Laparoskopia to jeden z kluczowych zabiegów ginekologicznych, który może być wykonany w celach diagnostycznych lub leczniczych. Najczęściej jego przeprowadzenie zleca się w przypadku podejrzenia takich problemów zdrowotnych, jak m.in. endometrioza, torbiele jajników, mięśniaki macicy, a także w przypadku dolegliwości o nieznanym podłożu. Jego wykonanie pozwala określić stan narządów rodnych i wykryć ewentualne problemy w ich obrębie. Sam zabieg charakteryzuje się niską inwazyjnością, a także szybkim powrotem do normalnego życia.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia laparoskopii ginekologicznej?
Laparoskopia ginekologiczna jest najczęściej wykonywana w dwóch przypadkach – w celach diagnostycznych, a więc określenia źródła problemów zdrowotnych lub leczniczych, w celu ich wyeliminowania. Jednym z najczęstszych wskazań skłaniających do przeprowadzenia tego zabiegu są problemy z zajściem w ciążę. W tym przypadku laparoskopia ginekologiczna pozwala lekarzowi dokładnie ocenić stan narządów rodnych oraz znaleźć przyczynę, która uniemożliwia pacjentce poczęcie dziecka.
Inną przyczyną, dla której zaleca się wykonanie laparoskopii ginekologicznej, są dolegliwości bólowe w obrębie miednicy. Może je powodować m.in. ciąża pozamaciczna, endometrioza, mięśniaki macicy, a także stany zapalne toczące się w narządach rodnych. Wykrycie ich wszystkich jest możliwe dzięki temu jednemu badaniu.
Procedura zabiegu różni się w zależności od tego, czy laparoskopia jest przeprowadzana w celach diagnostycznych, czy leczniczych. W obydwu przypadkach zabieg ten charakteryzuje się niską inwazyjnością i wysokim poziomem bezpieczeństwa. Do powikłań dochodzi bowiem bardzo rzadko, a sam zabieg nie powoduje problemów natury zdrowotnej i estetycznej. Jest także bezbolesny, gdyż przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym.
Jak wygląda zabieg laparoskopii ginekologicznej?
Laparoskopia ginekologiczna to jeden z podstawowych zabiegów we współczesnej ginekologii. Polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej pacjentki specjalnej igły, za pomocą której do wnętrza jamy brzusznej wtłaczany jest gaz (dwutlenek węgla). Pozwala to na odsunięcie powłok brzusznych od jelit i innych narządów oraz bezpieczne wprowadzenie narzędzi chirurgicznych i mikrokamery. Podczas zabiegu lekarz obserwuje wnętrze jamy brzusznej na monitorze, co pozwala mu precyzyjnie operować przyrządami. Zabieg pozwala na usunięcie zrostów, torbieli oraz innych zmian w obrębie jajników, jajowodów i macicy oraz sprawdzenie drożności jajowodów.
Laparoskopia ginekologiczna jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów podczas leczenia niepłodności, usuwania mięśniaków macicy, leczenia nietrzymania moczu i endometriozy, a także diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Na tle innych technik wyróżnia się przede wszystkim niską inwazyjnością, wysoką precyzją, mniejszymi dolegliwościami bólowymi po zabiegu w porównaniu do innych metod, szybszym powrotem do aktywności, a także brakiem widocznych blizn pozabiegowych. W większości przypadków pacjentki mogą wrócić do domu już następnego dnia po zabiegu. Szacowany czas powrotu do pełni sił waha się natomiast od 7 do 14 dni.