Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, o ile przyjmowane są regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Regularność ta wymaga również pamiętania o pozyskiwaniu recept, co nie zawsze jest łatwe zwłaszcza, gdy kobieta nie ma akurat dostępu do swojego ginekologa. Czy w takiej sytuacji tabletki antykoncepcyjne może przepisać również lekarz rodzinny? Okazuje się, że tak, ale tylko w określonych sytuacjach.
Pierwsza recepta na tabletki antykoncepcyjne
W przypadku, gdy pacjentka chce rozpocząć stosować antykoncepcję hormonalną, musi skontaktować się z ginekologiem, aby uzyskać na nią receptę. Wynika to z faktu, że preparaty te są dobierane bezpośrednio do danej pacjentki, na podstawie przeprowadzonego z nią wywiadu, a także dodatkowych informacji o jej stanie zdrowia. O ile bowiem jeden rodzaj tabletek antykoncepcyjnych może być bezpieczny, to stosowanie innego może doprowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Właśnie dlatego pierwszą receptę na dany preparat musi wydać ginekolog.
Kolejne recepty na tabletki antykoncepcyjne
Jeśli kobieta stosuje dany środek od dłuższego czasu, może poprosić o przedłużenie recepty właściwie każdego lekarza, również rodzinnego. Może to zrobić również online za pomocą platformy haloDoctor.pl. Dzięki niej receptę uzyskuje się w zaledwie kilka minut, po uprzedniej krótkiej konsultacji.
Jak przebiega sama e-Wizyta? Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu wizyty pacjentka otrzymuje link do rozmowy z lekarzem. Wybiera dogodną dla siebie formę kontaktu: czat, wideoczat bądź rozmowa telefoniczna.
Jak się przygotować do e-Wizyty?
Jeżeli wybierasz formę wideoczatu bądź telefonu, upewnij się, że masz sprawne łącze internetowe bądź zasięg w telefonie. Usiądź w miejscu, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał w rozmowie. Jeżeli chorujesz przewlekle i przyjmujesz leki na stałe to spisz sobie najważniejsze informacje na kartce przed konsultacją online, by o niczym nie zapomnieć podczas wywiadu lekarskiego. Bądź gotowa na pytania o pierwszą i ostatnią miesiączkę, regularność cyklu, ostatnie badanie ginekologiczne czy cytologię.
e-Recepta na antykoncepcję hormonalną
Podczas konsultacji lekarz przede wszystkim musi upewnić się, że pacjentka rzeczywiście przyjmuje na stałe dany lek antykoncepcyjny i potrzebna jest kontynuacja stosowania.
Właśnie dlatego przydatne może być zaprezentowanie zlecenia od ginekologa lub zaświadczenia o przyjmowaniu konkretnych tabletek antykoncepcyjnych.
Wszelkie dokumenty (zaświadczenia czy wyniki badań) warto wyeksportować do pliku online przed e-Wizytą, aby tuż po jej rozpoczęciu przesłać lekarzowi w oknie czatu.
Co, gdy pacjentka ma dodatkowe pytania?
Wypisanie recepty na tabletki antykoncepcyjne to oczywiście niejedyna opcja, z której mogą skorzystać pacjentki korzystające z haloDoctor.pl. Podczas takiej konsultacji mają też możliwość dopytania lekarza o dodatkowe kwestie związane z ich przyjmowaniem. W takiej sytuacji warto jednak zgłosić się do specjalisty, czyli ginekologa, który posiada wiedzę na temat działania danego preparatu.
Wówczas najlepiej wybrać usługę „Konsultacja z możliwością wypisania e-Recepty”, która w zależności od lekarza będzie trwała od 10 do około 30 minut.
Gdy tabletki antykoncepcyjne powodują niepożądane skutki uboczne
Gdy przyjmowane dotąd tabletki antykoncepcyjne powodują dodatkowe skutki uboczne, wówczas również należy zgłosić się do ginekologa. Lekarz ten na podstawie udzielonych informacji zaleci nowy preparat, a jeśli pacjentka zareaguje na niego pozytywnie, receptę będzie mogła przedłużać właściwie u każdego medyka, również u lekarza rodzinnego.
Jak widać receptę na tabletki antykoncepcyjne może wypisać (przedłużyć) każdy lekarz. Może to uczynić również online za pomocą wygodnej platformy haloDoctor.pl, z której każdego miesiąca korzysta około 200 tys. osób i poprzez który wypisano już ponad 100 tys. recept.
Antykoncepcja awaryjna - kiedy stosować?
Antykoncepcja awaryjna czyli potocznie tzw. “tabletka dzień po” jest stosowana, aby nie dopuścić do zapłodnienia komórki jajowej po odbytym stosunku płciowym. Pacjentki często sięgają po tę metodę antykoncepcji gdy inna metoda zabezpieczenia przed ciążą zawiodła - została pominięta tabletka antykoncepcyjna, pękła prezerwatywa partnera czy pacjentka wymiotowała po spożyciu alkoholu i działanie tabletki uległo osłabieniu.
Antykoncepcja awaryjna hamuje owulację i uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. W Polsce obecnie dostępne są dwa produkty: EllaOne i Escapelle. Sprzedawane są one wyłącznie na receptę.
O tabletkę "dzień po” można komfortowo poprosić za pomocą platformy telemedycznej haloDoctor.pl. Lekarze dostępni są o każdej porze dnia i nocy, stąd bardzo szybko można uzyskać e-Receptę na antykoncepcję awaryjną.