Chirurgia bariatryczna i jej zastosowanie w leczeniu otyłości

lekarz

Zgodnie z badaniami wykonanymi w ramach Narodowego Testu Zdrowia Polaków, aż 61% obywateli naszego kraju ma problemy z nadmierną masą ciała. Kłopoty tego typu są nie tylko niekorzystne ze względów wizualnych, ale przede wszystkim zdrowotnych. W poważnych przypadkach konieczne jest zastosowanie radykalnych środków. Wyjaśniamy czym jest chirurgia bariatryczna oraz jaką rolę pełni w leczeniu otyłości!

Chirurgia bariatryczna – kiedy się ją stosuje?

Otyłość stwierdza się w przypadku, gdy wskaźnik BMI pacjenta (masa ciała w kilogramach, podzielona przez wysokość w metrach do kwadratu, czyli KG : M2) wynosi więcej niż 30. Nawet w bardzo poważnych przypadkach chirurgia bariatryczna nie jest jednak od razu zalecana, chyba, że stan zagraża życiu. Zazwyczaj chory zostaje skierowany na zabieg dopiero po dwóch latach nieskutecznego leczenia zachowawczego, do którego zalicza się odpowiednią dietę, ćwiczenia, a czasem też leki. Więcej informacji na temat terapii przeciw otyłości znajdziesz na stronie: http://bio-amore.pl/otylosc-nadwaga-klasyfikujemy-leczymy/.

Jakie zabiegi obejmuje chirurgia bariatryczna?

Chirurgia bariatryczna obejmuje rozmaite zabiegi mające na celu przeciwdziałanie otyłości. Do najpopularniejszych operacji zalicza się:

  • rękawową resekcję żołądka – nieodwracalna procedura wykonywana laparoskopowo, podczas której usuwa się ok. 2/3 objętości narządu;
  • plikację żołądka – odwracalny zabieg zagłębienia dna i krzywizny większej do wnętrza narządu, poprzez zszycie ich za pomocą szwów;
  • założenie regulowanej opaski na żołądek – umieszczenie specjalnej, wyjmowanej silikonowej obręczy, która wymusza spożywanie mniejszej ilości jedzenia;
  • by-pass gastryczny – nieodwracalne zmniejszenie powierzchni żołądka oraz ograniczenie obszaru wchłaniania jelitowego.

Odpowiedni zabieg zostaje wybrany dopiero po dokładnym wywiadzie lekarskim. Na konsultację ze specjalistą można umówić się poprzez stronę: https://www.kliniki.pl/leczenie-otylosci/.

Przeciwskazania do leczenia za pomocą chirurgii bariatrycznej

Nie każdy może zostać leczony poprzez wykonanie zabiegów chirurgii bariatrycznej. Przeciwskazaniami do operacji są m.in. wiek poniżej 18. i powyżej 65. roku życia. Procedury tego typu absolutnie nie mogą też być przeprowadzane podczas ciąży. Problematyczne są również inne choroby układu trawiennego (np. żylaki przełyku), dlatego w wielu przypadkach konieczna jest wstępna terapia zachowawcza. Operacji nie wykonuje się także na pacjentach zmagających się z chorobami i zaburzeniami psychicznymi, np. bulimią, depresją czy kompulsywnym objadaniem się.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.