Leczenie infekcji grzybiczych

Leczenie infekcji grzybiczych

Grzybica pochwy to bardzo nieprzyjemna infekcja okolic intymnych, która objawia się świądem, pieczeniem, upławami, a także bólem pochwy podczas oddawania moczu. Wiele kobiet co najmniej raz w życiu musi zmagać się z grzybicą pochwy, którą można z powodzeniem wyleczyć, jednak należy mieć świadomość tego, iż ma ona tendencję do nawracania. Z tego też względu niezwykle ważna jest profilaktyka. Skąd jednak bierze się ta dolegliwość i w jaki sposób należy ją leczyć?

Jakie są przyczyny grzybicy pochwy?

Grzybica pochwy nazywana również kandydozą to infekcja, którą wywołują grzyby z rzędu drożdżaków, głównie te z gatunku Candida albicans. W sytuacji, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej w pochwie, na co wpływ mogą mieć różne czynniki, to zwiększa się ryzyko rozwoju infekcji grzybiczej pochwy. Kiedy dochodzi jednak do zaburzenia wspomnianej równowagi? Najczęściej wskutek przebytej antybiotykoterapii, przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, czy też leków sterydowych, a także przez zbyt częste irygacje pochwy, a także przesadne (lub przeciwnie) dbanie o swoją higienę intymną. Niekorzystne zmiany w pH pochwy spowodowane mogą być również cukrzycą, a nawet okresem ciąży.

Jak objawia się grzybica pochwy?

Nie każda infekcja intymna musi od razu oznaczać grzybicę pochwy, gdyż wiele z nich ma bardzo podobne do siebie objawy w postaci swędzenia lub uporczywych upławów. W jaki zatem sposób możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z grzybicą, a nie z jakąś inną infekcją? W sytuacji, gdy wydzielina zaczyna przybierać grudkowatą formę, to wówczas można mieć niemal pewność, że infekcja, która się pojawiła to właśnie kandydoza pochwy. Wśród innych objawów, które mogą świadczyć o grzybicy pochwy, jest również świąd i pieczenie, zaczerwienienie sromu, a także podczas stosunku lub w trakcie oddawania moczu.

W jaki sposób należy leczyć grzybicę pochwy?

Grzybica pochwy najczęściej leczona jest takimi lekami przeciwgrzybicznymi jak klotrymazol np. w globulkach dopochwowych Canesten, czy też natamycyna lub nystatyna. Wśród leków w terapii grzybicy pochwy wykorzystuje się przede wszystkim preparaty o działaniu miejscowym (żele, kremy, maści oraz globulki stosowane dopochwowo), a także leki doustne, które wskazane są jednak wówczas tylko wtedy, gdy grzybica jest już w zaawansowanym stadium. Leczenie wspomnianymi preparatami warto wzmocnić poprzez stosowanie tzw. probiotyków ginekologicznych, które mogą być zarówno doustne, jak i dopochwowe. Preparaty te zawierają bowiem pałeczki kwasu mlekowego, które pomagają odbudować prawidłową florę bakteryjną pochwy. Probiotyki nie tylko wspomagają leczenie, ale również zapobiegają nawrotom infekcji intymnych. Te dopochwowe sprawdzają się najlepiej wtedy, gdy konieczne jest szybkie i silne działanie, gdyż stosuje się je miejscowo. Z kolei probiotyki doustne mają nieco opóźnione działanie, ponieważ wchłaniane są z przewodu pokarmowego, dlatego też najlepiej sprawdzają się w profilaktyce grzybicy pochwy (stosuje się je przez dłuższy czas).

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.