa przeciwzaskórnikowo, ograniczając ich powstawanie,
  • rozjaśnia przebarwienia. Kwas azelainowy rozjaśnia istniejące przebarwienia skóry oraz ogranicza ryzyko powstawania nowych przebarwień.

Stosowanie dostępnych w aptekach preparatów z kwasem azelainowym oraz korzystanie z profesjonalnych zabiegów z jego udziałem zdecydowanie poprawia wygląd i kondycję skóry dotkniętej trądzikiem. 

Należy jednak pamiętać, że nie jest to substancja pozbawiona wszelkich wad. Kwas azelainowy w niektórych przypadkach może wywołać niepożądane efekty w postaci świądu, pieczenia, rumienia bądź złuszczania naskórka. 

Skinoren vs Acne-Derm - kwas azelainowy

3. Skinoren

Krem Skinoren jest lekiem dostępnym bez recepty (OTC) wskazanym w leczeniu trądziku pospolitego (Acne vulgaris), a także do rozjaśniania przebarwień skóry.

Krem opracowany został z myślą o osobach dorosłych oraz młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Preparat ten, stosowany na skórę, ogranicza rozwój bakterii przyczyniających się do rozwoju trądziku i hamuje nadmierne rogowacenie naskórka. Zmniejsza również wzrost i nadmierną aktywność melanocytów (komórek barwnikowych skóry).

Substancją czynną formulacji niniejszego leku jest 20% kwas azelainowy. Krem aplikuje się dwa razy dziennie: rano i wieczorem, na oczyszczoną skórę. Efekty działanie leku: poprawa stanu i wyglądu skóry oraz rozjaśnienie przebarwień, widoczne są już po 4 tygodniach systematycznego stosowania. 

4. Acne-Derm

Krem Acne-Derm to produkt leczniczy OTC, który znajduje zastosowanie w leczeniu trądziku oraz rozjaśnianiu przebarwień skórnych.

Mogą go stosować osoby dorosłe oraz młodzież, po ukończeniu 12-ego roku życia. W wyniku działania substancji czynnej kremu, 20% kwasu azelainowego, skóra trądzikowa zyskuje lepszy wygląd i kondycję. Zahamowaniu ulega rozwój bakterii wpływających na rozwój trądziku, ograniczeniu ulega też proces nadmiernego rogowacenia naskórka. Wzrost i aktywność melanocytów ulega normalizacji, w wyniku czego skóra staje się rozjaśniona, a tworzenie nowych przebarwień skórnych zostaje ograniczone.

Krem Acne-Derm stosuje się 2 razy dziennie (rano i wieczorem), a poprawę stanu skóry można zaobserwować już po pierwszym miesiącu. Po krem ten nie należy sięgać w przypadku nadwrażliwości na kwas azelainowy oraz inne składniki formulacji leku.

5. Skinoren vs Acne-Derm

Podsumowanie najważniejszych informacji o kremach Skinoren oraz Acne-Derm zebrane zostało w postaci przejrzystej tabeli:

Nazwa Skinoren, krem 20% Acne-Derm, krem 20%
Typ produktu lek
Postać farmaceutyczna krem
Podmiot odpowiedzialny Bayer Unia
Dla kogo? osoby dorosłe oraz młodzież w wieku > 12 lat
Wskazania do stosowania trądzik pospolity i przebarwienia skóry
Skład

- kwas azelainowy (200 mg w 1 g kremu)

- kwas benzoesowy (E 210), cetearylu oktanonian, glicerol 85%, gicerylu stearynian + alkohol cetylostearylowy + cetylu palmitynian + makrogologlicerolu kokosany (CUTINA CBS), glikol propylenowy, woda oczyszczona, makroglicerydów stearynian

- kwas azelainowy (200 mg w 1 g kremu)

- mieszanina glicerolu monostearynianu i makrogolu stearynianu, mieszanina glicerolu stearynianu, alkoholu cetostearylowego, cetylu palmitynianu i kokoglicerydów, mieszanina cetostearylu etyloheksanianu i izopropylu myrystynianu, glikol propylenowy, glicerol, kwas benzoesowy, woda oczyszczona

Dawkowanie krem do stosowania na skórę, dwa razy dziennie (rano i wieczorem)
Przeciwwskazania - uczulenie (nadwrażliwość) na składniki leku,
- nie zaleca się stosowanie leku u dzieci < 12 lat,
- w okresie ciąży i karmienia piersią nie należy stosować leku bez konsultacji z lekarzem
Dodatkowe informacje - unikać kontaktu leku z oczami, ustami i błonami śluzowymi,
- po aplikacji kremu należy starannie umyć ręce
Ulotka CZYTAJ CZYTAJ
Cena od 32,99 zł za 30 g kremu od 13,43 zł za 20 g kremu

6. Wnioski

Cech wspólnych, które łączą krem Skinoren i krem Acne-Derm jest bardzo wiele. 

