Ból głowy niemal nigdy nie jest dolegliwością zagrażającą życiu, niekiedy jednak pilna konsultacja z lekarzem wydaje się jedynym rozwiązaniem możliwym do zaakceptowania. Tylko określenie jego przyczyn jest w stanie doprowadzić do rozpoczęcia właściwego leczenia, bardzo często okazuje się przy tym, że nie wystarczy jedno badanie, aby zdiagnozować źródło problemu.
Ból głowy – diagnostyka
Nawet jeśli ból jest przewlekły, a do tego powtarza się z pewną regularnością, zazwyczaj przyjmuje się, że nie wymaga on pilnej ingerencji ze strony specjalisty. W pewnych okolicznościach można mówić jednak o powodach do niepokoju. Ma to miejsce przede wszystkim wówczas, gdy ból głowy jest wyjątkowo silny, a do tego jest dolegliwością, z którą wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Niestety, zadanie, przed którym staje w takiej sytuacji lekarz, nie należy do najłatwiejszych, pierwszym krokiem jest zaś ustalenie, czy mamy do czynienia z pierwotnym, czy też wtórnym bólem głowy. Ten pierwszy często określany jest mianem napięciowego lub migrenowego, o wtórnym bólu głowy mówimy zaś wówczas, gdy mamy w jego przypadku do czynienia z pochodną jakiejś choroby. Duże znaczenie ma też umiejscowienie dolegliwości, a także jej charakter, trudno więc dziwić się, że w tak wielu przypadkach tylko specjalistyczne badania są w stanie rozwiać rodzące się wątpliwości.
Ból głowy – leczenie
Pierwszym krokiem wiodącym do postawienia trafnej diagnozy jest rozmowa z pacjentem określana w terminologii jako wywiad. W czasie jej trwania pacjent koncentruje się zresztą nie tylko na dolegliwościach bólowych, opowiada bowiem również o swoim trybie życia, przebytych chorobach oraz nałogach. Lekarz bada też puls i ciśnienie tętnicze. Okazuje się zresztą, że już na tym etapie można zdiagnozować chorobę, ból głowy często sugeruje bowiem problemy z nadciśnieniem. W takim przypadku jest on silny, ma napadowy charakter i charakteryzuje się tym, że często pojawia się z tyłu głowy. Można go rozpoznać i po tym, że nie ustępuje nawet po zażyciu leków, a jedynym sposobem na uporanie się z nim jest rozpoczęcie leczenia, a w dalszej kolejności również zmiana stylu życia, w tym zwłaszcza pozbycie się nadwagi i odstawienie używek. Niestety, ból głowy utożsamiany z nadciśnieniem może być mylony z tym, który informuje o zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym oraz piersiowym. W takim wypadku pomocna jest przede wszystkim właściwa rehabilitacja.
Szukając przyczyn bólu w skroniach, należy liczyć się również z tym, że może być on spowodowany przez zaburzenia hormonalne, często jest to sygnał świadczący o przeziębieniu lub grypie, może się jednak okazać, że jest to również jaskra, która właśnie się rozwija. W tym ostatnim przypadku konieczna jest konsultacja z okulistą i wykonanie specjalistycznych badań. Internista może również oczekiwać, że jego pacjent wykona morfologię oraz badania biochemiczne krwi, w ten sposób można bowiem łatwo ocenić, jak w organizmie funkcjonują poszczególne organy.
Ból głowy – migrena czy zatoki?
Gdy ból obejmuje połowę głowy, a do tego towarzyszy mu nadwrażliwość na światło, hałas i zapachy często określany jest mianem migrenowego bólu głowy i jest leczony w specjalistycznych poradniach po uzyskaniu skierowania od lekarza opieki podstawowej. Jeśli jednak pojawia się bezpośrednio nad oczami lub w skroniach, warto zastanowić się i nad tym, czy nie odwiedzić laryngologa, a nawet stomatologa, bywa bowiem i tak, że za dolegliwości odpowiadają chore zatoki, a nawet zepsute zęby. Zdarza się i tak, że nie obywa się bez konsultacji z psychiatrą, ból głowy może bowiem sugerować depresję, problemy ze snem i silny stres przebyty w niedawnym okresie.
Napięciowy ból głowy
Mówiąc o napięciowym bólu głowy, warto mieć świadomość tego, że jest to dolegliwość, z którą zmagają się przede wszystkim kobiety. Najczęściej pojawia się w okolicy czoła i skroni, ma charakter ściskający, charakterystyczne jest przy tym dla niego i to, że narasta przez kilka dni. Atak może trwać pół godziny, równie dobrze może jednak towarzyszyć chorej przez tydzień. Często łączy się ze wzmożonym napięciem w okolicach mięśni szyi i głowy, a jego leczenie jest możliwe przede wszystkim po konsultacji z neurologiem.
Klasterowy ból głowy
O ile napięciowy ból głowy jest dolegliwością typowo kobiecą, o tyle z powodu bólu klasterowego cierpią przede wszystkim panowie. Typowy jest dla niego ból gałki ocznej i czoła, często jednak ognisko bólu znajduje się też na środku czaszki. Atak może trwać nawet 180 minut, często powtarza się przy tym kilka razy w ciągu dnia. Dolegliwości pojawiają się w tak zwanych blokach, a ich wywołanie często jest spowodowane sięganiem po używki takie, jak alkohol.