Mąka bez glutenu? To możliwe, a opcji jest całkiem sporo

Mąka bez glutenu? To możliwe, a opcji jest całkiem sporo

Gluten to w pełni naturalne białko roślinne, którego wyjątkowo dużo znajduje się w trawach, do których oczywiście zaliczają się zboża. Powoduje to, że niewielki odsetek populacji reaguje alergicznie na pieczywo oraz różnego rodzaju inne produkty oparte na mące, a trochę większa grupa ma umiarkowane problemy z odpowiednim trawieniem tego typu pokarmów. Na szczęście istnieje możliwość uzyskiwania maki bez glutenu. Do wyboru mamy tutaj kilka opcji.

Mąki bezglutenowe – rodzaje

  1. Marcepan – teoretycznie nie jest to mąka i nie można nim zastępować mąki w zbyt wielu przypadkach, ale marcepan sprawdza się znakomicie w przypadku ciast, które mąka musi sklejać. Jego ciekawą właściwością jest znaczna poprawa smaku wielu wypieków.
  2. Mąka sojowa i z cieciorki – obie są dobrymi zamiennikami mąki pszennej, chociaż są bardzo sypkie. Ich wadą jest niestety smak, który nie jest zły, ale jest na tyle wyraźny, że potrafi zawładnąć smakiem całej potrawy, co nie jest pożądane. Dobrze jest taką mąkę wymieszać z czymś innym.
  3. Tapioka – wytwarza się ją z manioku, a w sklepach kupuje pod postacią niewielkich perełek. Miesza się je z wodą i gotuje w celu uzyskania odpowiedniego efektu. Dostępna w formie proszku nadaje się głównie do zagęszczania sosów i zup.
  4. Mąka ziemniaczana – jej zaletą jest duża popularność w naszym kraju. Można spokojnie stosować ją do zup i sosów, a nawet do niektórych wypieków. Jest dobra, w miarę neutralna w smaku, ale przygotowane z niej produkty nie zachowują odpowiedniej konsystencji, więc dobrze jest ją mieszać z innymi rodzajami mąki. 
  5. Mąka kukurydziana – posiada charakterystyczny żółty kolor. Idealna jest zwłaszcza do naleśników i ciast ucieranych, a do ciasta kruchego może stanowić dobry dodatek. Najlepiej jest ją mieszać w proporcjach 1:1 z mąką ziemniaczaną. Można nią świetnie zagęścić zupy i sosy, ale w wypiekach nie powinna występować samodzielnie, gdyż może powodować uczucie swoistej ziarnistości. Zmieszanie z mąką ziemniaczaną powinno ten problem usunąć.
  6. Mąka z amarantusa i amarantus – opcja stosunkowo mało u nas znana, ale zyskuje sobie coraz większą popularność i jest gorąco polecana przez najróżniejszych dietetyków i specjalistów od żywienia. Jej najważniejszym wyróżnikiem jest właśnie bardzo zdrowy charakter, chociaż najczęściej podkreśla się jej cechy praktyczne. Znakomicie sprawdza się w przypadku wszystkich wypieków i chociaż zwykle miesza się ją z innymi typami maki, nie jest to konieczne. To raczej ona powinna być dodawana do innych rodzajów mąki, dzięki czemu gotowe wypieki staną się zdecydowanie bardziej pulchne oraz nie będą suche. Ważną postacią mąki jest popping, czyli ziarno zbite w specjalne kulki. W praktyce często zastępuje się nim 1/3 mąki we wszystkich zastosowaniach, a chwali się go również dlatego, że w przeciwieństwie do podobnych produktów, popping nie musi być gotowany. Coraz częściej taka forma amarantusa zastępuje bułkę tartą oraz wykorzystywana jest jako panierka do ryb i mięs. 
  7. Mąka ryżowa – gruba i charakteryzująca się wyraźną teksturą. Nadaje się do wszystkich zastosowań, można z niej robić znakomite placuszki, ale dobrze jest mieszać ją z innymi rodzajami mąki, ponieważ bardzo słabo wiąże ciasto. 
  8. Mąka gryczana – bardzo intensywna w smaku, ale ceniona także z tego powodu. Można ją mieszać z innymi rodzajami mąki, wykorzystywać jako dodatek do chleba lub wyrabiać z niej znakomite pierogi i naleśniki.

Jak widać, możliwości jest naprawdę całkiem sporo, ale trzeba być świadomym dość mocno zróżnicowanych cech różnych rodzajów mąki. Można je na szczęście mieszać w zasadzie bez ograniczeń, co pozwala na produkcję własnych smaków. Po wymienione wyżej mąki bezglutenowe zapraszamy do sklepu biozywczy.pl.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.