Na jakie choroby częściej chorują kobiety niż mężczyźni?

Na jakie choroby częściej chorują kobiety niż mężczyźni?

Statystycznie kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, średnio  o siedem lat.  Dlaczego? Kobiety  trzy razy częściej trafiają do szpitala oraz przechodzą operacje,  zażywają więcej leków, sumienniej niż panowie stosują się do zaleceń lekarza. Częściej wykonują badania profilaktyczne i chodzą na wizyty kontrolne. Odmienna gospodarka hormonalna oraz wrażliwsza niż u mężczyzn psychika powodują, że kobiety częściej zapadają na pewne choroby. Oto 6 z nich. 

Osteoporoza 

To choroba, na którą panie  chorują aż  6-8 razy częściej niż mężczyźni. Nasze kości są najmocniejsze  w wieku 20-35 lat. Z wiekiem masa kostna zmniejsza się, powodując większość podatność na złamania. Osteoporoza kojarzy się głównie z kobietami po menopauzie, nie każdy jednak wie, że mogą na nią zachorować także kobiety w młodszym wieku.

Na jakie objawy zwrócić uwagę? 

  • Ból pleców i kręgosłupa
  • Podatność na złamania kości
  • Nieprawidłowa postawa

Rak piersi

Nowotwór diagnozowany głównie u kobiet (mężczyźni również na niego chorują!). Najczęściej chorują kobiety po 35 roku życia, statystycznie odnotowuje się najwięcej zachorowań pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. W przypadku raka piersi szczególnie ważna jest profilaktyka.

Na jakie objawy należy zwrócić zatem uwagę?

  • Zmiany wielkości, kształtu, obrysu oraz napięcia skóry piersi
  • Pojawienie się zmian w obrębie skóry brodawki
  • Krwisty wyciek z brodawki sutkowej
  • Guz w piersi

Żylaki

Czy wiesz, że na 10 chorych  8 to kobiety? Dlaczego tak się dzieje? 
Kobiety mają słabsze mięśnie łydek oraz słabsze zastawki, czyli maleńkie fałdki w żyłach, które zapobiegają cofaniu się krwi płynącej w górę, w stronę serca, niż mężczyźni, przez co krew zalega w żyłach nóg. Skłonność do żylaków może być dziedziczna, dlatego jeśli w Twojej rodzinie występowała ta choroba, szczególnie zadbaj o profilaktykę. Pamiętaj, że brak ruchu, stojąca lub siedząca praca, obcisłe ubrania, częste chodzenie w butach na obcasach mogą przyczyniać się do powstania żylaków. 

Stwardnienie rozsiane (SM) 

Choroba autoimmunologiczna, dotyka więcej niż 2,1 proc. ludzi na  świecie.  Kobiety chorują na nią dwa lub  nawet trzy razy częściej   niż  mężczyźni. 
Większość chorych  doświadcza pierwszych  objawów  pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Zwykle to: zmęczenie, zdrętwienie, mrowienie, przez paraliż, aż do utraty wzroku. Obecnie na  SM nie znaleziono lekarstwa, stosowane leki jedynie zmniejszają objawy. 

Depresja

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na depresję kobiety chorują dwa razy częściej niż mężczyźni. Choroba ta dopada co roku  ponad 350 milionów ludzi na świecie. Być może powodem podatności kobiet są czynniki biologiczne- menstruacja, ciąża, menopauza powodują ogromne zmiany hormonalne w organizmie kobiety, co przekłada się na samopoczucie. Psychology Today wymienia również czynniki psychologiczne powodujące, że kobiety chorują na depresje: kobiety mają większą skłonność do "przemyśliwania" niż mężczyźni, co może usposabiać je do depresji. Żyją także statystycznie dłużej, a w starszym wieku łatwiej o depresyjne doświadczenie straty i samotności. Ponadto kobiety są bardziej skłonne wybrać się ze swoim problemem do lekarza, co "podbija" ich diagnostyczne statystyki. 

Choroby reumatyczne

Na tej rodzaj chorób kobity zapadają 3 razy częściej niż mężczyźni. Naukowcy twierdzą, że wpływ na to mają hormony. A dokładniej estrogeny, których brakuje  kobietom po menopauzie, oraz hormony tarczycy, których jest za mało lub za dużo, gdy tarczyca nieprawidłowo pracuje. Dokładne przyczyny chorób reumatoidalnych takich jak toczeń czy reumatoidalne zapalenie stawów nie są znane. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.