  • obydwa produkty są bardzo popularne i chętnie wybierane przez szerokie grono osób borykających się z problemem trądziku i przebarwień skórnych,
  • obydwa preparaty są lekami, dostępnymi bez recepty,
  • identyczne są wskazania do stosowania kremu, substancja czynna formulacji, sposób użycia oraz przeciwwskazania do stosowania.

Elementy różnicujące te dwa produkty to:

  • producent. Krem Skinoren jest produkowany za granicą, natomiast krem Acne-Derm to lek rodzimej, polskiej produkcji,
  • substancje pomocnicze formulacji kremu. Skinoren posiada glikol propylenowy na dalszym miejscu w składzie niż Acne-Derm. Skinoren może być więc bezpieczniejszym wyborem przy wrażliwej skórze, którą glikol propylenowy może miejscowo podrażnić.
  • cena. Korzystniejszy cenowo jest krem Acne-Derm. Nie jest to jednak ogromna różnica.

Wybór preparatu dla siebie pozostaje zatem kwestią subiektywną.
Pamiętaj! Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu i zdrowiu.

7. Pielęgnacja skóry trądzikowej

Codzienna pielęgnacja skóry dotkniętej zmianami trądzikowymi wymaga dużej dbałości o higienę. Nie musi być jednak uciążliwym i czasochłonnym zadaniem. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, w celu wyeliminowania najczęstszych błędów pielęgnacyjnych owocujących zaostrzeniem trądziku.

Pielęgnacja skóry trądzikowej - dobre praktyki

Do dobrych praktyk służących dobrej kondycji skóry trądzikowej należą:

  • czytanie składu kosmetyków. Niewskazane są tutaj związki komedogenne – zatykające pory skóry (jak np. parafina czy lanolina) oraz podrażniające skórę detergenty (jak np. laurylosiarczan sodu). Dobroczynny wpływ na ukojenie skóry trądzikowej wywierają ekstrakty roślinne, (jak np z aloesu cz pokrzywy), glinka kaolinowa i drożdże,
  • delikatne mycie i tonizowanie skóry. Codzienne, poranna i wieczorna pielęgnacja w zupełności wystarczy. Częstsze sięganie po kosmetyki może wysuszać skórę, podrażnić ją i skutkować produkcją większej ilością sebum. Warto rozważyć tutaj wybór kosmetyków antybakteryjnych,
  • nawilżanie skóry. O odpowiedni poziom nawilżenia skóry należy zadbać i w ciągu dnia, i w nocy. Na dzień sprawdzi się tutaj antybakteryjny krem matujący. Na noc – krem regulujący aktywność gruczołów łojowych i ograniczający wydzielanie sebum,
  • racjonalne złuszczanie martwego naskórka. Aby usunąć zrogowaciały naskórka można sięgnąć po peeling enzymatyczny (z enzymami rozpuszczającymi martwe komórki) lub mechaniczny (zawierający złuszczające naskórek drobinki). Głębszemu złuszczaniu można poddać się w gabinecie kosmetologicznym. Profesjonalne gabinety oferują szereg zabiegów dedykowanych cerze trądzikowej, jak złuszczanie kwasami owocowymi czy mikrodermabrazja (diamentowa lub korundowa),
  • ochrona przed słońcem. Promieniowanie słoneczne tylko pozornie poprawia wygląd skóry trądzikowej, wysuszając wypryski. Na dłuższą metę skóra ulega nadmiernemu przesuszeniu, co w efekcie skutkuje jeszcze większą produkcją sebum. Wskazana jest zatem całoroczna ochrona przed słońcem i używanie preparatów z filtrem przeciwsłonecznym UVA/UVB. Jest to także ważne w przypadku stosowania zabiegów złuszczania naskórka. Bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej po zabiegu na skórze mogą pojawić się nieestetyczne i trwałe przebarwienia,
  • wybór odpowiednich kosmetyków do makijażu. Warto postawić na kosmetyki antybakteryjne i preparaty dedykowane cerze trądzikowej,
  • stosowanie diety obfitującej w owoce i warzywa. Racjonalne odżywiania i zbilansowana dieta sprzyjają utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji skóry,
  • suplementacja niedoborów witaminowo-mineralnych. W przypadku niedoboru konkretnych składników pokarmowych w diecie, zbawienny efekt może przynieść ich uzupełnianie ze źródeł zewnętrznych. Na stan skóry pozytywnie wpływają kwasy omega, witamina A, witaminy z grupy B oraz cynk.

Zachęcamy do zapoznania się z rankingiem najlepszych preparatów na trądzik, wybranych na podstawie ocen opinii czytelników Medsowa.pl


Może zainteresuje Cię również: Jak właściwie pielęgnować cerę z trądzikiem różowatym?


BIBLIOGRAFIA
(1) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1357303917300683
(2) https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/types-of-acne#inflammatory-acne
(3) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877573X13000828
(4) The story of azelaic acid: a tribute to Marcella Nazzarro-Porro. Rend. Fis. Acc. Lincei. 1995; 6 Suppl 9:313-320. P 317, 2nd par

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.