Wiele pisze i mówi się o wpływie diety na zdrowie oczu, natomiast często zapomina się o tym, że dobra kondycja oczu zależy także od poziomu nawodnienia organizmu. Czy wystarczy pić samą wodę, by zadbać o dobry stan narządu wzroku? Dlaczego nie zaleca się w tym celu pić mocnej herbaty i kawy? Jakie soki wybierać, by poprawić kondycję oczu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Składniki odżywcze dobre dla oczu
Jeśli chcemy zadbać o zdrowie oczu, w naszej diecie nie może zabraknąć produktów z beta-karotenem, czyli prowitaminą A [1]. Mają jej pod dostatkiem warzywa takie jak jarmuż, szpinak, marchewka, dynia i czerwona papryka. Dla komórek narządu wzroku ważna jest również witamina E, której całe mnóstwo zawierają oleje roślinne, orzechy i pestki słonecznika oraz witamina C [1], która podobnie jak witamina E pomaga w ochronie przed stresem oksydacyjnym, jednym z czynników szybszego starzenia się narządu wzroku. Witaminę C niezbędną do produkcji kolagenu zapewniającego prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych (także tych w strukturach oka), zawierają między innymi owoce cytrusowe, natka pietruszki, owoce aronii, owoce dzikiej róży, czerwona papryka, jarmuż i szpinak. Na wzrok doskonale działają też antocyjany, czyli barwniki znajdujące się w owocach i warzywach [1]. Warto wybierać te czerwone i fioletowe, takie jak borówki, jagody, czarna porzeczka, truskawki, wiśnie, czarny bez i fioletowe winogrona.
Dieta dobra dla oczu powinna też zawierać kwasy omega-3, cynk, mangan, miedź i selen oraz luteinę i zeaksantynę. Te dwie ostatnie substancje pożywieniu znajdziemy w m.in. w warzywach kapustnych, cykorii, marchewce i szpinaku oraz w awokado, morelach i nektarynkach.
Co i ile pić dla zdrowych oczu
Dorosły człowiek powinien wypijać przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie (w czasie upału i zwiększonego wysiłku odpowiednio więcej) [2]. Można znaleźć zalecenie, by pić czystą wodę mineralną, jednak jeśli chcemy szczególnie zadbać o wzrok i cały organizm, o wiele korzystniejsze będzie picie soków warzywnych i owocowych. Idealną dawkę beta-karotenu, witaminy C, antocyjanów i składników mineralnych dostarczy na przykład koktajl z soku z marchewki, natki pietruszki, szpinaku lub jarmużu oraz pomarańczy. Pyszny i zdrowy jest też sok z marchwi z dodatkiem soku z cykorii. O kondycję naszych oczu zadbamy też, pijąc soki z jagód, wiśni i innych ciemnych owoców. Najlepiej jest przygotowywać je samodzielnie, bez lub z niewielką ilością cukru. Gotowe soki w kartonach zawierają go o wiele za dużo, a musimy pamiętać, że wysoki poziom glukozy we krwi szkodzi naszym oczom [1].
Herbatki i napary ziołowe dla zdrowych oczu
Herbata zawiera między innymi selen, więc jej picie od czasu do czasu może być korzystne dla oczu. Niemniej jednak mocna herbata, podobnie jak kawa mają działanie moczopędne i odwadniające, co może przyczyniać się do suchości oczu i błon śluzowych, lepiej zatem unikać zbyt częstego ich picia. Zamiast nich warto wybrać herbatki ziołowe, na przykład z rumianku. Dobrym wyborem będą też herbatki owocowe, na przykład z owoców dzikiej róży. Dla poprawy kondycji oczu można też dodatkowo sięgnąć po sprawdzone suplementy diety, na przykład Ocuvite Complete z zestawem witamin, cynkiem i kwasami omega-3 oraz luteiną i zeaksantyną. Szczególną cechą produktu jest wysoka zawartość kwasu DHA (tłuszcz z rodziny omega-3), którego spożycie w ilości 250 mg dziennie przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia.
Należy jednak podkreślić, że suplementy nie mogą być traktowane jako zamiennik zróżnicowanej diety – jest ona podstawą dobrej kondycji narządu wzroku, podobnie jak odpowiednia higiena oczu, czyli szeroko rozumiany zdrowy styl życia, obejmujący między innymi odpoczynek i sen oraz ograniczenie patrzenia na ekran komputera, smartfona i oglądania telewizji.
* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.
Bibliografia:
- Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).
- W: Gawęcki J., Roszkowski W. (ed.). Żywienie człowieka a zdrowie publiczne. PWN, Warszawa 2009: 313-328.