Nadwrażliwość na gluten i celiakia vs picie kawy

Nadwrażliwość na gluten i celiakia vs picie kawy

Dieta bezglutenowa cieszy się wciąż rosnącą popularnością pośród pasjonatów zdrowego stylu życia. Niektóre osoby muszą przejść na tą dietę z konieczności, w związku ze stwierdzoną celiakią. Czy trzeba rezygnować z picia ulubionej kawy, gdy decydujemy się na wyeliminowanie glutenu z diety?

Nadwrażliwość na gluten

NIetolerancję glutenu określamy mianem nadwrażliwości na niego. Dotyczy to przypadków, gdzie wykluczono celiakię w oparciu o badania diagnostyczne (negatywny wynik przeciwciał), alergię na bogatą w gluten pszenicę (bez podwyższonego poziomu IgE), a także brak zaniku kosmków jelitowych. Schorzenie dotyczy głównie dorosłych osób i występuje tu jeden lub więcej charakterystycznych objawów, jak:

  • ból brzucha,
  • wysypka,
  • ból głowy,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • problemy trawienne (wzdęcia, zaparcia, biegunka, przelewanie w jelitach),
  • anemia.

Objawy pojawiają się najczęściej od kilku godzin do kilku dni po spożyciu produktu zawierającego gluten. Schorzenie to może dotyczyć nawet 6% populacji! Nadwrażliwość na gluten jest o wiele częstsza niż celiakia.

Celiakia

Choroba trzewna jest schorzeniem związanym z nietolerancją białek zawartych w ziarnach pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta – białek, które nazywamy wspólnie glutenem. Obecność glutenu w organizmie chorego prowadzi do wzrostu stężenia niektórych białek we krwi, co powoduje uszkodzenie błony śluzowej jelit. W konsekwencji dochodzi do zaniku kosmków jelitowych, a jelito nie spełnia prawidłowo swojej funkcji. Objawy celiakii wykrywa się najczęściej między 2 - 4 rokiem życia, ale choroba może wystąpić także u osób dorosłych. Chorzy na celiakię muszą bezwzględnie wyeliminować gluten ze swojej diety. Więcej informacji o glutenie znajdziesz tutaj

A co z ziarnami kawy?

Kawa to także ziarna...czy zawierają one gluten? Nie!:) Białka glutenowe występuje wyłącznie w ziarnach tylko niektórych zbóż. Jeśli gluten jest dla Ciebie szkodliwy, nie powinieneś pić za to kawy zbożowej. Pamiętaj także o tym, że gluten jest świetnym nośnikiem aromatów. Wielu producentów dodaje go do tanich, często aromatyzowanych kaw rozpuszczalnych.

Jak w pełni ustrzec się przed glutenem w kawie, jeśli nie przepadasz za tą ziarnistą? Wybieraj produkty oznaczone symbolem Przekreślonego Kłosa na opakowaniu. Gwarantuje to pełną bezglutenowość produktu. Wówczas picie kawy może pozostać Twoim codziennym rytuałem, nawet wtedy, gdy masz nadwrażliwość na gluten lub celiakię.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.