Kilka informacji na  temat zdrowego tryby życia

Kilka informacji na temat zdrowego tryby życia

Dodano: 29-03-2016

zdrowe odżywianie

Gdy słyszymy zdrowy tryb życia od razu na myśl nasuwają nam się- zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Jest to jednak zbyt wąskie rozumienie tego zagadnienia, jest ono bowiem bardziej złożone i nie można traktować go w sposób wybiórczy. 

Nie bez przyczyny otoczenie zachęca nas do prowadzenia zdrowego trybu życia. Niesie on za sobą wiele pozytywnych skutków. Niełatwo jest jednak osiągnąć sukces w tym zakresie, trzeba bowiem połączyć ze sobą wiele czynników: zdrowa dieta, aktywność fizyczna, eliminacja używek, odpoczynek, sen, dbanie o zdrowie (regularne wykonywanie profilaktycznych badań), umiejętność radzenia sobie ze stresem. 

Zanim zaczniesz prowadzić zdrowy tryb życia- zaczerpnij wiedzy na ten temat. Dopiero wtedy przejdź do działania! 

Odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu. Organizmowi powinno dostarczać się odpowiednich składników odżywczych. Dieta musi być zróżnicowana.

Szczególnie poleca się produkty zbożowe, gdyż są źródłem energii. Nie można pomijać mleka i produktów mlecznych- powinny na stałe zagościć w codziennej diecie. Oczywistym jest, że osoba prowadząca zdrowy tryb życia nie może zapomnieć o warzywach i owocach, a mięso spożywać w ograniczonych ilościach. W tworzeniu jadłospisu warto posiłkować się Piramidą Zdrowego Żywienia. Jeśli okaże się to zbyt trudne warto zgłosić się do specjalisty- dietetyka- który ułoży dietę dostosowaną do indywidualnych potrzeb. 

Ważne, by spożywać 5 posiłków dziennie, w równych odstępach. W żadnym wypadku nie wolno podjadać między posiłkami! 

Sama dieta nie wystarczy. Połączmy ją z aktywnością fizyczną. Absolutnym minimum jest 20 minut intensywnej aktywności, trzy razy w tygodniu. Nie wmawiajmy sobie, że nie mamy na to czasu, wystarczy chcieć. Współcześnie istnieje wiele możliwości, każdy znajdzie coś dla siebie. Można ćwiczyć w zaciszu domowym, jak i poza nim. Oto kilka popularnych możliwości: jogging, fitness, aerobik, pływanie, siłownia, itp. 

Według naukowców z Tajwanu, codzienny, kilkunastu minutowy spacer może wydłużyć życie o 3 lata. 

Kolejny składnik zdrowego trybu życia- eliminacja używek. Papierosy i alkohol nie mają nic wspólnego ze zdrowiem, niosą za sobą wiele zagrożeń, m.in.: zwiększone zagrożenie chorobami nowotworowymi, chorobami serca czy płuc.

Papierosy wpływają negatywnie na płodność u kobiet, natomiast u mężczyzn mogą być przyczyną impotencji. 

Nie należy jednak popadać ze skrajności w skrajność- mówi się, że niewielka ilość czerwonego wina pozytywnie wpływa na układ krążenia.

Jak odpoczywać, by można było mówić o prowadzeniu zdrowego trybu życia?

Najważniejsze, by przestrzegać odpowiednich proporcji: 8 godzin pracy, 8 godzin odpoczynku i 8 godzin snu w ciągu dnia. Złamanie tych zasad będzie przyczyną nerwów, poczucia zmęczenia i stresu. By czuć się w pełni zdrowym stres należy wyeliminować, a przynajmniej opanować. W innym przypadku grożą: choroby serca, choroby nowotworowe, choroby cywilizacyjne. Życie w ciągłym napięciu nie wróży nic dobrego, może doprowadzić do problemów z koncentracją czy pamięcią.

Ważne jest także, by regularnie kontrolować swój stan zdrowia. Zaleca się wykonywanie profilaktycznych badań. Pomaga to zapobiegać wielu chorobom lub wykrywać je we wczesnym stadium rozwoju. 

Kobietom zaleca się regularne wykonywanie morfologii, cytologii, badania moczu, mężczyznom zaś badania krwi i prostaty. 

Źródła zdjęć:

https://www.instagram.com/magic_fox/

https://www.instagram.com/navitaslifeandbalance/


 

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.