Korzeń maca – czy pomaga w sprawności seksualnej?

Korzeń maca – czy pomaga w sprawności seksualnej?

O korzeniu maca mówi się, że jest „peruwiańskim żeń-szeniem”. Jest jednym z adaptogenów i afrodyzjaków. W jego składzie znajduje się wiele cennych dla zdrowia składników, które wszechstronnie oddziałują na zdrowie. Uważa się, że może wpłynąć także na poprawę sprawności seksualnej. Czy tak jest w rzeczywistości?

W Europie dopiero od niedawna docenia się macę i poznaje jej właściwości, ale w Ameryce, gdzie roślina ta rośnie, korzysta się z niej od dawna. Znaleźć ją można w wysokich Andach, gdzie warunki atmosferyczne są bardzo niesprzyjające dla rozwoju roślin. Przez to, że musi zmagać się z dużym nasłonecznieniem i wiatrem, gromadzi najcenniejsze składniki w bulwiastym korzeniu. I to właśnie on stanowi najcenniejszy element macy.

Co znajdziemy w korzeniu maca?

Korzeń maca jest jedną z roślin o wyjątkowo bogatym i różnorodnym składzie. Jest w nim mnóstwo składników mineralnych jak cynk, żelazo, miedź i wapń. Są witaminy z grupy B i błonnik pokarmowy. Nie brakuje antyoksydantów w postaci związków polifenolowych. Oprócz tego są sterole jak kampesterol, sitosterol i stygmasterol oraz makamidy. Ponadto w roślinie tej są inne substancje odżywcze jak białka, węglowodany i w niewielkiej ilości nienasycone kwasy tłuszczowe.

W jakiej formie dostępny jest korzeń maca?

Mieszkańcy Peru od setek lat uważali maca za roślinę dostarczającą energii. Był właściwie standardowym dodatkiem do diety. Obecnie korzeń maca klasyfikuje się do superfoods, a więc do produktów spożywczych o wyjątkowo dobrym wpływie na zdrowie. Możemy go stosować w postaci proszku, który dodamy do owsianki, soku bądź jogurtu. Bez problemu znajdziemy także tabletki lub kapsułki.

Ze względu na bogaty skład, korzeń maca wchodzi w skład wielu kosmetyków do twarzy, ciała i włosów. Wspomniane wcześniej minerały wzmacniają komórki i odbudowują strukturę włosów.

Co z tą płodnością, czyli jak korzeń maca wpływa na płodność?

Jednym z powodów, dla których Peruwiańczycy tak chętnie sięgali i sięgają po tę roślinę, jest korzystny wpływ na płodność. Zaobserwowano to w odniesieniu do kobiet i mężczyzn. Potwierdziły to badania. W przypadku kobiet okazało się, że związki zawarte w korzeniu maca wykazują korzystne działanie na owulację i zwiększenie prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Z kolei u mężczyzn zwiększa się liczba plemników. Są one lepszej jakości i bardziej ruchliwe. To z kolei przekłada się na większą możliwość poczęcia dziecka.

Istotną kwestią jest, że pomimo tego, że maca wpływa korzystnie na układ rozrodczy człowieka, to nie wpływa na hormony płciowe, więc ich wydzielanie nie zostaje w żaden sposób zaburzone. Poza poprawą płodności wykazano, że korzeń maca może zwiększać libido u kobiet i mężczyzn. Jednak w tym przypadku badacze nie określili dokładnego mechanizmu działania. Mimo to istnieje podejrzenie, że ma to związek z dodatkową energią po spożyciu i obniżeniem poziomu stresu.

Nie tylko na płodność

Poprawa płodności to tylko jedna z zalet spożywania korzenia maca. Oprócz tego jest szereg innych właściwości, które mogą zachęcić do włączenia takiej suplementacji. Roślina ta wzmacnia organizm, zwiększa czujność i koncentrację. Przez dużą zawartość antyoksydantów maca jest dobrym przeciwutleniaczem niwelującym wolne rodniki. Namnażają się one na przykład przy przewlekłym stresie lub przy stanach zapalnych i prowadzą do wielu groźnych chorób. Przyspieszają też procesy starzenia się organizmu. 

Preparaty z korzeniem maca mogą pozytywnie oddziaływać na tkankę kostną. Zwiększa się stężenie wapnia w kościach, kości są gęstsze, a to wszystko sprawia, że maca może zapobiegać wystąpieniu osteoporozy. (więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://mothersprotect.com/korzen-maca/)

Co z przeciwwskazaniami?

Dobrą wiadomością jest fakt, że maca jest rośliną bezpieczną i nie zarejestrowano wielu skutków ubocznych. Zdarza się, że przy nadmiernym spożyciu występują wzdęcia. Po preparaty z korzeniem maca nie mogą sięgać także kobiety ciężarne.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.